ArduWii.....pilot?

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

ArduWii.....pilot?

Post autor: Verid »

Pytanie do naszych forumowych magików. ArduWiiKopter jakby nie patrząc to gotowe IMU zaprogramowane do utrzymywania się w powietrzu za pomocą czterech śmigieł. A gdyby tak zamiast silników podstawić serwa? Quad "+" z wyglądu przypomina samolot. Silniki przedni i tylny to ster wysokości a lewy oraz prawy to lotki. Przy trybie acro mamy stabilizację podobną do tej którą można uzyskać za pomocą zwykłych żyr. Po dodaniu nunchucka można by uzyskać funkcjonalność zbliżoną do FY-20A. I tak mielibyśmy jeden hardware i dwa softy - jeden robi z niego quada a drugi autopilot.
Jak myślicie? Ma to szanse wypalić?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Tak jak wspomniałem Tobie na PW, gotowe rozwiązanie w ArduWiiCopterze już jest a służy pierwotnie jako stabilizacja gimbala :-)
I teraz tak - zamiast patentów gimbalowych podpinamy do jednego serwa lotki na Ygreku a do drugiego serwa SW i mamy stabilizację jak ta lala :-) Teraz tylko pytanie do biegłych w mowie i piśmie Arduino - jak się mają parametry zadane w sofcie MultiWii od fracuza które służą stabilizacji gimbala...do potrzebnych / wymaganych parametrów do stabilizacji parapetu...
Swoją drogą Verid, Ty masz łeb :-) pomysł pierwsza klasa! Bardzo budżetowy patent na stabilizację!
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Pytanie czy zaprezentowana stabilizacja gimbala może chodzić w 2 trybach - same żyra i żyra + akcelerometr.
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

tak jak pisalem Veridowi na pw. wszystko jest do zrobienia tylko ktos musi napisac kod i go przetestowac rozbijajac przy tym kilka modeli ;-)
pomysl zastosowania tanich czujnikow z wii w ardupilocie byl juz w 2009 roku ale jakos nikt nie wdrozyl tego w zycie. nawet ja wolalem wydac te 100$ na arduimu (ktore teraz lata jako kontroler quada) niz samemu tracic kupe czasu i pieniedzy na testy wlasnego rozwiazania :oops:

praktycznie najlatwiej by bylo wykorzystac standardowa plytke i kod ardupilota za 25$ i przez zlacza analogowe podac mu dane z nunchuka na zasadzie podobnej jak z czujnikow fma. mamy wtedy do dyspozycji sprawdzony kod, stacje bazowa itp.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Pomysł bazuje na tym że sporo osób zainteresowało się tanim sterownikiem do quada opartym na wii nie na ardupilocie i podejżewam że możliwość zastosowania jednego hardware'u do 2-ch różnych zastosowań bez dodatkowych zakupów w postaci ardupilota byłaby mile widziana. A co do rozbijania - zmuś ArduWii do sterowania serwami zamiast silnikami a samoloty się znajdą. Choćby u mnie są ze trzy.... :mrgreen:
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

Verid pisze:A co do rozbijania - zmuś ArduWii do sterowania serwami zamiast silnikami a samoloty się znajdą. Choćby u mnie są ze trzy.... :mrgreen:
ale co by to mialo robic, bo jak tylko stabilizowac samolot to imho nie warta skorka wyprawki. natomiast jak bedziemy chcieli dodac nawigacje gps to kod Alexa w niczym nam tu nie pomoze.

zamiast modyfikowac oryginalna wartosc kanalu mocy w zaleznosci od wychylenia trzeba by modyfikowac wartosci kanalow roll i pitch i np. ustawiac do zmiennych, ktore sa przepisywane pod serwa gimbala.

podpiecie serw pod oryginalne sygnaly z gimbala obawiam sie, ze moze nie wstarczyc bo nie sa one pod kontrola petli PID tylko bezposrednim przelozeniem sygnalu z czujnika wychylenia. w idealnych warunkach moze to wystarczyc do utrzymania samolotu w powietrzu ale wystarczy jakis podmuch i buuum :lol:
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

No nie wiem czy tak nie warte skórki za wyprawkę. FY-20A kosztuje więcej a ludzie to kupują - nie wszyscy potrzebują GPSa. A to masz stabilizator do samolotu i FC do quada w jednym. Wgrywasz tylko inny soft i przekładasz zamiast silników serwa. I nie musisz nic dokupywać jak już masz ArduWiiquada.
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

Verid pisze:No nie wiem czy tak nie warte skórki za wyprawkę. FY-20A kosztuje więcej a ludzie to kupują - nie wszyscy potrzebują GPSa. A to masz stabilizator do samolotu i FC do quada w jednym. Wgrywasz tylko inny soft i przekładasz zamiast silników serwa. I nie musisz nic dokupywać jak już masz ArduWiiquada.
ja moge Wam te zmiany wprowadzic ale nic nie gwarantuje. testow w powietrzu tez nie bede robil ;-)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Jeżeli poczynisz niezbędne zmiany w kodzie to chętnie zapakuję do ES'a i zdam relację czy to ma sens bo że lata jako quad to już całe stado ludzi udowodniło. Hardware już mam...
ODPOWIEDZ