mało UARTów, jaki kontroler?

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

mało UARTów, jaki kontroler?

Post autor: hrumque@gmail.com »

Jak to jest - jakie kontrolery lotu wybieracie, wiedząc że parę rzeczy trzeba na maszynie powiesić?
Zakładam że latam na cleanflight/betaflight (aczkolwiek nie jestem ortodoksyjny w tym temacie). Preferuję coś, co ma zmiennoprzecinkowość, czyli jakieś F3, najchętniej 10dof od razu na płytce, by niczego nie musieć dokładać (i oszczędzić portów, skoro może iść po i2c/spi)

Potrzebowałbym uarty do:
0. komunikacja z PCtem/GSC
Ale to da się załatwić, bo są kontrolery gdzie USB jest wpinane wprost do cpu, bez pośrednictwa usb-virtualCOM i usartu (np F3-EVO od SPracing, gdzie zostają 3 uarty wolne)

1. serial input (sbus)
Realnie używany jest tylko pin RxD, ale że usart przy sbusie ustawia się na 100kbps 8N2 to ciężko użyć do czegoś TxD z tą prędkością.

2. GPS (3.3v przeważnie, czyli w F3 uart3)
Realnie używany tylko pin RxD, transmisję w GPS mogę ustawić na 4800/9600/38400/115200bps, więc można by użyć TxD do czegoś co z taką prędkością danych się spodziewa, np OSD?

3. telemetria przez radio frsky czyli Smart-Port (S-PORT, nie mylić z SBUS)

4. OSD
Jeszcze nie mam żadnego konkretnego OSD wybranego, więc nawet nie wiem czy potrzebuję RxD i TxD, czy wystarczy link w jedną stronę, i jaka prędkość

5. Datalogger
W zasadzie olać temat, bo jest na większości kontrolerów dostępny dataflash, albo logowanie na kartę sd na F3-EVO, bez użycia uartu

No i zakładam, ze nie chciałbym używać softSeriala bo strasznie zjada czas procesora...
Jak to ugryźć? Da się? Bo tak patrząc że problem 0. i 5. odpada w takim np. F3-evo, to nadal mam 4 seriale potrzebne.

EDIT - scalenie
hrumque@gmail.com pisze: 1. serial input (sbus)
Realnie używany jest tylko pin RxD, ale że usart przy sbusie ustawia się na 100kbps 8N2 to ciężko użyć do czegoś TxD z tą prędkością.
Aha, jeśli tylko prędkość jest problemem - to nie ma problemu, bo sobie na jakimś uC mogę zrobić serial-konwertera z TxD 100 kbps na np. 115200, o ile dany sprzęt/protokół pozwala na pakietowanie danych (dane przychodzące 100k do bufora będą wolniej spływać, niż 115k wysyłane z bufora, więc będzie "czkawka" z przerwami w wysyłaniu, gdy bufor się zapełnia, lub przy wysyłaniu bajt-po-bajcie - będą dłuższe przerwy między nimi)
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: mało UARTów, jaki kontroler?

Post autor: Szper »

Rozpatrywałeś Pixhawk? Tam masz UARTów jak mrówków. Datalog na karcie SD jak i i2c się znajdzie.

Na lite mam wszystkie porty obsadzone i wygląda to tak:
0. USB - prawie nie używam odkąd mam dongle BT
1. BT + OSD - OSD bierze tylko dane z TX. RX i TX spięty z BT. BT odpinam na czas lotu by nie mieszał nic na 2.4ghz
2. S.PORT - wisi na porcie konwerter stanów logicznych (FUL-1) + dioda. Można też dać tryb mavlink i po arduino konwertować dla s.port.
3. GPS
4. Sterowanie gimbalem
Datalog jak mówiłem jest.
S.BUS. - jest.

Na pełnym pixie masz jeszcze więcej portów serial które możesz konfigurować jak się podoba.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: mało UARTów, jaki kontroler?

Post autor: qemay »

Dodatkowo - w większości kontrolerów CF/BF OSD i komunikacja z PC (jeśli nie jest na VirtCom) jest na jednym UART więc specjalny na osd potrzebny nie jest.

Dodatkowo jeśli wybierzesz cos z wbudowanym portem na karty (albo logger na i2c) to zostaje Ci cztery rzeczy
1 SBUS
2 Telemetria (S-port)
3 GPS
4 OSD/PC

Tylko tak na upartego na co GPS? W softach CF a tym-bardziej BF jedyną użyteczną dla niego rzeczą jest wyświetlanie prędkości. W racerze to zbędna waga, a w czymś większym raczej i tak kierował bym się w kierunku PIX"a który po prostu lata z GPS lepiej. A tam jak wspomniano problem ilości portów zaczyna mniej dokuczać.
hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: mało UARTów, jaki kontroler?

Post autor: hrumque@gmail.com »

qemay pisze: Tylko tak na upartego na co GPS? W softach CF a tym-bardziej BF jedyną użyteczną dla niego rzeczą jest wyświetlanie prędkości. W racerze to zbędna waga, a w czymś większym raczej i tak kierował bym się w kierunku PIX"a który po prostu lata z GPS lepiej. A tam jak wspomniano problem ilości portów zaczyna mniej dokuczać.
Faktycznie pixhawk wygląda kusząco, ale cenowo mniej ;)

A co do GPSa - wsadzam to do 550/650tki, a latam na modzie cleanflight z nawigacją dodaną - iNavFlight, i to nawet całkiem działa (a przynajmniej jako return-to-home, tak "manualnie" jak i jako failsave)
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: mało UARTów, jaki kontroler?

Post autor: qemay »

To zależy gdzie szukasz (i co to jest dużo).

Ja w 600 mam takiego
http://www.banggood.com/Pixhawk-PX4-2_4 ... 40416.html
I lata rewelacyjnie (przy czym zewnętrzny magnetometr to praktycznie mus).
ODPOWIEDZ