Cleanflight

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Cleanflight

Post autor: mikun »

Ja latałem z CC3D i FrSky V8R7SP pół roku i nigdy mi się takie coś nie działo. Odbiornik wcześniej latał w paru kopterach z MK i też nigdy nie dyfował. Misiekkk a co jeśli ramka będzie miała 28ms czyli jak napisałeś będzie ok? Czy wina może leżeć w sofcie cleanflight? Testowałem moje cc3d na PPM sum i na PWM i cały czas tak samo, pakiet "zjedzony" przez koptera i trzyma poziom jak prof. Miodek z językiem polskim.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Xeo
Posty: 355
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 10:31
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Cleanflight

Post autor: Xeo »

Szukam szukam i w sumie w necie nie mogę znaleźć żadnego sensownego porównania czym się różni Betaflight od Cleanflight?
Nie brakuje porównań z Baseflight ale nie o to mi chodzi.

Czy ktoś może mi w napisać różnice?
Z tego co widzę sporo osób przechodzi na betę z CL i sam się zastanawiam czy tego nie zrobić. Ale za nim to zrobię chciałbym poznać różnice, plusy i minusy obu.
Awatar użytkownika
Jackuzy
Posty: 653
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 12:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Cleanflight

Post autor: Jackuzy »

Xeo pisze:Szukam szukam i w sumie w necie nie mogę znaleźć żadnego sensownego porównania czym się różni Betaflight od Cleanflight?
Nie brakuje porównań z Baseflight ale nie o to mi chodzi.

Czy ktoś może mi w napisać różnice?
Z tego co widzę sporo osób przechodzi na betę z CL i sam się zastanawiam czy tego nie zrobić. Ale za nim to zrobię chciałbym poznać różnice, plusy i minusy obu.
W skrócie Beta jest beta a cleanflight jest final. Założeniem betaflight było testowanie rozwiązań programistycznych które ostatecznie miały trafić do CF. Niemniej BF poszedł aktualnie tak daleko ze po prostu cleanflight nie nadążył. Najnowsza wersja BF 2.9.0 to na prawdę duży skok jakościowy. Inne filtrowanie, inna (ale bazująca na wcześniejszych) pętla PID, inne rozwiązania w sposobie ustawiania pidów jak i SuperExpo czy Airmode. Własny configurator. To są duże różnice dla cleanflight. Niemniej należy też spojrzeć na minusy -> nie do końca przetestowane i sprawdzone wpływy zmian w podstawie PID na zachowanie w trybach innych niż acro (np przy szybszych pętlach akcelerometr potrafi wariować), trzeba spojrzeć ze CF jest skierowany do wszystkich i tak też testowany, rozwiązania BF są raczej nakierowane na wyscigi i akrobację. No i w końcu to Beta wiec to ty zostajesz testerem ;) ...
Z własnego punktu widzenia BF lata pięknie, szczególnie z SuperExpo i Airmode ... cudo :) teraz muszę porównać to z Raceflight na F4 ;)
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Cleanflight

Post autor: misiekkk »

mikun pisze:Ja latałem z CC3D i FrSky V8R7SP pół roku i nigdy mi się takie coś nie działo. Odbiornik wcześniej latał w paru kopterach z MK i też nigdy nie dyfował. Misiekkk a co jeśli ramka będzie miała 28ms czyli jak napisałeś będzie ok? Czy wina może leżeć w sofcie cleanflight? Testowałem moje cc3d na PPM sum i na PWM i cały czas tak samo, pakiet "zjedzony" przez koptera i trzyma poziom jak prof. Miodek z językiem polskim.
To zależy jakie masz wartości na poszczególnych kanałach.
Jeżeli używasz tylko 6 kanałów lub ostatnie 4 kanały używasz maksymalnie na połowę wartości to nawet przy 18ms nie powinno być problemu.
Jeżeli używasz wszystkich kanałów w pełnym zakresie - zmień na 28ms.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
maryushr
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 31 lip 2016, 10:32

Re: Cleanflight

Post autor: maryushr »

Panowie wcięło mi 3 kanały w CC3D po przejściu z Openpilota na Cleanflight. Wsad w wersji 1.1.0, konfigurator 1.2.2. Da się coś z tym zrobić?
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Cleanflight

Post autor: PiotrSz »

maryushr pisze:Panowie wcięło mi 3 kanały w CC3D po przejściu z Openpilota na Cleanflight.
DFaj sobie spokój z Cleanflight i wgraj Betaflight https://github.com/betaflight/betaflight/releases
Dużo lepiej obsługuje czujniki.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Re: Cleanflight

Post autor: Gmeracz »

Piotr, nie był bym tego taki pewien...
Przy niektórych setupach z Beta się nie da po prostu latać. I już...
Od śmigła...
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Cleanflight

Post autor: PiotrSz »

Gmeracz, ja miałem znowu odwrotne doświadczenia :-) stąd też moja rada... byle nie zaczynać od najnowszych wersji.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Cleanflight

