Octocopter na bazie ramy z 4 ramionami

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Octocopter na bazie ramy z 4 ramionami

Post autor: Chestnut »

a czy przed lotem silnik który padł był sprawny? (nie "jeszcze działa" a sprawny, nadający się do lotu?)
analogicznie w drugiej sytuacji - zestaw śmigło- silnik -regiel dobrane właściwie?

Pytam nie żeby się czepiać- a dlatego że takie awarie bez powodu są dość rzadkie.


wracając do twojego zagadnienia- wszystko jest ok w sterowaniu dwoma osiami, natomiast dla trzeciej osi (yaw) poprawne sterowanie wymaga konkretnego kierunku obrotów danego silnika.
Ty natomiast zachowasz sterowność w tej osi tylko montując na każdym z ramion po dwa kręcące się w tym samym kierunku śmigła sterowane reglami podpiętymi w jeden kanał FC (osobny dla każdego z ramion).

Ni to ekonomiczne, ni wygodne- masa znacznie większa, wydajność napędu bardzo słaba, więc jedyne co zyskasz, to potencjalną, nie pewną możliwość lądowania po awarii jednego z 8 układów napędowych, (o ile sterownik wyrobi przy takiej różnicy ciągów, a nie wpadnie w oscylację i przyglebi) ale czas lotu znacznie krótszy, udźwig też.


W mojej opinii gra nie warta świeczki.
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
RobertoR76
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 03 gru 2018, 16:46
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Octocopter na bazie ramy z 4 ramionami

Post autor: RobertoR76 »

Chestnut pisze:a czy przed lotem silnik który padł był sprawny? (nie "jeszcze działa" a sprawny, nadający się do lotu?)
analogicznie w drugiej sytuacji - zestaw śmigło- silnik -regiel dobrane właściwie?

Pytam nie żeby się czepiać- a dlatego że takie awarie bez powodu są dość rzadkie.


wracając do twojego zagadnienia- wszystko jest ok w sterowaniu dwoma osiami, natomiast dla trzeciej osi (yaw) poprawne sterowanie wymaga konkretnego kierunku obrotów danego silnika.
Ty natomiast zachowasz sterowność w tej osi tylko montując na każdym z ramion po dwa kręcące się w tym samym kierunku śmigła sterowane reglami podpiętymi w jeden kanał FC (osobny dla każdego z ramion).

Ni to ekonomiczne, ni wygodne- masa znacznie większa, wydajność napędu bardzo słaba, więc jedyne co zyskasz, to potencjalną, nie pewną możliwość lądowania po awarii jednego z 8 układów napędowych, (o ile sterownik wyrobi przy takiej różnicy ciągów, a nie wpadnie w oscylację i przyglebi) ale czas lotu znacznie krótszy, udźwig też.


W mojej opinii gra nie warta świeczki.
No i w końcu konkretna odpowiedź, chodziło mi o czysto teoretyczne podłączenie dwóch ESC równocześnie pod jeden kanał, czy tak jest dozwolone, czy coś się nie spali, bo za duże obciążenie...dla elektroniki sterującej w dronie.

Czyli jeżeli bym sobie zrobił taka makietę, z tak zamontowanymi silnikami i na wolnych obrotach zaczął przechylać ster kierunku w odpowiednie strony, to powinienem zobaczyć też różnice w prędkości kręcących się odpowiednio śmigieł... zgadza się ?

I tu w związku z tym jeszcze pytanie czemu nie mogę podpiąć dwóch silników pod jeden ESC, tak jak napisał jeden kolega wcześniej, no tak bo nie wytrzyma obciążenia. Więc daje dwa razy większy ESC i podpinam do niego dwa silniki równolegle. Nie mówię tu o locie, poprostu makieta. Czysto teoretycznie, co się stanie, wybuchnie ???
Czy też silniki poprostu zaczną się kręcić z tą samą prędkością.

Ja poprostu chce zrozumieć jak działa kontroler lotu.
Czy pośredniczy on w przekazywaniu prądu z baterii do ESC ? Czy tylko wysyła sygnał do ESC ile ma sobie on(esc) pobrać prądu bezpośrednio z baterii, aby uzyskać właściwy ciąg.

