Jaki dron z dobrym aparatem

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

rkoper1
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 06 lip 2017, 15:55

Jaki dron z dobrym aparatem

Post autor: rkoper1 »

Witam

Potrzebuję informacji który dron nadał by się do robienia zdjęć do ortofotomapy z terenów zabudowanych aby można było rozpoznawać jakiego typu są chodniki, podjazdy, elewacje, ogródki itp. Nie potrzebuję funkcji 4k, live view, super zasięgów etc liczą się tylko dobre zdjęcia.
Ważne aby dało się wgrać listę punktów x,y,z w które dron ma polecieć i zrobić zdjęcie dobrze by było jak by dawało się zblokować drona tak aby zawsze był "twarzą do północy" aby zdjęcia ładnie się zazębiały.
Z racji tego, że ortofotomapa budowana jest na własne potrzeby nie chciał bym wydawać zbyt dużej kwoty na drogiego drona ale nie chciał bym tez kupić bubla.
Czy moglibyście pomóc w doborze drona ?
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: Jaki dron z dobrym aparatem

Post autor: ghambit »

DJI Inspire 1 & 2 lub S900 S1000 i własny aparat. -> To z gotowych modeli.
Składak z Pixhawkiem na pokładzie z bezusterkowym aparatem np GH4.

Druga opcja w odpowiednich rękach będzie potężnym narzędziem do pracy w rękach laika kupą złomu po kilku lotach.
rkoper1
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 06 lip 2017, 15:55

Re: Jaki dron z dobrym aparatem

Post autor: rkoper1 »

Orientujesz się może czy do gimbala od GH4 można załadować GH2 ?
Mam 2 sztuki i testowo mógł bym użyć, chociaż GH2 do zdjęć jest średnim pomysłem
W jaki sposób zdalnie steruje się aparatem w GH4 ? da się zdalnie regulować przesłonę, ISO, czas naświetlania itp ?
W jaki sposób przesyła się obraz z GH4 na ziemie ? jakis HDMI>analog ? czy może na ziemie dociera sygnał cyfrowy ?
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: Jaki dron z dobrym aparatem

Post autor: ghambit »

Orientujesz się może czy do gimbala od GH4 można załadować GH2 ?
Zależy od Gimbala, te od DJI zazwyczaj mają jeden dedykowany aparat (chociaż są wyjątki).
Lepszym rozwiązaniem jest kupienie gimbala na encoderach z możliwością użycia wielu aparatów.
Poszukaj tutaj na forum kolega jakuban (nick?) robi porządne gimbale.
W jaki sposób zdalnie steruje się aparatem w GH4 ? da się zdalnie regulować przesłonę, ISO, czas naświetlania itp ?
To zależy od aparatu i tego jak chcesz to rozwiązać, ja latając z NX1 mam na pokładzie uRouter z którym łączy się NX1 i mój telefon na ziemi, z tego poziomu ustawiam wszystkie parametry a zoom jest rozwiązany serwem i kółkiem od auta RC.
W jaki sposób przesyła się obraz z GH4 na ziemie ? jakis HDMI>analog ? czy może na ziemie dociera sygnał cyfrowy ?
Ponownie, zależy jak chcesz, możesz analogowo wysyłać obraz a możesz cyfrowo. Analogowo będzie o rząd wielkości taniej (analog 100zł~ cyfrowo 2000-10000zł)
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Jaki dron z dobrym aparatem

Post autor: IvanM »

rkoper1 pisze:Ważne aby dało się wgrać listę punktów x,y,z w które dron ma polecieć i zrobić zdjęcie dobrze
Ja przypomnę, że prawo nie pozwala na autonomiczne loty. By w ogóle móc lecieć nad terenem zabudowanym (koniecznie sterując i w zasięgu wzroku) potrzebne jest Świadectwo kwalifikacji pilota od ULC, ubezpieczenie lotnicze oraz parę innych drobnostek. Dotyczy tylko lotów innych jak hobbystycznych. Dla zabawy/hobby obowiązuje min. odległość 100m od granicy zabudowy.
ghambit pisze:DJI Inspire 1 & 2 lub S900 S1000 i własny aparat. -> To z gotowych modeli.
S900 oraz S1000 chyba nie są zbyt "gotowe" modele i raczej wymagają aktywnego operatora gimbalu.
Od Inspire zaś zdecydowanie lepiej sprawdzi się Phantom 4 Pro. Tańszy, bezpieczniejszy, ciut inteligentniejszy - i z tym samym aparatem co I2.
rkoper1
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 06 lip 2017, 15:55

Re: Jaki dron z dobrym aparatem

Post autor: rkoper1 »

IvanM pisze:Od Inspire zaś zdecydowanie lepiej sprawdzi się Phantom 4 Pro. Tańszy, bezpieczniejszy, ciut inteligentniejszy - i z tym samym aparatem co I2.
Właśnie robiłem próby na P4 pro i wygląda całkiem OK, chociaż tą samą kamerę ma też P4 advanced, ale brakuje mu 5GHz i czujników dookoła.
ODPOWIEDZ