Post autor: misiekkk »

maryushr pisze:Panowie wcięło mi 3 kanały w CC3D po przejściu z Openpilota na Cleanflight. Wsad w wersji 1.1.0, konfigurator 1.2.2. Da się coś z tym zrobić?
Cleanflight 1.1.0 ? Strasznie stary.
Ja latam na 1.13.0 i jest OK.
Co znaczy, że wcięło 3 kanały ?
Jak podajesz sygnał ? PWM ? PPM ? serial ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
chips74
Posty: 4
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 19:47
Lokalizacja: Będzin

Re: Cleanflight

Post autor: chips74 »

Panowie , nie chcąc zakładać nowego tematu trochę odświeżę te 63 stronicową kopalnie wiedzy . Nie znalazłem odpowiedzi tu jednak na swój problem.
Cleanflight V 1.1.0 konfigurator 1.2.4 . Po przejściu w zakładkę Failsafe uzyskuję info : "waiting for date" po czym aby dalej przeglądać pozostałe należy się ponownie łączyć .
Czy pomoże tutaj flash na nowszy firmware ? Model jest dość dobrze wypidowany i nie chciałbym tego stracić , jednocześnie failsafe oczywiście nie działa a ten z poziomu XJT lub x4rsb jest ignorowany przez kontroler.
Awatar użytkownika
leonbubu
Posty: 311
Rejestracja: sobota 18 kwie 2015, 12:16
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: Cleanflight

Post autor: leonbubu »

Miałem podobnie, jak chciałem wrócić do starszej wersji, a że zawsze wyłączam failsafe był to problem, pomaga wgranie nowszej wersji, nie było tak u Ciebie że wgrałeś nowszy i wróciłeś do 1.10 i stąd "waiting for date" . Teraz latam na betaflight...
copter 210
kanał YouTube
chips74
Posty: 4
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 19:47
Lokalizacja: Będzin

Re: Cleanflight

Post autor: chips74 »

CC3d już dostałem z tą wersją firmware , nie wiem jakie operacje były wykonane wcześniej . Kontroler jest ustawiony do współpracy z Frsky x4sb ale i tak w tej wersji konfiguratora nie widzę aktywnych tych opcji z Frsky czy smartport . Podsumowując , czy wystarczy wgrać nowy firmware ( jaki ? ) i z ręki wpisać wszystkie ustawienia i pidy i problem z failsafe się rozwiąże ? Pytam bo model bardzo fajnie lata właśnie z tym softem . A może wystarczy failsafe uruchomić tylko komendami z poziomu CLI ? Powiem tak , słabo jak na razie się orientuje i dlatego też sporo niewiadomych i z tego też powodu liczę na pomoc :)
Awatar użytkownika
leonbubu
Posty: 311
Rejestracja: sobota 18 kwie 2015, 12:16
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: Cleanflight

Post autor: leonbubu »

Wgranie najnowszej wersji naprawi problem, ale pidy niestety nie wystarczy z ręki przepisać trzeba od nowa ustawić pod siebie. Tak możesz spróbować uruchomić komendami w CLI
https://github.com/cleanflight/cleanfli ... ailsafe.md
copter 210
kanał YouTube
chips74
Posty: 4
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 19:47
Lokalizacja: Będzin

Re: Cleanflight

Post autor: chips74 »

Dzięki za pomoc ..... Failsafe poprzez komendy CLI działa poprawnie , skorzystałem z linka wprowadzając takie dane:
set failsafe_delay = 0
set failsafe_off_delay = 200 ( czyli 20 sekund)
set failsafe_throttle = 1060 ( ta wartość oczywiście do przetestowania w terenie )

Zatem zakładkę failsafe na razie sobie odpuszczę skoro poprawnie działają komendy , a dostęp do niej będzie wymagał zmiany firmware.
Nie wiem jaka jest funkcjonalność ustawień zakładki a jakiej z poziomu komend ale już taka opcja jak wyżej jest w jakimś stopniu rozwiązaniem .
Jedynie przywrócenie sterowania ( ponowne włączenie aparatury ) wymaga powachlowaniem CH5 bo tam mam ustawione "wysuń podwozie" czyli uruchomienie silników a aparatura wymaga przełączniki od siebie na start ( oczywiście można to też zmienić i wyłączyć ) , może to nastręczać problemów ze zmieszczeniem się w czasie zanim model spadnie pomimo odzyskania zasięgu.
Awatar użytkownika
leonbubu
Posty: 311
Rejestracja: sobota 18 kwie 2015, 12:16
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: Cleanflight

Post autor: leonbubu »

Jak działa to nie kombinuj, przez komendy jest tak samo jak byś ustawiał w zakładce, mało tego niektóre ustawienia ustawiasz tylko w cli bo nie ma ich w zakładkach tak że jest ok.
copter 210
kanał YouTube
ODPOWIEDZ