zamarzył mi się lekki kopterek

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: darek »

569 gram
włącznie ze składanymi nogami

początkowo główne rurki miały być 12mm ale gdy wszystko zostało zaprojektowane zmieniłem rurki ramion na 14mm
kopter zaprojektowany tak by maksymalnie wykorzystać przestrzeń

całkowici symetryczna rama, płyta 1,5mm
specjalne zaciski nadające ramionom kąt 5 stopni
śmigła 17 cali są od siebie w odległości ok 3cm, do płyty centralnej mają 3cm
użycie śmigieł 15 cali da możliwość zmniejszenia ramion o około 5-7 cm
kontroler mocowany na górze bo tam przecież GPS a bateria poszła na dół
nogi koptera zamontowane pod kątem 7,5 stopnia co daje rozstaw między nogami rozłożonymi ok 30cm oraz lekko unosi nogi w stosunku do najniżeszgo punktu jakim jest płyta baterii
gimbal gopro wraz z baterią balansują koptera by środek ciężkości był dokładnie na środku

do silników o rozstawie śrub montażowych 25mm będą specjalne zaciski, które ograniczą wage o około 30-40 gram, same zaciski zwykle ważą 20-30 gram I nie bardzo jest jak je zmniejszyć, ale silniki dualsky mają bardzo długie gwinty I rozstaw 25mm, rurki 14 wpasowują się między te otwory jak ulał I będę chciał ten fakt wykorzystać

jakiś czas temu wycinałem komuś ramę, wówczas zapytałem, a czemu nie pomyśałeś by jakoś złożyć ramę lub ściągnać ramiona do transportu I dostałem odpowiedź, że kopter jest tak płaski, że wejdzie w bagażnik na bambetle
I takie tym razem jest założenie: ramiona montowane na stałe, kable ukryte w rurkach, zoptymalizowanie wielkości daje nam ok 55cm x 55cm x 10cm czyli kopter zmieści się do walizki, każdego bagażnika itp (wersja składana jest możliwa I po przelataniu tego kopter chyba ją zrobię)

w przyszłości możliwe upgrady, na przykład mój zestaw płytek do kontrolera, kopułka 12cm jaką mają w abc-rc

I na koniec trochę niezręczne pytanie - ila taka rama powinna kosztować, podoba mi się I chciałbym ją oferować w moim sklepie
oczywiście pytanie czy byli by na nią chętni

no I fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Fiszbin
Posty: 885
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 17:21
Lokalizacja: Lublin

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: Fiszbin »

Świetna robota i chętnie poznam cenę, jest szansa na ramiona 18 lub 20mm?

PS. Mi te ramiona wyglądają na 18mm, podwozie tarota jest na 16mm :-P
darek pisze:569 gram
Obrazek
TAROT Ironman FY650 - 3DR Pixhawk - MT3510 - Skywalker 4in1 - T-2D - Boscam 5.8GHz
Thingiverse: http://www.thingiverse.com/Eldrid/designs
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: darek »

rurki mają 14mm bez ściemy :)
jeśli wyglądają grubiej to tylko pozory

wraz ze zwiększeniem grubości wzrasta również długość śrub I całość będzie cięższa, poza tym to właśnie 14mm mieści się między otworami montażowymi 25mm silników, a to będzie kolejny krok I montaż silników dualsky

co do ceny, nie mam pojęcia, na dzień dobry koszty części do niego to jakieś 50 USD, nogi, zawieszki, reszta to czas I materiał, a zużyłem niemal pół płyty 1,5mm węgla oraz spory kawałek płyty poliamidowej z domieszką włókna szklanego

co do ceny, chilowo nie mam pojęcia, muszę na czymś zarabiać moje wynalazki kosztują niemało

ale z przyjemnością odstąpię ten model komuś po szczególnie korzystnej cenie jeśli zobowiąże się zdać relację z budowy a potem lotu :)
ja zacząłem testy nowych motorów I zanim nawinę je pare razy, przetestuję to mi chwilę zajmie

aha, jakby co to mam kilka silników Sunnysky 3508 kv380 oraz Sunnysky 4108 kv380, przy czym te 4108 mam również przewinięte I wcześniejszy model v6 utrzymał się w powietrzu na nich dobre 30 minut na baterii 6s I śmigłach 15 cali (tego testu nigdzie nie publikowałem)
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: darek »

569 gram - wciąż dużo
byka za rogi I myśleć gdzie ściągnąć się da wage
no I mam
zamiast 78 gram mam teraz mocowania 42 gramy

czyli kopter teraz waży 533 gram
zważcie, że skłądane podwozie to dobre 150 gram

Obrazek

Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: MatManiak »

darek pisze:569 gram - wciąż dużo
byka za rogi I myśleć gdzie ściągnąć się da wage
no I mam
zamiast 78 gram mam teraz mocowania 42 gramy

czyli kopter teraz waży 533 gram
zważcie, że skłądane podwozie to dobre 150 gram

Obrazek
O, w końcu ktoś zrobił oryginalne mocowania silników :) Ciekawy pomysł! Zamierzasz je wprowadzić do oferty? I w jakich rozmiarach (mam na mysli rurkę)?
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: darek »

w tym momencie mogę zrobić jedynie pod rurki 15mm w dół, pracuję nad 16mm I chyba to będzie max (choc niekoniecznie)

jest zbyt dużo różnych motorów I zbyt dużo różnych rurek, oczywiście niektóre są dość podstawowe, ale I tak jest ich nie mało, materiał jest drogi a wykonanie pracochłonne I uciążliwe, obawiam się, że takie mocowania nie będą jako oferta, ale oczywiście da się je wykonać pod dany motor I rurkę
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: darek »

