CC3D + STM32F303x = CC3DF3 :D

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Jackuzy
Posty: 653
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 12:45
Lokalizacja: Łódź

CC3D + STM32F303x = CC3DF3 :D

Post autor: Jackuzy »

Zastanawiałem się chwilkę czy stworzyć taki temat, ale nie znalazłem nic o tym, wiec piszę (może wyprowadzicie mnie z błędu ;P)

Jakiś czas temu (będzie z miesiąc) natrafiłem na temat na RCGroups (a jakże) o podmianie procesora w (ostatnio pogardzanym) CC3D na najnowszy będący na topie i w modzie F3.

Podmianka jest możliwa ze względu na fakt ze CC3D ( w odróżnieniu od naze32 i jej podobnych ) ma jako IMU chip MPU6000 połączony do MCU za pomocą szyny SPI. Daje to też inne benefity ;) ale to za chwilkę. STM32F303 jest prawie pin w pin kompatybilny z F1 co pozwala na taki zabieg. Temat na RCGroups założył kc10kevin, poza tym pomysłem popełnił on też kilka innych FC bazując na CC3D, które to klony robił jakiś czas temu własnoręcznie ;) (miedzy innymi KKNGF4 oparty na STM32F4), więcej na jego blogu na RCG -> http://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=297332

Wracając do CC3D, kc10kevin zaproponował by wymienić procesor z F1 na F3 w temacie -> http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2614433 dodatkowo tworząc port BetaFlight dla tej platformy.
Aktualnie jest ona zgodna z wersją najnowszego betaflight czyli 2.7.0 -> https://github.com/kc10kevin/betaflight ... 3DF3v2.7.0
(swoją drogą znalazł błąd w porcie base -> clean -> betaflight inicjujący MPU6000 który powodował problemy przy looptime 125uS który jest aktualnie poprawiony w betaflight dla oryginalnego CC3D również). MPU na SPI pozwala na 8kHz looptime, nie przejmowanie się akcelerometrem, F3 daje mnóstwo mocy w zapasie. Generalnie wszystkie zalety FC na F3. w starym znanym i lubianym (lub oczywiście nie) opakowaniu :)

Nie ma jednak róży bez kolców, są pewne minusy o których wspomina w swoim temacie na RCG, po przekładce nie działają dwie rzeczy: I2C na FlexiPort (ponieważ piny I2C w F3 są wyprowadzone w innym miejscu oraz nie działa czujnik prądu (ponieważ nie znalazł na razie możliwości przypisania tego czujnika do innego ADC).
Jest też jeszcze jeden minus -> przekładka ... może nie jest to kosmiczna technologia, ale wymaga pewnej wprawy i trzymania nerwów na wodzy....


Mając w domu CC3D które czekało na życie (a powoli zbierały się graty na nowa ramkę) postanowiłem spróbować i już za 3 razem się udało :P (uszkodziłem CC3D tak ze nie nadawało się do niczego i jeden z dwóch F3 jakie udało mi się zdobyć, po zakupie drugiego CC3D za dobrą cenę od kolegi modelarza i nauce na poprzednich porażkach...)

Tak wygląda CC3DF3 w moim wykonaniu :

Obrazek

A jakby co to tak się lutuje STM32:

bajer0
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek 04 sty 2016, 20:13
Lokalizacja: Łódź

Re: CC3D + STM32F303x = CC3DF3 :D

Post autor: bajer0 »

No i super ;)
Szkoda tylko, że się traci jedno I2C. A co do czujnika napięcia - to on domyślnie był w CC3D? Nigdzie takowego info nie znalazłem - wiesz coś więcej?
Ja z CC3D się dogaduję ;)
Może będę pierwszym zleceniodawcą ...
Awatar użytkownika
Jackuzy
Posty: 653
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 12:45
Lokalizacja: Łódź

Re: CC3D + STM32F303x = CC3DF3 :D

Post autor: Jackuzy »

Jest w cleanflight i na betaflight pod pinem 5 wejścia odbiornika, nie ma tylko jednego, dzielnika napięcia, wiec ten trzeba zrobić samodzielnie z dwóch rezystorów (10kOhm i 2.2kOhm) i podpiąć pod zasilanie :)

Jak ktoś używa i2c to szkoda, ale w sumie jak tak się zastanawiać to do czego ono? No chyba ze budujesz platformę i chcesz do cc3d podpiąć magnetometr i baro i co tam kto zechce ... ale do tego myślę są inne FC ;) GPS i tak gada po uart :)
bajer0
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek 04 sty 2016, 20:13
Lokalizacja: Łódź

Re: CC3D + STM32F303x = CC3DF3 :D

Post autor: bajer0 »

No ja pod FLEXI również nic nie mam.
A wykorzystujesz u Siebie taki dzielnik napięcia?

PS
Chyba tylko my jeszcze lubimy CC3D :)
Awatar użytkownika
Jackuzy
Posty: 653
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 12:45
Lokalizacja: Łódź

Re: CC3D + STM32F303x = CC3DF3 :D

Post autor: Jackuzy »

No też tak mi się wydaje ... chociaż CC3D pod odpowiednim softem jest naprawdę dobry ;) ....

Dzielnik napięcia taki właśnie używam, dwa rezystory podpięte na padach baterii (no nie na samej baterii ale np na pdb) i potem jeden przewodzik idzie do jednego z pinów odbiornika (chyba 5 ale musiał bym sprawdzić w cleanflight bo nie pamiętam :) )
ODPOWIEDZ