XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
barrok
Posty: 25
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 21:46
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: barrok »

Cześć i czołem,

stała się rzecz straszna, tzn. zaliczyłem mega kreta moim XK Detect X380. Jak do tego doszło? Dobre pytanie... po prostu latałem sobie spokojnie jakieś kilkanaście minut. Zdążyłem założyć GoPro, nagrać co nieco, zdjąłem kamerkę. Znowu poleciałem i postanowiłem pobawić się funkcją Head Lock. Okazało się, że dron dziwnie zareagował, bo w momencie wychylenia drążka do przodu zaczął lecieć w bok, w momencie wychylenia drążka w tył (do siebie), poleciał w przeciwległy bok po czym spadł! Nagle stracił sterowność i spadł z impetem na ziemię. Pomimo, że podłoże było trawiaste, uległ dużemu uszkodzeniu. Widać to na zdjęciach. Obudowa górna i dolna do wymiany. Zamówiłem już na GearBeast.com, ciekawe kiedy dotrze...
Elektronika wygląda dobrze. Po powrocie do domu podłączyłem ponownie pakiet. Dron zachowywał się normalnie, tzn. wszystko świeci i wydaje charakterystyczne dźwięki jak zawsze podczas uruchamiania. Silniki działają i reagują.
Zastanawiam się co się stało, że dron tak zareagował w trakcie lotu, że spadł? Później pomyślałem, czy to aby nie była wina wifi, które działało jeszcze w GoPro. Kamerę miałem w pobliżu (nie była juz zamontowana do drona), ale miała włączone wifi, a córka przeglądała na smartfonie wcześniejsze nagranie. Czy to mogło zakłócić? Czytałem kiedyś, że to te same częstotliwości 2,4 GHz i może powodować zakłócenia. Czy to możliwe w takiej sytuacji?
W pierwszej chwili, kiedy zastanawiałem się nad naprawą, pomyślałem, czy nie zamontować całej elektroniki na jakiejś ramie dostępnej w Polskich sklepach i może stworzyć jakąś hybrydę na bazie XK Detect. Jednak ostatecznie stwierdziłem, że poczekam trochę, ale za to nie powinienem mieć większych trudności z przełożeniem flaków do oryginalnej, nowej obudowy. Mam nadzieję też, że w "praniu" nie wyjdą jakieś uszkodzenia elektroniki, chociaż jak pisałem na pierwszy rzut oka wszystko działa normalnie. Poza tym nie mam żadnego doświadczenia i wiedzy jeśli chodzi o składanie czy przerabianie różnej maści latadeł. Co myślicie o tym wszystkim? Liczę na jakieś pozytywne wnioski :) Szczególnie od osób, które mają pojęcie o naprawach i budowie modeli latających. A może jest ktoś, kto ma też doświadczenia z XK Detect'em? Chętnie poczytam Wasze sugestie i podpowiedzi.
IMG_3936.JPG
IMG_3936.JPG (147.07 KiB) Przejrzano 3537 razy
IMG_3935.JPG
IMG_3935.JPG (137.6 KiB) Przejrzano 3537 razy
IMG_3934.JPG
IMG_3934.JPG (130.49 KiB) Przejrzano 3537 razy
IMG_3933.JPG
IMG_3933.JPG (128.1 KiB) Przejrzano 3537 razy
IMG_3932.JPG
IMG_3932.JPG (114.56 KiB) Przejrzano 3537 razy
Ostatnio zmieniony środa 05 kwie 2017, 23:24 przez barrok, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: Verid »

