Phantom na Majorce

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

potrek
Posty: 473
Rejestracja: czwartek 29 gru 2016, 12:36
Lokalizacja: szczecin

Phantom na Majorce

Post autor: potrek »

Jadę w sierpniu na krótki urlop. Chce zabrać phantoma aby zrobic kilka fotek. Sa jakieś restrykcyjne przepisy odnośnie przewozu baterii w samolocie na tym kursie ? No i wogole mozna tam latać tak jak u Nas ? Czy jakieś większe ograniczenia ?
Awatar użytkownika
christo
Posty: 99
Rejestracja: środa 18 cze 2014, 11:16
Lokalizacja: Nowy Sącz/Stary Sącz

Re: Phantom na Majorce

Post autor: christo »

też tam lece sierpniu ;) , ale widze że nikt nic nie napisał .

Aku tradycyjnie w podręcznym, myśle że sam kopter i radio też warto wziąć ze sobą do samolotu i normalnie wyjąć przy kontroli bezpieczeństwa jako elektronikę ( wystarczy otworzyć plecak/walizkę )

Co do latania to nie wiem na pewno bo źródła są po hiszpańsku a ja ni chuchu w języku Servantesa :mrgreen:
ale zerknij na tą mapę - odnośnie stref ( o ile wiadomo CTR to ta najwieksza zielona chyba oznacza że wolno latać ale bez filmowania - ale głowy sobie uciać nie dam )

http://www.icarusrpa.info/mapa.php?opt=all
P3A, Mavic combo
potrek
Posty: 473
Rejestracja: czwartek 29 gru 2016, 12:36
Lokalizacja: szczecin

Re: Phantom na Majorce

Post autor: potrek »

Czytałem ostatnio że hiszpanie mega restrykcyjne podchodzą do dronów i walą mega kary ;/ Nie wiem czy ryzykować...

A gdzie się wybierasz ? ja Pegurea

Z tej mapki widzę że pegurea bez zakazów. Chyba jednak wezmę ze sobą najwyżej podytam jakiegoś policjanta czy mogę polatać :-P
Kupiłem dodatkowo etui niepalne do aku. Kuzyn pracujący na kontroli bezpieczeństwa lotu powiedział że czasami wymagają. W Polsce luzik ale za granicą to już różnie.

-------
Pisałem przed chwilą na czacie z tej stronki co podałeś i ten ktoś twierdzi że można tylko latać na wyznaczonych, polach, lotniskach dla dronów ... hmm, to są jego słowa " You can only fly in airfield for aeromodelismo "
Ostatnio zmieniony czwartek 06 lip 2017, 12:15 przez potrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Kamyk
Posty: 86
Rejestracja: sobota 21 sty 2017, 09:47
Lokalizacja: Lublin

Re: Phantom na Majorce

Post autor: Kamyk »

Leciałem ostatnio do Malagi(z Norwegian Air International) i nie było żadnych, nawet najmniejszych problemów z jakiś "trzepaniem" na lotniskach. Drona wziąłem jako bagaż podręczny do samolotu.
potrek
Posty: 473
Rejestracja: czwartek 29 gru 2016, 12:36
Lokalizacja: szczecin

Re: Phantom na Majorce

Post autor: potrek »

No a jak @Kamyk z filmowaniem ? Bez problemu latałeś, nikt się nie czepiał ?? np. krótki filmik na plaży, z wieczorka jak już ludzi nie ma ? nie powinno być problemu ?
Kamyk
Posty: 86
Rejestracja: sobota 21 sty 2017, 09:47
Lokalizacja: Lublin

Re: Phantom na Majorce

Post autor: Kamyk »

0 problemów. Raz mijał mnie patrol policji- spojrzeli na mnie, na górę, znów na mnie uśmiechnęli się i poszli w swoją stronę. Może trafiłem na jakichś wyrozumialszych. Latałem na plaży, nad miastem i nikt się o nic nie przyczepił.
Awatar użytkownika
christo
Posty: 99
Rejestracja: środa 18 cze 2014, 11:16
Lokalizacja: Nowy Sącz/Stary Sącz

Re: Phantom na Majorce

Post autor: christo »

ja też na Paguera :)
mysle że nie bedzie problemu jak sie bedziesz trzymał rozsądku : lataj wcześnie rano lub poźnym popołudniem kiedy nie ma ludzi na plaży, omijaj z daleka lotnisko i duże miasta z duża ilością turystów , no i ichniejsze parki narodowe
P3A, Mavic combo
waltz
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 19 mar 2015, 11:25
Lokalizacja: Kraków

Re: Phantom na Majorce

Post autor: waltz »

Ktoś jeszcze jakieś spostrzeżenia lub wrażenia ? :)
Ja się wybieram we wrześniu na wschodnie wybrzeże - niby daleko od wszelkich stref pokazanych na tej mapce.

