Rozstaw kamer w quadrokopterze umożliwiający tworzenie zdjęć

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Qbaloz
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 10 lis 2014, 14:05
Lokalizacja: Poznań

Rozstaw kamer w quadrokopterze umożliwiający tworzenie zdjęć

Post autor: Qbaloz »

Witam,
Mam pytanie do osób zaznajomionych z tematyką tworzenia quadrokopterów. Interesuje mnie jedynie aspekt rozstawienia kamer. Potrzebuję uchwycić praktycznie wszystko co znajduje się pod quadrokopterem i oczywiście to co znajduje się przed nim w celu łatwiejszego sterowania.

Problem polega na tym, że zastanawiam się czy jedna kamera do takiego celu wystarczy. Myślałem nad kamerą szerokokątną, która będzie obejmowała mniej więcej taki zakres widzenia jak pokazane na załączonym zdjęciu.

Obrazek
Link do zdjęcia jakby się samo nie wczytywało: http://www33.speedyshare.com/ACjJ7/download/sfera.jpg

W punkcie centralnym znajduje się kamera, która obejmuje praktycznie wszystko to co znajduje się pod quadrokopterem w linii prostej pod nim do maksymalnego rozstawu kamery szerokokątnej przed nim. Linia przerywana jest dla kamery o kącie 90 stopni i w przypadku, gdyby kamera miała kąt widzenia ponad 90 stopni to kamera została by umieszczona tak, aby obejmować jak najwięcej tego co widać przed nim.

Pod quadrokopterem nie chcę obejmować nic więcej niż tego co w linii prostej, ponieważ następnie podczas łączenia zdjęć w panoramę 3D łatwiej będzie programowo łączyć kolejne zdjęcia wykonywane obok siebie, a w przypadku, gdyby zdjęcia zasklepiały się jeszcze pod quadrokopterem program mógłby mieć problem z połączeniem tych zdjęć.

I teraz przechodzimy do pytania. Czy taki pomysł w ogóle jest dobry w celu tworzenia panoramy ze zdjęć z quadrokoptera czy powinienem pomyśleć nad innym rozwiązaniem? Macie jakieś inne pomysły jak to rozwiązać? Celem wyjściowym jest stworzenie panoramy ze zdjęć z quadrokoptera w celu późniejszego oglądania całej jego trasy na komputerze, oczywiście bez nieba, bo to nie ma sensu.

Pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc,
Qbaloz
Hubert
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 15:50
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Hubert »

Witam.
Nie za bardzo się znam, ale czy nie lepiej użyć soczewki typu rybie oko? Pierwsze co mi się nasuwa na myśl.
http://www.securitycamera2000.com/products/1%7B47%7D3-Wide-Range-lens-2.1mm-for-CCTV-Camera-F2.0-Cam-150.html
w opisie przedmiotu jest filmik
Qbaloz
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 10 lis 2014, 14:05
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Qbaloz »

Myślałem nad tym rozwiązaniem. Problemem w tym przypadku jest niestety zakrzywienie obrazu na jego krańcach. Nie wiem czy ogólnodostępne biblioteki, które chcę użyć do napisania programu, który będzie sklejał zdjęcia poradzą sobie z takim czymś.
ODPOWIEDZ