barrok pisze:Ach...teraz zorientowałem się, że po otwarciu zdjęcia pojawia się klawisz do przewijania i można w ten sposób obejrzeć pozostałe fotki.
Można też kliknąć "Wstaw w tekst" wybierając kolejne zdjęcia z listy. Wtedy widać wszystkie na raz.
barrok pisze:czy to aby nie była wina wifi, które działało jeszcze w GoPro
Marne szanse. To ma znaczenie, owszem, ale w sytuacji gdy GP jest przyczepione do koptera, tuż przy jego odbiorniku. Jak kopter osobno i GP osobno to nie powinny się takie szopy dziać. Z tego co opisałeś wygląda jakby magnetometr dostał świra, był źle skalibrowany albo coś go zakłóciło. Nie tłumaczy to co prawda upadku wprost ale jeżeli doszło do awarii kompasu (odłączenie, uszkodzenie) to reszta elektroniki mogła też ześwirować. Ewentualnie operator, zdenerwowany nietypowym zachowaniem maszyny zrobił coś....nerwowego.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
barrok
Posty: 25
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 21:46
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: barrok »

Można też kliknąć "Wstaw w tekst" wybierając kolejne zdjęcia z listy. Wtedy widać wszystkie na raz.
Nie bardzo zrozumiałem ;/ .
Pierwotnie to chciałem udostępnić zdjęcia z dropboxa, ale wyświetlały się hiperłącza do fotki, a nie zdjęcie. Generator linków dla dropboxa też nie pomógł.
To ma znaczenie, owszem, ale w sytuacji gdy GP jest przyczepione do koptera, tuż przy jego odbiorniku. Jak kopter osobno i GP osobno to nie powinny się takie szopy dziać.
Też tak myślę. Kamerka była w sporej odległości od latającego drona.
Ewentualnie operator, zdenerwowany nietypowym zachowaniem maszyny zrobił coś....nerwowego.
Nic z tych rzeczy. Pod tym względem nie mam do siebie absolutnie pretensji ;)
był źle skalibrowany albo coś go zakłóciło
Copter był skalibrowany przed startem. Ale nie kalibrowałem nadajnika. Poniżej jest film, jak to robić.

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: Verid »

barrok pisze:Nie bardzo zrozumiałem ;/
Wejdź w edycję postu. Poniżej pola z treścią postu masz sekcję "załączniki" gdzie jest droplista załączonych zdjęć i obok przycisk [Wstaw w tekst]. Wybierz załączone zdjęcie które chcesz wstawić i kliknij przycisk - w tekst wskoczy ci jego nazwa w tagach attachment. To samo powtórz dla pozostałych zdjęć.
barrok pisze:Poniżej jest film, jak to robić.
Jak to robić to mało istotne. Ważne czy zrobiłeś to ty i czy sumiennie. Skoro twierdzisz że tak to pozostaje zakłócenie czynnikami zewnętrznymi (np. przeleciałeś w okolicy jakiegoś żelastwa lub źródła pola elektromagnetycznego) albo awaria elektroniki -zimny lut, luźna wtyczka itp.
Kalibracja aparatury? Mało prawdopodobne - świrowałby ci i w innych trybach choć sprawdzić zawsze można.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
barrok
Posty: 25
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 21:46
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: barrok »

Wejdź w edycję postu. Poniżej pola z treścią postu masz sekcję "załączniki" gdzie jest droplista załączonych zdjęć i obok przycisk [Wstaw w tekst]. Wybierz załączone zdjęcie które chcesz wstawić i kliknij przycisk - w tekst wskoczy ci jego nazwa w tagach attachment. To samo powtórz dla pozostałych zdjęć.
Fajne :-)

Wieczorem przystąpiłem do pierwszej operacji ratującej życie pacjenta. Płytki wyglądają OK. Oczywiście zimnych lutów nie zobaczę, ale są całe. Zresztą, pisałem wcześniej, że pacjent reaguje poprawnie po podłączeniu zasilania.
IMG_3939.JPG
IMG_3939.JPG (171.56 KiB) Przejrzano 3450 razy
Mam dwa pytania:

