Cięcie karbonu, jak? czym?

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Bardock
Posty: 19
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Cięcie karbonu, jak? czym?

Post autor: Bardock »

Witam!

Przeszukałem forum ale nie znalazłem podobnego tematu. Zastanawiam się czym tniecie płyty karbonowe zamawiane na przykład na HK ?
Wspomnę, że nie interesują mnie porady w stylu cięcia laserem, wodnym itd. Jesli jest inny sposób i ktoś chciałbym się nim pochwalić to chętnie wysłucham.

Płyty karbonowe będę robił sam ze swoim wspólnikiem. Mamy tkanine weglową 3K 200g/m2 PLAIN i do tego żywice epoksydową.

Myślałem wpierw o wycięciu z szablonu kawałków a potem ich połączeniu ale niestety ten rodzaj splotu traci spójność na krawędziach, siepie się i trzeba obchodzić się z nim delikatnie.

licze na Wasze porady Koledzy i Koleżanki :)
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: Cięcie karbonu, jak? czym?

Post autor: ghambit »

Ja tnę frezem 4 piórowym powlekanym w zależności od projektu 2-6 mm i tnę w wodzie z domieszką chłodziwa bo wdychanie tego pyłu to nic dobrego.
Laserem ani waterjetem włókna się nie tnie, zwykła cnc jest najlepszym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
albanOs
Posty: 293
Rejestracja: czwartek 09 paź 2014, 11:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie karbonu, jak? czym?

Post autor: albanOs »

Raczej bez frezarki nie ma co podchodzić nie? a jest jakiś patent żeby wyciąć prosto materiał już gotowych rozmiarów i go zalaminować żywica z utwardzaczem?
Bad-cat- flip32+, frsky D4R-II+DJT TG9X,emax simonkK 12A, dys1806
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Re: Cięcie karbonu, jak? czym?

Post autor: xq_operator »

cnc, frez 'pilnikowy' 1mm - mało pyłu i min. promień wewn. 0.5mm
Sebaa
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 18 gru 2014, 18:30
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Re: Cięcie karbonu, jak? czym?

Post autor: Sebaa »

Hello,
albanOs pisze:Raczej bez frezarki nie ma co podchodzić nie? a jest jakiś patent żeby wyciąć prosto materiał już gotowych rozmiarów i go zalaminować żywica z utwardzaczem?
Ten sposób to raczej tylko w przypadku tzw. "prepregu" i też raczej nie do końca.

Większę elementy jak mam możliwość to tnę szlifierką kątową i tarczą diamentową. Jakieś mniejsze można próbować dobrym dremelem, tylko te tarczki szybko się kończą. Są też piłki z obsypem diamentowym do cięcia laminatów do wyrzynarek. Wszystko zależy do czego to ma być i jaki efekt końcowy. Przecinałem też na ręcznej stołowej wiertarko-frezarce ze stołem krzyżowym. Ale to bardziej chodziło o same otwory, ale da się też coś wyciąć w ten sposób.

Pozdrawiam
Kto umiera bogatszy, ten wygrywa.
Życie jest pasmem straconych okazji.
Phoboss
Posty: 90
Rejestracja: wtorek 24 lut 2015, 15:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cięcie karbonu, jak? czym?

Post autor: Phoboss »

xq_operator pisze:cnc, frez 'pilnikowy' 1mm - mało pyłu i min. promień wewn. 0.5mm
Przyznaję - nie znam się - ale taki frez nie jest chyba bardzo wytrzymały? Wszyscy wiercą na frezach 2mm i większych.

Ja mam troszke inne pytanie, czym najlepiej przeciąć rurkę węglową tak, żeby nie uszkodzić krawędzi?
Interesuje mnie ręczny sprzęt (piła, nożyk itd.). Nie chce kupować drogiego sprzetu po to, żeby przeciąć jedną rurkę.
Rurka ma 10mm średnicy zewnętrznej i 8mm wewnętrznej (ścianki o grubości 1mm).
Zwykła piła nie daje rady, krawędzie są poszczerbione, niektóre włókna wyłamane na centymetr od wycięcia, brzydko to wygląda.
Awatar użytkownika
Fiszbin
Posty: 885
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 17:21
Lokalizacja: Lublin

Re: Cięcie karbonu, jak? czym?

Post autor: Fiszbin »

Piłka do metalu lub gumówka/dremel z cienką tarcza do metalu.
TAROT Ironman FY650 - 3DR Pixhawk - MT3510 - Skywalker 4in1 - T-2D - Boscam 5.8GHz
Thingiverse: http://www.thingiverse.com/Eldrid/designs
trosiek
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 17 lut 2015, 22:21

Re: Cięcie karbonu, jak? czym?

Post autor: trosiek »

Ja ciąłem rurkę węglową (grubszą, 16/14 mm) kątówką z tarczą do metalu. Ciach i po sprawie. Krawędzie ewentualnie później można pilnikiem do metalu. U mnie wyszło idealnie :)
ODPOWIEDZ