Waszym zdaniem: na dzień dzisiejszy najlepszy kontroler lotu

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
żółtodziób
Posty: 62
Rejestracja: sobota 30 lip 2011, 01:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Waszym zdaniem: na dzień dzisiejszy najlepszy kontroler lotu

Post autor: żółtodziób »

Witam serdecznie , chciałbym poprosić o Wasze opinie na temat najlepszego możliwego kontrolera lotu do kopterów na dzień dzisiejszy (najlepszego w realnej kwocie , czyli nie za 1000zł :-D ).

Temat FC jest bardzo dynamiczny , można wyszukać sporo najprzeróżniejszych opinii i wrażeń , doświadczeń z lotami na różnych FC , lecz jak się wczytać , to każdy FC ma jakieś "ALE". Jedne uważane za ciekawe i obiecujące lecz niedopracowane , inne za tanie i marne...

Obecnie mam MWFC v1.0 z proflyer , ale powiem szczerze że dotąd mam z nim "jazdę bez trzymanki" , pomimo kilku konstrukcji ram, testów jako Tri , Quad X , Quad + , różnych wymiarów koptera , różnych konfiguracji , śmigieł , regli , ramion, silników, mnóstwa różnych prób , ustawień, zmian itp. - nadal po prostu jestem nim mocno zniechęcony i mówiąc szczerze mam go dosyć.(nie mówiąc o tym że np. baro niby jest ale tak jakby go nie było). FC nie jest uszkodzony i niby reaguje na wszystko poprawnie , ale nadal ucieka , wariuje z byle powodu , jest ciężki do sterowania i ustawienia. Być może w rękach innego bardziej doświadczonego pilota będzie zupełnie inaczej pracował , kto wie.

Początkowo zakładałem że to wina moich marnych umiejętności, lecz kiedy polatałem (na innym najprostszym Quadzie z najprostszym FC z HK) i nie miałem z nim większych problemów , to stwierdziłem że coś tu nie gra.

Większość oczywistych problemów "wieku niemowlęcego" moich konstrukcji raczej mam już za sobą , tzn raczej problemem nie są moje kardynalne błędy jak sztywność ramy , rozmiar, wyważania , regle , wibracje FC czy zasilanie - a więc to nie to.

Mówiąc wprost : toż to kontroler z HK z byle jakimi żyrami z Muraty lata mi stabilniej i spokojniej niż MWFC v1.0...

Chciałbym po prostu dowiedzieć się jaki FC wybrać do bardzo starannie wykonanego Tri , jaki Waszym zdaniem system FC wybrać na dzień dzisiejszy. Oczywiście nie pytam o rozwiązaniach nieosiągalnych lub kosmicznie drogich , ale takich których cena jest do przełknięcia i jesteście z nich zadowoleni.

Raczej ustawiam się na spokojne , stabilne loty obserwacyjne , nic do "dziczenia".

Byłbym wdzięczny za opinie , pomoże mi to wybrać nowy FC , sprawdzony i pewny.
Ostatnio zmieniony niedziela 05 lut 2012, 12:22 przez żółtodziób, łącznie zmieniany 1 raz.
...cholerne koptery...
Jakub Jewuła
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Waszym zdaniem: na dzień dzisiejszy najlepszy kontroler

Post autor: Jakub Jewuła »

żółtodziób pisze:...m go dosyć.(nie wómówiąc o tym że np. baro niby jest ale tak jakby go nie było)
Wiele razy pisalem, ze stabilizacja wysokosci w MultiiWii to kit -
masz niestety okazje przekonac sie na tym na wlasne skorze.
żółtodziób pisze: Byłbym wdzięczny za opinie , pomoże mi to wybrać nowy FC , sprawdzony i pewny.
Inny kontroler MultiWii (ale o wysokosci zapomnij), dowolny kontroler Kapitan Kuk,
przeprogramowane regle, dobra rama i smigasz. Oczywiscie glownie w trybie ACRO...