Z tego co pogooglałem to w większości przypadków piszą o nie lataniu nad terenami zabudowanymi, parkami czy miejscami gdzie jest dużo ludzi (np. plaże). Kary faktycznie mogą być wysokie ale z tego co wyczytałem to tyczą się one raczej rażących przypadków łamania zasad zdrowego rozsądku (przeloty nad miastem, w pobliżu lotniska).
Znalazłem też informacje że nie powinno się latać dalej niż 500m od operatora i nie wyżej niż 120m.
Dodatkowo trafiłem na info że na Majorce dużo plaż jest plażami naturystów i można się spodziewać że jak zobaczą drona to będą dzwonić po policję :)

To co przeważa to brak konkretnych informacji i uregulowań prawnych dotyczących latania - a najistotniejszą informacją wydaje się ta że drony są traktowane jako potencjalne źródło ataku.

Ale generalnie przeważają wszędzie informacje, że zachowując rozsądek (czyli nie latamy nad budynkami, plażami z ludźmi, parkami i strefami ochrony ptaków) to powinno być ok.
Jako że Mavic nie jest za duży, to ja pewnie zabiorę i na miejscu się zobaczy :)

Na stronie AESA znalazłem jeszcze taki plakat: http://www.seguridadaerea.gob.es/media/ ... drones.pdf

UPDATE:
Napisałem do dronemallorca pytanie jak to tam u nich wygląda i dostałem krótką odpowiedź;

If you respect airspaces and don't fly over towns and crowd places you should be allright. There is a nice app that can help you:

http://www.icarusrpa.info/
potrek
Posty: 473
Rejestracja: czwartek 29 gru 2016, 12:36
Lokalizacja: szczecin

Re: Phantom na Majorce

Post autor: potrek »

Ja nie ryzykowałem.
Na Majorce nie spotkałem ani jednego drona.
Wracałem liniami Germania i tam jest kategoryczny zakaz wnoszenia dronów.
Tak wiec lipa trochę.
Moze i w bagażu głównym by przeszedł, ale dobrze ze nie zrobiłem tego bo nasze wszystkie bagaże zaginęły, czekam juz prawie tydzień i cisza :)
waltz
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 19 mar 2015, 11:25
Lokalizacja: Kraków

Re: Phantom na Majorce

Post autor: waltz »

Właśnie wróciłem po 10 dniowym urlopie na Majorce i mogę się podzielić spostrzeżeniami gdyby ktoś był zainteresowany;

Lot na Majorkę linią EnterAir. Mavic i baterie w bagażu podręcznym. Zdjęte śmigła które poszły do rejestrowanego. Na lotnisku w Katowicach bez problemu, jedynie musiałem wyjąć kopter i kontroler z torby i umieścić osobno w pojemniku.