I wersja ostateczna

•563 gramy wraz ze składanymi nogami
•15-17 cali śmigła
•5 stopniowy kąt ramion
•rurki na ramiona 15mm
•tylko 55cm * 55cm * 11cm do transportu
•możliwe montowanie mniejszych motorów o średnicy 40-50mm takich jak RCTimer 5010, Dualsky 5010/5015, SunnySky 3508/4114 i podobnych
•bateria 4s-6s zależnie od konfiguracji
•szacowany czas lotu: 40-50 minut z aparatem typu GoPro i odpowiednim gimbalem


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
gazor
Posty: 1028
Rejestracja: piątek 10 sie 2012, 01:25
Lokalizacja: wawa

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: gazor »

Podoba mi się :-) zgrabny taki :-)
Vega, trzepakolot, heksa z gimbalkiem, diy gogle
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: darek »

żeby pokazać jak to moje wynalazki latają no I ile ostatecznei ważą zdecydowałem się uzbroić I wypróbować każdy z moich modeli
na pierwszy plan poszedł model szczególnie lekki wykorzystujący rurki 14mm I motory RCTimer 5010
nie mogłem oprzeć się wypróbować BLHeli więc ESC mają nojnowszą wertsję BLHeli 14.1 i zainstalowałem mojego Pixhawka, bo jak wiecie mam go w formie złożonej na płytkach wraz z całym osprzętem więc po prostu tak mi prościej (oryginalnie wymyśliłem małe lekkie płytki na FC i GPS)

jak widać cały kopter z pełnym osprzętem, FC, ESC, motory, składane nogi, płyta baterii, śmigła i wszyściutkie śrubki ważą: 1284 gramy

myślałem, że będzie lżej ale się troche przeliczyłem, jednak ESC, FC i śmigła nimało dodają do całej mechaniki, ale z dugiej strony to i tak doskonały wynik biorąc pod uwagę co tak naprawdę ten kopterek potrafi

docelowo chcę użyć baterię 4s 10000mAh - 800 gram, co da koptera do lotu ok 2100 gram
testy RCTimerów 5010 pokazały, że zużyję ok 50W na silniki, czyli kopter powinien mieć zawis na około 200W

mój poprzedni kopter zużywał 300W (bateria 5s 10000mAh) ale ważył niemal 3000 gram, teraz kopter waży prawie 1/3 mniej ale w baterii jest 20% mniej energii, popredni kopter latał ponad 40 minut, nie wiem, może jest szansa, że ten polata dłużej, nie spróbuję - nie będę wiedział

dziś (mam nadzieję) próba lotu a jutro (mam nadzieję) próba długości zawisu

no i fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: darek »

no I w końcu test długości lotu, chyba mogę się pochwalić: 40 minut na jednej baterii 4s 10000mAh
mam nowe baterie I zdecydowałem się je szanować, dlatego biper ustawiłem na 3,6V I gdy dał o sobie znać wylądowałem
zużycie prądu na pełnej baterii było ok 12A a pod koniec testu ok 14A, potrzebna energia to ok 200W, czasem troche mniej czasem troche więcej
podczas testu troche wiało co widać po drzewach, ale pixhawk z gps poradziły sobie doskonale

I filmik
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: fragles »

Z jakim KV uzyłeś silniki?
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: darek »

360
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: Rurek »

darek pisze:mam nowe baterie I zdecydowałem się je szanować, dlatego biper ustawiłem na 3,6V I gdy dał o sobie znać wylądowałem
zużycie prądu na pełnej baterii było ok 12A a pod koniec testu ok 14A,
3,6V/celę to bateria praktycznie nie rozładowana (tym bardziej przy takim znikomym poborze prądu, toż to jest niecałe 1,5C - ten pakiet nawet nie poczuł się obciążony! Szanowanie baterii to nie schodzenie poniżej 3V tak więc potencjał na 60minut w tym sprzęcie jest...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się lekki kopterek

Post autor: darek »

dzięki Rurek, tak, co prawde nie dokładnie w całym tym sprzęcie
silniki rctimer 5010 z max ciągiem 100 gram są przereklamowane, mają raczej niewielką moc, ale za to są lekkie
ta rama uzyskała swoje max z tymi I podobnymi silnikami
ale silniki sunnysky 3508 mają max ciągu 1200 gram, ważą tyle samo I można by wykorzystać większą baterię wydłużając czas lotu

a w tym poście: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=39&t=3 ... 02#p413402
wykorzystałem silniki dualsky 5010, max ciągu to prawie 1600 gram, jak porówna się wyniki to ten kopterek (przy czym ma on składane ramiona) zużywa zaledwie 18W więcej niż kopterek z silnikami rctimer 5010 a mając taki ciąg można wykorzystać baterię 16000mAh zamiast 10000mAh - I ta rama, teoretycznie, moze uzyskać godzinę lotu, przy czym jej konstrukcja jest po prostu wygodna a dodatkowo składana

budowanie lekko a potem odpowiedni dobór napędu to klucz do długiego latania, nie da się ot wziąć silników, śmigieł, ESC I baterii I oczekiwać, że będzie długo latać, tylko dlatego, że te silniki to na przykład T-motor, bateria nano a ESC drogie

ja projektując koptera wiem jaki będzie, o tyle niewidomą jest, że nie wiem do końca jak długo będzie latać bo różne wagi różnie wpływają na czas lotu, ale od początku wiem jakie będą ogólne możliwości kopterka
ODPOWIEDZ