Szkoda ze Naza nie obsluguje TRI lub chocby Y4 bo tez mnie ciagnie w tym kierunku...

q
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

stabilne loty obserwacyjne , nic do "dziczenia".
to skad pomysl na KK ?
zreszta KK to lajno ,bedziesz walczyl z potencjometrami wiecej niz latal
Ja mam jeden od Jakuba do dzis nie polecial z powodu ustawiania tych potencjometrow pozniej oidpuscilem te lajno, wydalem tylko kase i stracilem mnostwo czasu --- az szkoda gadac :-/
Jakub Jewuła
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jakub Jewuła »

Np. stad: http://www.youtube.com/watch?v=b7e2IQ_F ... er&list=UL

Akurat KK ma dwie zalety nie do pobicia - brutalna prostote i logike dzialania
oraz brak akcelerometrow wrazliwych na wibracje ;) Przy FPV sapomoziomowanie
najczesciej wiecej przeszkadza niz pomaga.

q
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Podoba mi się demonstrowanie skrajnych przypadków. Co z tego, że jeden koleś poleciał skoro 10tyś innych nie potrafi zawisu na KK zrobić?
Jakub Jewuła pisze:Przy FPV sapomoziomowanie
najczesciej wiecej przeszkadza niz pomaga.

q
A Ty latałeś kiedyś FPV, że takie wnioski wyciągasz? G. prawda. Kwestia tylko sposobu manewrowania drążkami.
pozdrawiam
Michał
Jakub Jewuła
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jakub Jewuła »

diem pisze:...
A Ty latałeś kiedyś FPV, że takie wnioski wyciągasz? G. prawda. Kwestia tylko sposobu manewrowania drążkami.
Ty jak zwykle uwaga z czapy bez uwzgledniania kontekstu watku.

Zoltodziob wyraznie pytal o rozwiazania tansze czyli klasy WMii -
w tym wypadku lata sie FPV lepiej w trybie acro niz stable (w zasadzie unstable ;)).
Przy lepszym kontrolerze sprawa wyglada juz inaczej - ale NIE o takich kontrolerach
tu mowa. Wypowiadaj sie na temat i bez osobistych wycieczek.

q
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Jakub Jewuła pisze:Wypowiadaj sie na temat i bez osobistych wycieczek.

q
Czyli to takie nowe zasady mamy? Ty możesz całe forum atakować ale jesteś nietykalny? :mrgreen:


Żółtodziobie - niestety ale jeśli nie chcesz się męczyć to robisz co-najmniej quada i lepsze FC. Aktualnie można w rozsądnej cenie kupić cyberdrone v1 i wrzucić mu najnowszy soft.
pozdrawiam
Michał
9anubis
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 12 lip 2011, 09:21
Lokalizacja: Nowy Sacz

Post autor: 9anubis »

a może znajdzie się ktoś kto ma Cyberdrona i cos napisze? Strasznie mało na forum jest o tym rozwiązaniu np jak działa baro?

Pzdr
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Ja nie mam Cyberdrona ale to bedzie kolejny kontroler ktory zakupie . Postanowilem miec z kazdego FC po jednym ;-)
Byl to jakis czas temu produkt nie do konca moim zdaniem dopracowany , jednak z tego co widac w tej chwili to naprawde zasluguje na uwage bo w cenie 700pln masz cos co lata tak:
http://www.youtube.com/watch?v=bUj-u6sC ... r_embedded

i mozesz mi wierzyc lub nie malo FC potrafi robic takie rzeczy. Wyznacznikiem tego jak to mozna ustawic jest to w jaki sposob kopter opada na zyletke z takiej wysokosci. Do grona FC ktore widzialem ze sobie z tym radza jak nalezy czyli MK i kleniowe RCC dolaczyl wlasnie Cyberdrones.
Film jest najlepszym dowodem.
Masz dobry FC , wsparcie techniczne , pojawi sie niedlugo (tak zapewnia konstruktor) navi , masz tryb stable itp. W cenie sie miescisz.
Awatar użytkownika
qlf
Posty: 810
Rejestracja: poniedziałek 04 paź 2010, 15:29
Lokalizacja: IRL

Post autor: qlf »

Co prawda jeszcze nie skończyłem budowy nowego koptera i za wiele powiedzieć jeszcze nie mogę o własnych doświadczeniach, ale to co na necie/youtubie pokazują ludziska to CopterControl od OpenPilot`a wypada całkiem nieźle w porównaniu z resztą. OpenPilot już zapowiedział niedługo zmieni żyroskopy i nazwę z CC na CC3D, a w najbliższej przyszłości wypuści nowy FC "Revolution" z gps, baro, itp.
Grzegorz
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

