SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
MarcinFPV
Posty: 230
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2013, 11:41
Lokalizacja: Łdz

SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: MarcinFPV »

Witam
Posiadam kontroler SP Racing F3 EVO Brush i podczas wgrywania nowego firmware prawdopodobnie usunęły mi się wszystkie ustawienia i teraz po podłączeniu do USB zadig pokazuje znalazł stm ale PC nie przydziela żadnego com portu. Jeżeli zepnę piny boot, i podłącze do USB to już nie odnajduje FC.
Wnioskuję że prawdopodobnie został wyłączony port USB i dla tego w jakiś sposób nie przydziela portu.

Może ktoś doradzić jak to dziadostwo zrobić ?

Pozdrawiam
01000100011101010111000001100001
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: kamilborkowski »

Może to pomoże:
Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinFPV
Posty: 230
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2013, 11:41
Lokalizacja: Łdz

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: MarcinFPV »

kamilborkowski pisze:Może to pomoże:
Obrazek
Hej
Właśnie nie bardzo, gdyż jak podłączam FC do PC o nie przydziela " com port " .
Chyba jedyna dostępna opcja to wlutowanie się gdzieś i zaprogramowanie tego przez adapter, tylko gdzie co i jak , płytka nowa więc brak info w sieci :/ .

Dziękuję za próbę pomocy:)
01000100011101010111000001100001
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: kamilborkowski »

A próbowałeś połączyć się ustawiając manualnie port com oraz baud?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: Adrián »

Omiń usb na fc i połącz się przez np ftdi.

Tylko zwierasz piny boot na płytce podczas podłączenia?
Jeśli tak i nie działa, to wlutuj się z dwoma pinami i załóż zworke podczas podłączania, wgrywania oprogramowania.
Zawsze tak działało.
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: qemay »

Jeśli skasowałeś wszystko to wirtualny com z którego chyba korzysta SP3 Evo (przynajmniej mój) może się nie podnieść.
Tak jak radzą koledzy, podłączenie bezpośrednie pod UART'a powinno rozwiązać sprawę.

Jak osobiście - w EVO BRUSHED nie używam USB do wgrywania oprogramowania bo zabawa z zdiagiem mnie denerwuje. Prościej mi podpiąć się bezpośrednio i programować, przynajmniej niespodzianek nie ma.

Pokaż fotkę płytki albo gdzie i co kupowałeś to Uart powinien się znaleźć (mam nadzieję, bo chinczycy integrujący wszystko do kupy nie widzą potrzeby wystawiania uartów).
Awatar użytkownika
MarcinFPV
Posty: 230
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2013, 11:41
Lokalizacja: Łdz

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: MarcinFPV »

Udało mi się ożywić zombiaka.
Jeżeli ktoś będzie miał ten sam problem co ja to należy:
Podłączyć zewnętrzny ftdi do UART ale TX do TX i RX do RX , następnie uruchomić na pc Flash_Loader_Demonstrator , użyć portu FTDI i zdjąć zabezpiecznie przed upgradem softu.
Odłączyć FTDI , podłączyć USB do FC i wgrać FW przez betaflght.
Następnie com port dalej będzie nie widoczny ale należy tylko usunać sterownik stm32 virtual usb host i poleci :) .

Dziękuję wszystkim za pomoc !!! :)

Pozdro
01000100011101010111000001100001
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: qemay »

MarcinFPV pisze:Udało mi się ożywić zombiaka.
Jeżeli ktoś będzie miał ten sam problem co ja to należy:
Podłączyć zewnętrzny ftdi do UART ale TX do TX i RX do RX , następnie uruchomić na pc Flash_Loader_Demonstrator , użyć portu FTDI i zdjąć zabezpiecznie przed upgradem softu.
Odłączyć FTDI , podłączyć USB do FC i wgrać FW przez betaflght.
Następnie com port dalej będzie nie widoczny ale należy tylko usunać sterownik stm32 virtual usb host i poleci :) .

Dziękuję wszystkim za pomoc !!! :)

Pozdro
Nie zgodzę się - powinno się podłączać na krzyż - widocznie Chińczyk gdzieś spartaczył opis. Transmit to transmit, recive to recive, a że jest źle opisane to już inny problem.

Tylko jak już miałeś podłączony UART to nie prościej odrazu było puścić soft przez UART'a?

Druga sprawa - dlaczego wszyscy używają FTDI jako synonim dla portów do szeregowej komunikacji za pomocą protokołu RS-232. FTDI jest owszem producentem tego typu portów, ale nie jedynym. Można równie dobrze użyć CP2102 (czy nawet coś innego) i też zadziała, a użycie wszędzie FTDI sugeruje konieczność kupna często droższego interfejsu (niewiele bo niewiele ale zawsze). W przypadku Minima FTDI jest lepszym rozwiązaniem (bo standardowo większość FTDI ma wypuszczone DTR) choć zapewne nie jedynym.
Awatar użytkownika
MarcinFPV
Posty: 230
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2013, 11:41
Lokalizacja: Łdz

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: MarcinFPV »

Siema Qemay
Właśnie całość tak lekko nie poszła jak opisałem, w sumie siedziałem nad tym od wczoraj od 20 xD .
Jak podłączy się do UART to nie wykrywa hardware/software w FC ale za to można tylko ściągnąć blokadę, przy próbie wykrycia hardware/soft przez " Flash_Loader_Demonstrator " pokazuje same czyste pola czyli nic nie wykrywa, więc tylko można usunąć locka gdyż jest to opcja która nie wymaga pełnego zczytania soft/hardware ( tak wiem czarna magia, ale tylko chińczyk mógł to wymyślić ).

