Przeróbka regulatora SS 18-20A na I2C

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Przeróbka regulatora SS 18-20A na I2C

Post autor: meteor »

Witam
Nie znalazłem nic na ten temat, więc próbuję sam coś spłodzić. Wzorując się na innych przeróbkach rozrysowałem połączenia. Prosiłbym aby ktoś z większym doświadczeniem przyjrzał się temu i ew. podpowiedział.

Obrazek

Na czerwono zaznaczyłem złącza do programowania(bez ADC1), na żółto wejścia do I2C. Pomarańczowy to połączenie między ADC1 i tym gdzie było SDA. Na zielono jest zaznaczone przecięcie ścieżki. Czy muszę coś jeszcze odłączać podczas programowania ? Czy konieczna jest jeszcze inna przeróbka regulatora ?


Myślę iż taki temat bardzo ułatwi innym przeróbkę swoich regulatorów.
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Widzę że wziąłeś na tapete SS'y z prockami w wersji MLF. Bo nie wiem czy wiesz ale są 2 wersje tych Mega8. W obudowie TQFP (popularniejsza) i w MLF (coraz częściej widywana).
Do pełni szczęścia usuń (wylutuj) jeszcze oba stabilizatory LF50, dwa kondensatory które są poniżej nich na zdjęciu, oraz rezystor 472 który jest nad górną nóżką prawego stabilizatora. W ten sposób uwolnisz przewody wyjściowe (biały i czerwony) do wykorzystania jako SDA i SCL (przyjęło się dawać SCL w środku, czyli na czerwonym), oraz zaoszczędzisz parę gram na wywalonych elementach.
Po za tym z podłączaniem VCC i GND pod procesor nie kombinuj, bo ciasno i szkoda się męczyć. Masz GND i VCC dostępne na tym kondensatorze pod 8 nóżkowym scalakiem (z lewej Vcc z prawej GND).
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

+ i - zasilania lepiej podłączać do płytki a nie do procka (np na ceramiku nad prawym stabilizatorem)

adc1 zamiast do mikrościeżki którą zaznaczyłeś (jest cieniutka i połączenie może byc słabe) to w miejsce gdzie ona idzie czyli bezpośrednio do tych rezystorów na górze (do których to oczywiście dojdziesz bez problemów)

ktoś pisał że w trakcie programowania padły mu fety więc proponuję nie zasilać regla na kable zasilające tylko dać 5V na proca. Ja tak zawsze robiłem i nic złego się nie działo.


Edit.
pisaliśmy jednocześnie
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Dziękuję :-D Oczywiście nie zamierzam dawać dodatkowego zasilania podczas programowania. Usunę te stabilizatory, kondensatory i ten rezystor tak jak radzi Misiek.
A co do wersji tych regli to ostatnio mają same MLF i ciężko się tam dolutować... Właśnie kombinuje nad przystawką do programowania żeby ograniczyć lutowanie do 2 kabli.
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

Nie wiem jak ta przystawka miałaby wyglądać. podejrzewam że jakaś czapka z góry nakładana.
Jeśli w trakcie programowania coś ci się rozłączy i procek wystartuje z uszkodzonym softem A zasilał będziesz z lipola lub mocnego zasilacza to właśnie może załączyć wszystkie fety i masz problem.

Proponuję się jednak podlutować. Przygotuj sobie 4 cienkie kabelki i przy 2,3, i 4 sztuce jak wprawy nabierzesz to więcej niż 2 min nie potrwa.
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Coś jaktutaj. Jeszcze sam nie wiem jak ja się tam podlutuję, te nóżki są tak cienkie :shock:
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

O kurcze. Świetne.
Ale ale wg mnie to ze 100 regli szybciej przeprogramujesz niż dobrze tą nakładke zrobisz
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Jedno wiem na pewno - plastelina sie nie nadaje :lol: , nie odbijają się nóżki. Musi to być coś rzadszego. Może maznąć rozdzielaczem i zalać żywicą ?
pozdrawiam
Marcin
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Sławek »

A może zmierzyć, narysować i wyfrezować w tworzywie np. HIPS ? ;-)
Ale ja się nie znam więc nie ponoszę odpowiedzialności za skutki wynikłe z jakichkolwiek decyzji podjętych na podstawie moich wypowiedzi :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Niby czym i za co ? Te nóżki są tak cienkie że chyba żadna frezarka nie da rady.. :-|
pozdrawiam
Marcin
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Sławek »

meteor pisze:Niby czym i za co ? Te nóżki są tak cienkie że chyba żadna frezarka nie da rady.. :-|
;-)
Ale ja się nie znam więc nie ponoszę odpowiedzialności za skutki wynikłe z jakichkolwiek decyzji podjętych na podstawie moich wypowiedzi :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Podpowiem. 4 cienkie igły przylutowane do pasków laminatu robiącego za sprężyny. Drugi koniec pasków przykręcony poprzez tulejki do czegoś co robi za bazę. Kładziemy regiel na bazę, przekręcamy paski z igłami tak żeby trafiły tam gdzie trza i programujemy. Ot cała filozofia... Cholera znów rozdaję know-how :mrgreen:
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

albo klejem na gorąco zalać i delikatnie oderwać (lub przed zalaniem posmarować jakimś rozdzielaczem (oliwa spożywcza?)
Awatar użytkownika
kostek
Posty: 374
Rejestracja: niedziela 16 maja 2010, 20:20
Lokalizacja: Kutno

Post autor: kostek »

Te nóżki są tak cienkie że chyba żadna frezarka nie da rady.. :-|
Tak mówisz ? A ile chcesz?1000- 10000?
Trzeba było kupić 20-25A mają wyprowadzone piny do programowania.
Kazimierz
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

No dobrze, tak więc na frezarce się da coś takiego zrobić, tyle że będzie to sporo kosztowało - tak przypuszczam. Ile tego potrzebuje ? Chociaż 3 sztuki.
pozdrawiam
Marcin
ODPOWIEDZ