Problem z turnigy sk450 na płytce kk2.0 z hobbykinga

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Matti
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 10 mar 2016, 15:28
Lokalizacja: Leszno

Problem z turnigy sk450 na płytce kk2.0 z hobbykinga

Post autor: Matti »

Witam ;) W pierwszym poście chciałbym jako "zielony" poprosić panów obeznanych w multocopterach o poradę. Niedawno zostałem posiadaczem quadcoptera firmy turnigy. Jest to model zbudowany na ramie sk450 a w jego osprzęt jeśli można tak to nazwać wchodzą:

Silniki multistar 2213 935kv
Regulatory 20A Multistar (bez OPTO, SimonK itp.)
Układ sterujący KK2.0
Śmigła 10x4.5 (posiadam także 8x4.5)
Bateria 3300 MaH (30C, 11.1V) firmy Redox

Mój problem jest następujący. Po wyciągnięciu wirnikowca z pudełka, wykonałem wszystkie kroki zawarte w instrukcji (takie jak: bindowanie kontrolera, przykręcanie śmigieł, ustawienie odpowiednich parametrów w menu PI editor), aby go odpalić.

Pierwsze loty były okropne, dron był niestabilny i charakterystycznie "wobble'ował" czyli po prostu tańczył. Po delikatnej zabawie ustawieniami PI udało mi się do czegoś dojść, lecz latanie nim dalej jest okropne, trzeba być strasznie ostrożnym bo jak zrobię szybki ruch w prawo i od razu w lewo, on zamiast wrócić do poziomej pozycji zaczyna się motać i tańczyć. Co prawda po 2 sekundach jakoś się ustawia, ale wiadomo, takie latanie nie jest w ogóle przyjemne. Moim zdaniem po dużym researchu wina może stać po stronie tych regulatorów, bo prawdopodobnie nie są one dedykowane do multicopterów, ale nie jestem pewien.

Poniżej zamieszczam filmik który nie tyczy się strikte problemu ale można na nim zauważyć charakterystyczny taniec. Filmik także przedstawia efekty mojego napaleństwa i niefortunny upadek. Oficjalnie jestem na poziomie czekania na części do naprawy drona i zastanawiam się jak zrobić, żeby był stabilny.

https://www.youtube.com/watch?v=ysK7WUuf2Ac

Proszę również o nie zamieszczanie odpowiedzi typu: Zmień kontroler, Zmień drona. Bo po prostu narazie mnie na to nie stać, też nie chcę robić tego jeśli nie ma takiej konieczności, bo widziałem na filmach jak ludzie normalnie latają dronami zbliżonymi do mojego, na płycie kk2.0.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Problem z turnigy sk450 na płytce kk2.0 z hobbykinga

Post autor: Adrián »

Wiem, że nie chciałeś tego słyszeć, ale.. Zmień fc.. Zobaczysz jakie życie może być prostsze.. Naze 32, flip32

Jak chcesz się z tym pomeczyc, to musisz ustawić pid'y
Jest podklejony temat Rurka, pidy o co kaman, czy coś w tym stylu, użyj wyszukiwarki.
Poczytaj i zacznij zabawę w ustawienia.

Tak dla pewności, regle dobrze są skalibrowane? To raczej po za konkursem, ale lepiej wiedzieć.
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Problem z turnigy sk450 na płytce kk2.0 z hobbykinga

Post autor: marekj »

Adrian, chyba na oczy tego kontrolera nie widziałeś :-D . Tam jest nieco inna filozofia ustawiania pidów i przyklejony temat Rurka wiele nie pomoże.
Kontroler KK2.0 jest prawdopodobnie z fabrycznym softem i trzeba zacząć od jego wymiany na najnowszy od Steava. Znajdziesz go zapewne tu http://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=367321
Potrzebna będzie też aplikacja do flashowania (za jej pomocą można również zmieniać oprogramowanie w ESC) i odpowiedni interface. Więcej info na tej stronie: http://lazyzero.de/en/modellbau/kkmulticopterflashtool
Moim zdaniem regulatory Multistar nie za bardzo lubią się Twoimi silnikami i ramą SK450. Też miałem kiedyś podobne problemy i to z nieco lepszym kontrolerem. Wymiana ESC na Qbrain'a załatwiła sprawę. Być może, po wymianie oprogramowania w ESC będzie lepiej.
Kontrolery KK2.xx są bardzo dobre na początek, po wgraniu nowego oprogramowania, całą resztę ustawia się przy pomocy 4 switchy i monitorka, wbudowanych w kontroler. Samo "pidowanie" jest znacznie łatwiejsze niż w innych kontrolerach. Ja się na tym nauczyłem latać 2 lata temu, a kopter na ramie SK360 lata do dzisiaj już z lepszym FC i wyposażony w FPV, ale nadal na pierwszych śmigłach :lol:.
W sieci znajdziesz sporo poradników o ustawianiu tego kontrolera. Warto poczytać i obejrzeć parę filmików.
Ostatnio zmieniony wtorek 15 mar 2016, 15:55 przez marekj, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Marek
Matti
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 10 mar 2016, 15:28
Lokalizacja: Leszno

Re: Problem z turnigy sk450 na płytce kk2.0 z hobbykinga

Post autor: Matti »

Dzięki panowie za odpowiedź :) Marek mógłbym prosić o edytowanie pierwszego linku, bo nie działa lub jest nieprawidłowy. Wydaje mi się ze zacznę od zakupu kabla usbasp i wgrania nowego softu do fc. W innym wypadku wymiana "regli" (zgaduje że to regulatory) może będzie rozwiązaniem. Mam wątpliwości co do tego że mogą się nie lubić z silnikami, kiedy są tak pakowane fabrycznie (regle i silniki) i są z tej samej firmy.
Adrian, tak regle są skonfigurowane przez trottle pass-through.
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Problem z turnigy sk450 na płytce kk2.0 z hobbykinga

Post autor: marekj »

Poprawiłem link. A co do regulatorów, mnie się też kiedyś wydawało, że to niemożliwe. Zamiast zmienić ich oprogramowanie, zmieniłem na inny typ i jak ręką odjął (oczywiści po ponownym ustawieniu FC). Ale zacznij oczywiście od wymiany softu w KK2.0.
Pozdrawiam
Marek
Matti
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 10 mar 2016, 15:28
Lokalizacja: Leszno

Re: Problem z turnigy sk450 na płytce kk2.0 z hobbykinga

Post autor: Matti »

Właśnie zakupilem kabel do programowania z końcówką 6-pinową czekam na niego z niecierpliwością. Czy macie jakiś polecany soft do kk2.0 ?
ODPOWIEDZ