I na koniec co do sprawdzania modelu przed lotem, to wtedy robiłem to pobierznie, czy tylko śmigła się lekko kręcą i bez większych oporów.
Później dopiero powiercilem duże otwory wentylacyjne aby mieć dostęp do każdego z silników i moc kontrolować co chwilę jego temperaturę. Czy się nie przegrzewa, jak jeden z nich bywał często za gorący, wiedziałem że za jakiś czas się spali.
Teraz jeszcze przed lotem sprawdzam na postoju wzrokowo czy wszystkie śmigła się kręcą się z tą samą szybkością i czy równocześnie zatrzymują. Oraz po wystartowaniu przez minutę obserwuje na niewielkiej wysokości czy nie ściga go w którąś stronę, dopiero wtedy gaz do oporu i w obłoki... :)

Dodam że to mój pierwszy dron bezszczotkowy, dużo droższy od zwykłych zabawek i nie chciał bym go od razu roztrzaskać. Do tej pory same szczotki były, a w ostatnim visuo xs809s silniki wymieniałem co tydzień, tak szybko się przegrzewały i albo paliły się szczotki, albo od tempery się zacierały - raz spalił się od tego regiel.
Uważam że producent dał za przeproszeniem "dupy" wkładając silniki 8,5mm x 20mm do modelu o masie 160 g.
Dopiero wymiana łożysk na kulowe, duże otwory wentylacyjne i loty w niskich temperaturach, poprawiły wydajność i wytrzymałość tych silników.

Co do tego bezszczotkowego, chciałbym mu dać też większą baterie, powiedzmy podwójną, ale wiem że za tym idzie wymiana silników na mocniejsze wraz z regulatorami, bo te będą zbyt mocno obciążane.
Dlatego sobie pomyślałem o wyciągnięciu całej elektroniki i zbudowaniu czegoś na 8miu silnikach takich samych z takimi samymi regulatorami, bo te już zostały dobrze dobrane.
Model JJRC X5 Pro, to tak zwany klon Mjx Bugs 5w. Który ma dużo fajnych funkcji, dlatego wolał bym zostawić elektronikę sterująca bez zmian.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Octocopter na bazie ramy z 4 ramionami

Post autor: Verid »

RobertoR76 pisze:Czysto teoretycznie, co się stanie, wybuchnie ???
Generalnie tak. W przypadku silników szczotkowych nie ma problemu - tylko kwestia wydajności regulatora. Z bezszczotkowymi masz duże szanse że upalisz regulator, silnik a najprawdopodobniej oba i wielkość regulatora nie ma tu znaczenia. Jest ledwie kilka firm które wyraźnie zaznaczają że ICH niektóre regulatory w połączeniu z ICH konkretnymi silnikami mogą działać w takim układzie.
RobertoR76 pisze:Ja poprostu chce zrozumieć jak działa kontroler lotu.
Proponuję przeczytać jakikolwiek artykuł poświęcony budowie koptera - z czego się składa i co za co odpowiada. Wiesz, taka forma internetowej kindersztuby że zadałeś sobie minimum trudu w zgłębianiu tematu i ogarnąłeś podstawy.
RobertoR76 pisze:Czy pośredniczy on w przekazywaniu prądu z baterii do ESC ? Czy tylko wysyła sygnał do ESC ile ma sobie on(esc) pobrać prądu bezpośrednio z baterii, aby uzyskać właściwy ciąg.
To drugie. W związku z czym do jednego wyjścia sterującego kontrolera możesz podłączyć choćby i garść ESC jeżeli masz taką fanaberię - czysto teoretycznie oczywiście. W praktyce FC może zacząć dziwnie się zachowywać jeżeli jego oprogramowanie nie przewiduje innych układów niż np quadro.
Ten wredny...
RobertoR76
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 03 gru 2018, 16:46
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Octocopter na bazie ramy z 4 ramionami

Post autor: RobertoR76 »

Dziękuję Verid.
Kilka odpowiedzi mnie usatysfakcjonowało i dało pełniejszy obraz mojej wizji.
Co do lektury mającej na celu poszerzenie mojej wiedzy na temat budowy koptera, to przeczytałem już trochę, lecz albo były to pomysły na gotowych podzespołach bez większych kombinacji, albo ogólne opisy i zasady działania.
Nigdzie nie znalazłem informacji tak od podszewki jak działa regulator/sterownik drona, (poprostu jest mózgiem drona i nim steruje w zależności jakie sygnały dostanie z czujników) aż do teraz (chodziło mi o sposób przekazywania energii do silników zanim jeszcze dotrze ona do esc.)

No to więc inaczej teraz, jeżeli większość obeznanych w temacie twierdzi, że dobrze przygotowany i złożony do lotu dron nie ma prawa spaść, to w takim razie chcę zrobić inną prostą modyfikacje w zasadzie oczywistą w większości takich przypadków, a mianowicie większa podwójną baterię.
Czy wymiana silników na większe/mocniejsze i razem z nimi także regulatorów na odpowiednie do nich...załatwi całą sprawę, czy też elektronikę sterującą muszę wymienić na inną.
To tak na przyszłość, bo nie już ani nie za miesiąc, ale kiedyś pewnie chciałbym zaliczyć kilka fajnych, długich i spokojnych oblotów...