CO do TX<>TX & RX<>RX to też zabawna historia, jeżeli zrobie tak jak to napisano w biblii TX<>RX to pokazuje w " Flash_Loader_Demonstrator " STM32 F3 ( czyli widzi FC ) ale dalej się zacina i zrywa połączenie na tyle że nawet locka nie można ściągnąć o wgraniu czego kol wiek nie mówiąc.

Mówiąc w prost :
Jeżeli ktoś będzie miał dokładnie ten FC na 4 silniki http://abc-rc.pl/kontroler-brush-6dof-fpv#axzz4Oz6rdHc9 z wgranym cleanflight od nowości to niech lepiej zostawi jak jest inaczej będzie często zaglądał do tego tematu, gdyż zwykłe połączenie pinów boot nie pomoże. Ale jeżeli ktoś szuka wrażeń i chce się czego nauczyć to polecam próbować wgrać betaflight.

Jeżeli ten na 6 silników http://abc-rc.pl/kontroler-lotu-sp-raci ... z4Oz6rdHc9 to działa zwykłe połączenie pinów boot .

Obie płytki działają z odświeżaniem 8/4khz na Betaflight 3 WoW !
Pozdro

ps.
Odnośnie FTDI, miałem na myśli to ustrojstwo https://buyhere22.com/components/usb-tt ... pinout.png
01000100011101010111000001100001
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: qemay »

MarcinFPV pisze:Jeżeli ktoś będzie miał dokładnie ten FC na 4 silniki http://abc-rc.pl/kontroler-brush-6dof-fpv#axzz4Oz6rdHc9 z wgranym cleanflight od nowości to niech lepiej zostawi jak jest inaczej będzie często zaglądał do tego tematu, gdyż zwykłe połączenie pinów boot nie pomoże. Ale jeżeli ktoś szuka wrażeń i chce się czego nauczyć to polecam próbować wgrać betaflight
Hym... jeśli to rzeczywiście ten kontroler to ... nie ma się co dziwić ze po wgraniu SP3 Racing F3 Evo wszystko przestało działać... bo na naze32 ten wsad działać raczej prawa nie ma :) (I jeśli rzeczywiście taka opcja zaszła to usb przestało by działać nawet gdyby kody były w dużej mierze zbliżone to w tych płytkach obsługa USB realizowana jest inaczej).

ps.
No właśnie, konwerter TTL jak każdy inny ;) To tak jakby na każdy samochód mówić Volkswagen,Ford, ... wstaw dowolna inna marka... FTDI jest konkretnym urządzeniem konkretnej firmy, a w naszym przypadku potrzebna jest nam komunikacja na porcie szeregowym, fizyczny bezpośrednio czy w postaci przejściówki inna sprawa.
Awatar użytkownika
MarcinFPV
Posty: 230
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2013, 11:41
Lokalizacja: Łdz

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: MarcinFPV »

Jestem totalnie nie wtajemniczony w FTDI etc, wczoraj dopiero się dowiedziałem że można użyć FTDI do UART, i oczywiście że w ogóle da się coś wgrać przy takim połączeniu xD. Tak że jeżeli bym coś źle napisał / wypowiedział się to przepraszam ale uczyłem się tego na gorąco i to po kawałkach gdyż totalnie brak grubszego info w sieci o płytach evo pod silniki szczotkowe.
A oczywiście mój magiczny FC to też inna histEria ... :) .

Pozdro
01000100011101010111000001100001
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: qemay »

Bo chyba właśnie w tym cały problem, w sieci też panuje zamieszanie które później się powtarza, to FTDI (to konkretna firma produkująca konkretne układy), to UART (to też nie jest trafne bo w sumie to układ konwertujący komunikację szeregową do równoległej szeregowe bity na bajty), to TTL, to RS-232, to port szeregowy. I choć większość z nich krąży wokół tematu to nie są tożsame.

Nie mam pretensji do ciebie oczywiście bo po części rozumiem jest to strasznie zamieszane każdy pisze to co zobaczył i są problemy. Generalnie mamy chyba do czynienia z urządzeniami komunikującymi się zgodnie z standardem transmisji RS-242.

Ale mam pytanie co do samego FC... Czy jest to dokładnie to co pokazałeś i jeśli tak jaki wsad wgrałeś do niego przed rozpoczęciem problemów?
Awatar użytkownika
MarcinFPV
Posty: 230
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2013, 11:41
Lokalizacja: Łdz

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: MarcinFPV »

płytka weszła w boot mode na cleanflight bez połączonych pinów boot ale zacinała się na kasowaniu pamięci, jak zrobiłem to samo na betaflight to już wiemy jak się skończyło :) .

Chyba trochę ogarnę trochę tą elektronikę i zobaczę jak działa programowanie, wydaje się to przydatne i przyda się do projektu :) .
01000100011101010111000001100001
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: qemay »

Odpowiedz proszę na pytanie.
W linku mamy do czynienia z naze (choć w sumie to nie wiadomo, bo pojawia się też w opisie SP3), a tematem sugerujesz SP Racing F3 - to w pewien sposób dwa różne kontrolery z niekompatybilnymi wsadami.

Dlatego pytam - czy to ten kontroler (z linka z abc-rc) i jaki wsad próbowałeś wgrać podczas aktualizacji.
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: SP Racing F3 EVO Brush nie działa USB

Post autor: MacPiston »

Najlepiej to pokaż dokładne zdjęcie procesora i zaraz będziemy wiedzieć czy to F3 czy F1
ODPOWIEDZ