Podłączanie ESC do KK 2.1.5

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Podłączanie ESC do KK 2.1.5

Post autor: Spook »

Instrukcja KK mówi tak:
If each ESC has a BEC (normal unless OPTO types) then it may be necessary to remove the power feed from the other ESC, usually by cutting the power line (RED) Cable on the other ESC.
Czy mam to rozumieć tak, że tylko jeden z ESC (bo wszystkie będą miały BEC) powinien dostarczać zasilanie, a pozostałym powinienem przerwać czerwony przewód zasilający?

Pozdrawiam -- Spook.
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
Awatar użytkownika
averal
Posty: 121
Rejestracja: środa 25 gru 2013, 23:44
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: averal »

Tak,tylko jeden z regulatorów ma być wpięty do FC z BEC resztę musisz wypiąć z wtyczki i zaizolować bądź jak wolisz uciąć kabelek po wyjęciu czerwonego kabelka z wtyczki(środkowy)
Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 2324
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 02:17
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Mateusz »

Averal pierdoły opowiadasz.


Ja w Tri, mam wszystkie regle wpięte z Becem i nic się nei dzieje.
Trutututu nici z drutu.
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Post autor: kamilborkowski »

Ja też używałem KK2.1 z wpiętymi wszystkimi pełnymi wtyczkami i nic się nie stało. Może jest to tylko ogólne zalecenie.
Teraz w zasadzie zamiast serwo kabli używam jednożyłowych kabli połączeniowych (oprócz pierwszego kanału), więc spełniam to zalecenie, ale żadnej różnicy nie ma.
Awatar użytkownika
dubik3e
Posty: 248
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 19:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dubik3e »

w moim wypadku jest tak samo. Trzy plushe 18A z BECem wpięte razem pod płytkę kk2.1.5


Natomiast mam pytanie dotyczące uruchamiania koptera. Powiedzmy, że podłączyłem zasilanie do koptera, gdy leżał na płaskiej powierzchni, wzniosłem się (parking podziemny,brak wiatru), zauważyłem, że trochę ucieka, wiec w płytce przytrymowałem trochę żyroskop i prawie, że "stoi" po kolejnym starcie. Kolejnego dnia podłączam zasilanie z kopterem pochylonym pod kątem 45 stopni do płaszczyzny staram się wystartować "z ręki", a on czuje że stara się nie utrzymać poziom, a ciągnie w bok i powiedzmy do tyłu, następnie go "rozbrajam" patrze na wskazania żyroskopu trzymając go w miarę w pionie, a tam wskazania po 40. Następnie na płaskim jeszcze raz "uzbrajam" i "rozbrajam" i wskazania wracają do normy,przynajmniej takiej której okiem już nie mogę wychwycić.

Ma ktoś jakiś pomysł?

Tak jak pisze, po uzbrojeniu/rozbrojeniu mimo braku zmiany pozycji, potrafią się mocno zmienić wskazania żyroskopu.

Zawsze trzeba na "płasko" uruchamiać?
Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 2324
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 02:17
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Mateusz »

Zawsze :)
Trutututu nici z drutu.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Nie wiem jak w KK ale w Multiwii przy uruchamianiu kalibrowany jest żyroskop, a to wymaga tylko bezruchu. Przy kalibracji akcelerometrów ważny jest poziom.

A co do Beców to jeżeli są liniowe to nic im się nie powinno dziać jak są połączone(często na samych reglach jest ich po dwie sztuki). No chyba że trafią się jakieś całkiem odmienne partie.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Post autor: Spook »

Hmm. Jeśli dobrze rozumiem, to kable +/- we wtyczkach serwowych (odbiornik->FC->ESC) pochodzą tylko od BEC? Czyli technicznie, jeśli FC ma własne zasilanie, wystarczy podłączyć tylko jedną żyłę sygnału z odbiornika do FC i jedną żyłę sygnału z FC do ESC? (fkors, jeśli odbiornik też ma swoje zasilanie)

Pozdrawiam -- Spook.
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
Awatar użytkownika
Mikx
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 20 lis 2014, 16:33
Lokalizacja: Ostróda/Warszawa/Kraków

Post autor: Mikx »

Cześć ;-)
Trochę odkurzę temat. Mam problem z zasileniem serva w Tricopterze na FC KK 2.1.5.

Zasilanie płytki i odbiornika ( zgodnie z instrukcją ) idzie z pierwszego regla ( podpięty pod M1 ).
A jak podepnę zasilanie na servo np pod M2 czy M3 to od razu te regle robią się gorące a servo wgl. jak by nie miało zasilania.

Mieliście podobny problem ? Pomóżcie, bo mi się już pomysły skończyły :roll:

Dodam, że jak na początku "+" na M2 i M3 był wypięty ( bo jeszcze nie doczytałem że to jest zasilanie serva ) to silniki/regle działały dobrze.