Jak potraktować widoczną na zdjęciu folię? Można ją po prostu odkleić i później przykleić ponownie do nowej obudowy? Na razie nie chciałem zrywać, bo nie mam nowej obudowy, więc szkoda wietrzyć klej, który jest na niej, jeśli ma być ponownie przyklejona. To jakaś izolacja, a pod nią jest odbiornik GPS???
IMG_3938.JPG
IMG_3938.JPG (176.94 KiB) Przejrzano 3450 razy
Druga sprawa dotyczy oczu pacjenta. Oba świecą, jednak to jedno (prawe na zdjęciu) ma nieco naderwane kabelki. Wszystko pasuje do obudowy. Zastanawiam się czy ewentualnie przy składaniu coś poprawiać, czy nie ruszać skoro działa.
IMG_3940.JPG
IMG_3940.JPG (175.63 KiB) Przejrzano 3450 razy
IMG_3941.JPG
IMG_3941.JPG (161.27 KiB) Przejrzano 3450 razy
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: Verid »

barrok pisze: To jakaś izolacja, a pod nią jest odbiornik GPS???
Ekran z samoprzylepnej folii miedzianej. Ma chronić GPS'a przed zakłóceniami od elektroniki pokładowej i poprawiać odbiór sygnału z satelit.
barrok pisze:Oba świecą, jednak to jedno (prawe na zdjęciu) ma nieco naderwane kabelki
Zdecydowanie poprawić. Odsłonięte kable to proszenie się o kłopoty.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
barrok
Posty: 25
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 21:46
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: barrok »

Ekran z samoprzylepnej folii miedzianej. Ma chronić GPS'a przed zakłóceniami od elektroniki pokładowej i poprawiać odbiór sygnału z satelit.
Czy ten ekran da się odkleić i ponownie przykleić na nową obudowę?
A może po prostu kupić nowy? Gdzie ewentualnie szukać? To są różne rozmiary, czy płat samoprzylepnej folii z którego się wycina wielkość jaką potrzebujemy?
dioda.JPG
dioda.JPG (146.05 KiB) Przejrzano 3397 razy
Wyjąłem tę diodę. Kabelki trzymają się. Jednak oczyszczę ten klej i poprawię delikatnie lut. Po ponownym osadzeniu diody w plastikowym oku chciałbym ponownie zalać to takim samym klejem. Jaki klej zastosować? Nigdy nie bawiłem się specjalnie w grzebanie w elektronice, więc te patenty są mi obce. Wolę dobrze się wypytać, żeby nie narobić większego kłopotu.
plytka.JPG
plytka.JPG (125.08 KiB) Przejrzano 3397 razy
Mam wrażenie, że widoczna zna zdjęciu płytka przyjęła lekko paraboliczny kształt. Ona była najbardziej narażona na uszkodzenie, gdyż jest w tym ramieniu, które przyjęło największe uderzenie i jest popękane. Płytka wygląda cało i jak wcześniej pisałem, sam dron reagował poprawnie jak podłączyłem zasilanie po wypadku. Zastanawiam się, czy ta mała deformacja płytki może mieć jakieś znaczenie. A może tak ma być, albo jestem już przewrażliwiony i doszukuję się "dziury w całym"?
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: NeXuS »

Klej wygląda na zwykłego hotgluta. A wygięta płytka może oznaczać kłopoty, nawet jeśli na razie działa. Trudno ocenić wagę problemu, ale ścieżki na wypukłej stronie płytki zapewne zostały naprężone i istnieje niebezpieczeństwo, że pod wpływem wibracji/czasu mogą zacząć pękać zmęczeniowo. Osobiście bym chyba wymienił ten kontroler, ale ja jestem wyjątkowy cykor na takie sprawy.
Awatar użytkownika
leonbubu
Posty: 311
Rejestracja: sobota 18 kwie 2015, 12:16
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: leonbubu »

Klej najlepiej na gorąco termotopliwy. Płytka troszkę się wygięła razem z popękanym ramieniem, jeśli luty są ok i elementy elektroniczne całe to nie powinno być problemów ale musisz to dokładnie sprawdzić...
copter 210
kanał YouTube
Awatar użytkownika
barrok
Posty: 25
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 21:46
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: barrok »

Płytka troszkę się wygięła razem z popękanym ramieniem, jeśli luty są ok i elementy elektroniczne całe to nie powinno być problemów ale musisz to dokładnie sprawdzić...
Ale jak???