Potwierdzam.
Dziczenie MWC w trybie stable czy to klasycznie czy fpv to jazda bez trzymanki.
W acro przynajmniej panuje się nad kopterem i słucha on drążków.
Awatar użytkownika
żółtodziób
Posty: 62
Rejestracja: sobota 30 lip 2011, 01:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: żółtodziób »

Dziękuję za informacje , podsumowując : mam do dyspozycji albo to co mam , czyli najróżniejsze odmiany MW , (których już po prostu...nie chcę), albo CopterControl (to nowinka dla mnie, nie słyszałem o takich FC) albo najprostsze FC bez akcelerometru i baro , coś jak HK którym latałem, albo właśnie cyberdrone autorstwa pana Michała , z tym że ten kontroler , o ile dobrze doczytałem , to tylko na przynajmniej Quad-a i tylko na I2C , czyli albo przeprogramowanie regli (tylko skąd wytrzasnąć wsad ?! - zaprogramować bez problemu zaprogramuję, ale jeszcze nie natrafiłem na jakąś bazę firmware`u do regli , a mam różne i szkoda wywalić...) albo też kupić zintegrowany moduł regli na I2C...

Hmmm , nie ukrywam że liczyłem na FC oparty o inny procek , inne żyra i akcelerometry , dobre oprogramowanie obsługujące także stabilizację wysokości , ale bez zmiany regli i ramy.

(najchętniej byłbym pozostał przy TRI, bo jakoś mnie ciągnie do nich (zresztą mam gotowca , nawet bardzo ładnie wyszedł , składa się go szybko do transportu i...na polankę)- chociaż świadom jestem ich złych stron- ale w przypadku cyberdrone musiałbym go mechanicznie właściwie robić od nowa , tzn znowu popełnić quada :->


Czy ktoś z Was miał do czynienia z elektroniką rc-concept ? są obiecujące , ale ludziska pisali tu gdzieś na forum ,że póki co jeszcze...jeszcze..im trzeba czasu żeby to dobrze latało...no chyba że już coś się w tej materii zmieniło na lepsze?
...cholerne koptery...
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Ja gdy mam coś robić przy aktualnym modelu to odpuszczam i składam nowego od zera - szybciej i nie trzeba iść na żadne kompromisy :D

Na początku, bez dużego wkładu $$ po prostu przebudowałbym tri na quada :D Może masz słabość do tri... ale musiałbyś sprawdzić jak zachowuje się coś bez mechaniki - może wtedy przekonasz się do takowego rozwiązania.

Cyberdrony latają na fastpwm z tego co wiem. Możesz też zaczać od zmiany softu w reglach - wielu pomogło (a poradników i wsadów na forum nie brakuje).


Rc-c na forum na razie się nie wypowiada, przypuszczam że nie chcą popełnić kolejnego falstartu.
pozdrawiam
Michał
pit202

Post autor: pit202 »

żółtodziób, nie wiem z czego wynikają Twoje uprzedzenia do MWC , albo za dużo wymagasz albo popełniasz błędy konstrukcyjne , sam latałem na quadro , hex na MWC i jakoś nie moge powiedzieć złego zdania o nich , nie jest to może MK , zbuduj hexe , wsadź regle przerobione na fastpwm zobaczysz różnicę.
Awatar użytkownika
żółtodziób
Posty: 62
Rejestracja: sobota 30 lip 2011, 01:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: żółtodziób »

Tak , jak najbardziej zgadzam się z tym że Quad jako idea jest mechanicznie sporo prostszy, wytrzymalszy i moim zdaniem energetycznie sprawniejszy (masa dodatkowego silnika i regla idzie jednak "in plus" - w tri mechanika ogona to masa "in minus" którą po prostu trzeba dźwigać a nie daje ciągu) lecz quada, prostego i "czołgowego", już mam (właśnie na FC z HK i śmigam nim już nawet-nawet , byleby było bezwietrznie :) ) , chciałem w nowej konstrukcji wrócić do tri , chociaż nie upieram się desperacko.
...cholerne koptery...
ODPOWIEDZ