Dobrej nocy i dziękuję wszystkim za pomoc
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Octocopter na bazie ramy z 4 ramionami

Post autor: Verid »

RobertoR76 pisze:o to więc inaczej teraz, jeżeli większość obeznanych w temacie twierdzi, że dobrze przygotowany i złożony do lotu dron nie ma prawa spaść
Nie popadaj w skrajności ok? Bo nikt przy zdrowych zmysłach takiego zdania nie wypowie i nic tu takiego nie padło. Dostałeś info że regulatory silników bezszczotkowych prawidłowo traktowane padają niezmiernie rzadko same z siebie i częściej są ofiarą awarii niż ich przyczyną. Tyle i TYLKO tyle więc nie rozwlekaj tego na cały kopter bo bzdury piszesz.
RobertoR76 pisze:to w takim razie chcę zrobić inną prostą modyfikacje w zasadzie oczywistą w większości takich przypadków, a mianowicie większa podwójną baterię.
Wcale nie oczywistą i nie rozumiem co ona ma do tematu? Chciałeś zwiększyć bezpieczeństwo dublując napęd - pomysł dobry tylko podstaw troszkę zabrakło i może cię to kosztować ciut więcej niż tylko zakup dodatkowych napędów ale o tym dalej. Teraz wyskakujesz z podwojonym pakietem - nie jako w pewien sposób logiczną konsekwencję rozbudowy napędu tylko jako "inną prostą modyfikację". Co to ma do bezpieczeństwa? I tak gwoli ścisłości - podwojony pakiet nie da ci podwojonego czasu lotu (jeżeli o to ci chodziło) a w skrajnych przypadkach może ci ten czas lotu skrócić. Zwiększyć pakiet (niekoniecznie podwoić) w oderwaniu od modyfikacji napędu prawdopodobnie możesz tylko musisz albo skorzystać z doświadczenia innych (odwiedziny na YT wskazane) i kupić to co oni albo pokombinować samemu sprawdzając jaki masz maksymalny sumaryczny ciąg napędu i wychodząc z założenia że do komfortowego latania całkowita masa koptera nie powinna być większa niż 1/3 maksymalnego dostępnego ciągu, dobrać taki pakiet żeby masa startowa koptera nie wzrosła ponad ten pułap, z zachowaniem napięcia i wydajności nie niższej niż oryginał.
RobertoR76 pisze:Czy wymiana silników na większe/mocniejsze i razem z nimi także regulatorów na odpowiednie do nich...załatwi całą sprawę, czy też elektronikę sterującą muszę wymienić na inną.
Odpowiedź na to już padła vide post Chestnut'a. Jak masz tylko 4 wyjścia na silniki to X8 nie zrobisz a większej ilości złącz na załączonej przez ciebie fotce nie widać.
Ten wredny...
RobertoR76
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 03 gru 2018, 16:46
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Octocopter na bazie ramy z 4 ramionami

Post autor: RobertoR76 »

Okey, okey, okey.
To dobra, chce coś pokombinować i tak też zrobię.
Najpierw sam sprawdzę jak będą się zachowywać silniki i regulatory z cięższym pakietem lipo, temperatura itp.
a później spróbuję zrobić z quadrocoptera - octocopter lecz dalej na 4 wyjściach silnikowych. (Z zachowaniem bezpieczeństwa-dron na uwięzi)
Tak z czystej ciekawości. Żeby się przekonać czy ta opcja jest w ogóle mozliwa i jak to będzie się zachowywało.
Co do posiadanej wiedzy na temat budowy komputerów to jest chyba oczywiste że mam niewielką gdyż dopiero raczkuje w tym temacie więc dlatego też zawitałem na tym forum i pytam.
Nie chciałem na dzień dobry spalić elektroniki przez niewłaściwe podłączenie, a proszę mi wierzyć, naszukałem się kilka godzin w necie na temet jak podłączyć osiem silników pod quadokopter i nic sensownego nie znalazłem. Dopiero tutaj...
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Octocopter na bazie ramy z 4 ramionami

Post autor: Verid »

RobertoR76 pisze:Tak z czystej ciekawości. Żeby się przekonać czy ta opcja jest w ogóle mozliwa i jak to będzie się zachowywało.
Ta opcja (8 silników vs 4 wyjścia) jest możliwa ale nie w układzie X8. Jak się będzie zachowywać ciężko powiedzieć bo konkretnych testów na twoim kontrolerze nie widziałem ale były robione doświadczenia z octo gdzie dwa silniki obracające się w tym samym kierunku były na tym samym ramieniu, coś jak na rysunku poniżej
oct.png
oct.png (15.19 KiB) Przejrzano 3205 razy
Ten wredny...
RobertoR76
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 03 gru 2018, 16:46
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Octocopter na bazie ramy z 4 ramionami

Post autor: RobertoR76 »

Aaaa, to oto chodziło.
Czyli mnie więcej tak by to się kręciło...
Hmmm...ciekawe.
Dzięki za pomysł.
Załączniki
Kierunek obrotów
Kierunek obrotów
PicsArt_12-12-09.28.13.png (105.3 KiB) Przejrzano 3182 razy
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Octocopter na bazie ramy z 4 ramionami

Post autor: Verid »

Yup, tak by to w teorii miało wyglądać.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