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Są niezwykle cenne! Proszę Was jeszcze o info odnośnie tej folii... Nikt się do tego nie odniósł, a element bardzo ważny jak sądzę.

Mam jeszcze jeden problem. Chodzi o osłonkę lampek, które są na pokazanej wcześniej wygiętej płytce. Osłonka jest połamana. Są zerwane oba gwinty. Pierwotnie myślałem, że w ostateczności można zastosować cokolwiek w to miejsce, ale okazuje się, że kontroler jest trzymany właśnie dzięki tej plastikowej osłonce. Płytka leży wewnątrz ramienia, przez nią przechodzą dwie śrubki. Lecz te śrubki nie są wkręcane w obudowę tylko przechodzą na wylot i są wkręcone w ową osłonkę. Ponieważ ten element znalazłem tylko u jakiegoś gościa na ebuy"u w USA w dodatku z przesyłką za jakieś 30$, postanowiłem pokombinować. Na zdjęciu widać odręczny rysunek gdzie zaznaczyłem prostopadłymi liniami grodzie, które jeszcze nie wiem z czego zrobić :), ale w miejsca zamazane ołówkiem wlałbym żywicę tak, by zatopić w niej oba zerwane gwinty, które widać również na zdjęciu. Nieco to karkołomne, ale może sprawdziłoby się takie rozwiązanie. Jakieś sugestie???
oslonka.JPG
oslonka.JPG (92.35 KiB) Przejrzano 3342 razy
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: Verid »

Przeceniasz jego istotność. To zwykła folia z klejem. Zerwij delikatnie to może da się z powrotem przykleić. Jak się nie da to kup sobie kawałek taki aby wymiarowo pasował. To nie rocket science.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
barrok
Posty: 25
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 21:46
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: barrok »

ok, ale gdzie taką folię kupić i czy to musi być miedziana, czy może być przykładowo aluminiowa?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: Verid »

barrok pisze:ok, ale gdzie taką folię kupić
Nie rób z siebie sieroty bożej, ok? Rozumiem pomoc ale jak ci się nie chce kopnąć wujka Google albo choć popularnego serwisu aukcyjnego to mnie tym bardziej.
barrok pisze:czy to musi być miedziana, czy może być przykładowo aluminiowa?
Nie wiem czy może czy nie może. Chcesz, zaeksperymentuj - nie chcesz to załóż taką jaka jest.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
barrok
Posty: 25
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 21:46
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: barrok »

Kolega coś chyba lewą nogą wstał dzisiaj...

Bo w tym wątku http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=31&t=3 ... ekranująca był bardziej życzliwy. Tak czy inaczej, dziękuję za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi :-)
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: XK Detect X380 - mega crash - pomocy :/

Post autor: mikun »

Ja od samego początku stosowałem folię aluminiową klejącą dekarską pod anteny gps i był duży wzrost znalezionych satelit. Nie wiem czy z miedzianą będzie duża różnica.

Jeśli chodzi o tą folię na zdjęciu to ja bym ją zostawił ewentualnie podkleił jeśli klej nie trzyma. Folia to najmniejsze piwo a cały czas się martwisz jakby była ważniejsza od wygiętej płytki regulatora. Ja się nie dziwię Veridowi :-) chłopak "jedzie" z pomocą od początku posta a Ty martwisz się folią a nie resztą :-)

Verid ma bogatą wiedzę w naszej dziedzinie i bardzo ostro się nią dzieli co widać po prawie 10k postów, ale za jakiś czas jak tu posiedzisz i poczytasz ten temat to zrozumiesz dlaczego chce, żebyś ruszył wujka gogla i wpisał - folia miedziana, gogle sam podpowiada - do ekranowania (przynajmniej u mnie)

Proszę bardzo:

https://www.google.pl/?gfe_rd=cr&ei=Dvz ... kranowania
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
ODPOWIEDZ