Edit. Wszystko wygląda na to, jak by regle miały za słabe bece na to servo.
Regle takie a Servo takie.

Jak podłączyłem pod M8 pakiet Nimh 6V to serwko działało z tym, że po wychyleniu nie wracało do neutrum. ( jak jest połączone normalnie czyt. bez płytki działa ok ).

Wg. mnie bece w reglach są chyba za słabe. Ale nie jestem pewny, bo to mój pierwszy copter ( i serwo cyfrowe też ), w samolotach mam same analogi i jeszcze nie miałem takich przypadków :-|
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Post autor: kamilborkowski »

Czy ja dobrze czytam że to serwo potrzebuje 1200 mA podczas pracy? :shock:
To chyba ciut dużo...
marekp
Posty: 343
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 11:34
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marekp »

Wydaje mi się że coś z servo nie tak. Ja bym Ci zaproponował - zamontuj jakies zwykłe servo nawet luzem z boku. Jak będziesz poruszał kopterem to obrót w jedna i druga to ono bedzie reagowac. Nie pamietam czy zasilenie serva jest z M3 ? Przeczytałem i jest ze M1 zasila FC i odbiornik a M2-M8 ewentualnie servo. Ale jedno! Nie wiem co sie może dziać jeśli dwa wyjścia ESC są ze sobą zwarte. Lepiej nie.

MarekP
Awatar użytkownika
Mikx
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 20 lis 2014, 16:33
Lokalizacja: Ostróda/Warszawa/Kraków

Post autor: Mikx »

Kurcze, wcześniej nie doczytałem, że to serwo jest aż tak prądożerne :/
Następnym razem zastanowię się dwa razy, zanim kupię jakieś cyfrowe :P

Ale w sumie dziwne, że BEC'e w reglach nie dały rady skoro mają wyd. prądową 2A :shock:

Normalne analogowe serwo działa tak jak powinno.
Dodatkowo zauważyłem, że ten Savox nie chce wracać do neutrum.
Być może trafił mi się jakiś wadliwy egzemplarz.

No to teraz trzeba zaadaptować mechanizm przachylania silnika pod jakieś nowe serwko ehh ... :P
flojd
Posty: 71
Rejestracja: środa 20 lis 2013, 20:47
Lokalizacja: Tychy

Post autor: flojd »

Pochwal się jak to lata :) ja swojego znowu naprawiam, kk 2.15 najlepsze jest na sofcie STEVEIS :)
Awatar użytkownika
Mikx
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 20 lis 2014, 16:33
Lokalizacja: Ostróda/Warszawa/Kraków

Post autor: Mikx »

flojd
Lata suuper :mrgreen: To mój pierwszy wielo-wirnikowiec i dopiero po jakichś 5h nalotu lądowałem niechcący na małym drzewku i złamałem pierwsze śmigła ( ale to był ewidentny błąd pilotażu a nie usterka techniczna ), więc konstrukcja sprawdza się znakomicie.
Jak dotąd udało mi się uzyskać nalot ok 7h, więc czas najwyższy pomyśleć o jakichś udoskonaleniach i może o drugim prototypie ;)
Bardzo dużo razy od kreta uratował mnie Self-level ;-)
Żadnych problemów z KK board, przy ogarnięciu tematu bardzo pomógł filmik KK2 Setup video-RCExplorer.

A z ciekawych doświadczeń to bardzo fajnie latało się nim w nocy ( z braku dostępu do specjalistycznej elektroniki ) doczepiłem mu taki mały, kompaktowy zestaw lampek choinkowych i przeuroczo wyglądał na tle gwiaździstego nieba :lol:
I raz miałem też przyjemność doświadczyć oblodzenia łopatek śmigieł :mrgreen:
asyriusz
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 11 cze 2015, 22:10

Re: Podłączanie ESC do KK 2.1.5

Post autor: asyriusz »

Faktycznie filmik pomocny.
I mimo braku znajomości języka angielskiego sporo zrozumiałem i zmieniłem jednocześnie ulepszając swój model.
Ale nadal wiele ustawień jest dla mnie jak z kosmosu. Może ma ktoś jakieś info po polsku co do czego i z czym. Mój model lata ale jest dość nie stabilny. trzeba bardzo go korygować bo ciągle ściąga go w którąś stronę. włączam go na płaskim wypoziomowanym podłożu a mimo wszystko nadal ściąga. I podczas lotu np do przodu nie ruszając manetki wysokości model zniża się lub leci wysoko i to bardzo wysoko jak bym nie zmniejszył steru wysokości to nie wiem jak wysoko by poleciał.
Pomoże ktoś w ogarnięciu tego kontrolera? Jestem z łodzi może jest ktoś kto podzielił by się wiedzą na ten temat. Pozdrawiam Adam
ODPOWIEDZ