Na Majorce;
Pierwszy lot na plaży Es Trenc. Pogoda "tuż przed burzą" więc stosunkowo niewiele osób. Żeby nie zrobić sobie problemów najpierw wizyta w punkcie informacyjnym na plaży i pytanie o możliwość wystartowania "małym modelem latającym" (unikałem określenia dron) i lotu nad wodą (z zastrzeżeniem że wiem że nie wolno latać nad ludźmi). Pani powiedziała "no problem". Na wszelki wypadek zapytałem też ratownika (mają łączność z różnymi służbami więc stwierdziłem że lepiej zapytać) - tu też "no problem". Więc wykonałem kilka lotów wzdłuż plaży.
Latanie nad wybrzeżem koło hotelu pominę - w recepcji tylko wzruszenie ramionami i stwierdzenie "to nie nasz teren" (poszedłem zapytać bo kamery hotelu obejmowały jedyne sensowne miejsce do startu i ewentualnego "awaryjnego" lądowania w przypadku włączenia RTH).
Następnie cypel Formentor (latarnia morska) - dla pewności wizyta w restauracji ale tam personel nie kumaty. Start z tarasu, kilka ujęć z powietrza ale wiało zbyt mocno i obawiałem się polecieć bardziej nad morze (czego teraz żałuję).
Plaża w Calobra (wąska między skałami) - nie było z kim rozmawiać więc start i kilka szybkich przelotów - niestety na końcówce baterii w telefonie więc część na czuja (bez podglądu). Idąc do samochodu widziałem innego Mavica lecącego wzdłuż brzegu - to był jedyny dron jakiego widziałem poza swoim na wyspie.
Plaża Cala Mandrago w parku Mandrago - sporo ludzi. Próba rozmowy z ratowniczką ale jej angielski był.... słaby. Na szczęście pomógł jakiś Hiszpan. Okazało się że nie ma problemu więc kilka przelotów, ale znowu mocno wiało więc na niedużej wysokości.
Plaża w Cala Millor - dwukrotnie, raz rano bo burzy i raz wieczorem po deszczu. Plaża pusta (choć normalnie pełna ludzi) dlatego zaryzykowałem - poza turystami nikt się nie zainteresował więc kilka przelotów wzdłuż plaży.
cala Torta - prawie pusta plaża więc spokojnie można było polatać
Cala Agulla - pełno ludzi ale brak ratowników (przyszli dopiero później) więc start z brzegu i kilka przelotów nad wodą we wszystkie strony. Dobre warunki więc i w górę się trochę dało
klasztor San Salvador - niestety mocny wiatr, już 5 metrów nad powierzchnią parkingu alerty i mocne gibanie kopterem więc nie odważyłem się wyżej.

Generalnie największym problemem był dla mnie wiatr który często uniemożliwiał lot wyżej (lub lot w ogóle). Ludzie na miejscu nie robią problemów. Ja wolałem pytać tam gdzie widać było że ktoś "pilnuje" (punkt informacji, ratownicy) żeby nie było że nagle pojawią się smutni panowie z Guardia Civil.

Powrót Small Planet. Na lotnisku w Majorce nawet nikt się nie zainteresował torbą z Maviciem (żadnego wyciągania).

I to tyle, może się komuś przyda.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Phantom na Majorce

Post autor: Adrián »

waltz pisze:wzruszenie ramionami i stwierdzenie "to nie nasz teren"
Generalnie taki powinien być komentarz.

To, że Ci ktoś pozwolił mieć go na plaży, czy w restauracji etc, to nic nie znaczy.
Ciebie interesuje przestrzeń powietrzna, tam są inne reguły.
Wiesz w jakich strefach latałeś i czy w ogóle mogłeś się wzbić w powietrze?
waltz
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 19 mar 2015, 11:25
Lokalizacja: Kraków

Re: Phantom na Majorce

Post autor: waltz »

Oczywiście że wiem i oczywiście że sprawdziłem strefy jakie występowały w miejscach w których latałem i jakie dotyczą ich obostrzenia.

A wiesz jak wygląda prawo w Hiszpanii i jakie są z nim podstawowe problemy ?

W tym temacie były poruszone a mój post tyczył się praktycznych informacji dla tych, którzy go przeczytali i wiedzą już podstawowe informacje
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Phantom na Majorce

Post autor: Adrián »

Wiem, byłem w Hiszpanii, na Majorce również.

Więc pytania się na około ludzi, było bezcelowe, jak wiesz, że prawa nie łamałeś.
waltz
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 19 mar 2015, 11:25
Lokalizacja: Kraków

Re: Phantom na Majorce

Post autor: waltz »

Tak jak dopisałem - mój post tyczy się praktycznych informacji którzy już coś wiedzą na ten temat (czyli przeczytali choćby ten wątek). Żadne z miejsc w których latałem nie znajdowało się w żadnej strefie ograniczeń (nie wspominając o zbliżaniu się do CTR) i loty odbywały się poniżej 50m wysokości (raz byłem na 70 na Cala Agulla)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Phantom na Majorce

Post autor: Adrián »

Adrián pisze:Więc pytania się na około ludzi, było bezcelowe, jak wiesz, że prawa nie łamałeś.
ODPOWIEDZ