Dron do 600g

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
literat
Posty: 156
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 06:42

Dron do 600g

Post autor: literat »

Gdzieś widziałem już podobny wątek, ale nie mogłem go ponownie namierzyć dlatego otwieram nowy. W razie co to proszę o scalenie.
W zeszłym roku byłem posiadaczem (użyszkodnikiem) Phantoma 3 Advance. Dla przyjemności latałem nad lasami czasem nad osiedlam i robiłem zdjęcia dla siebie. Po wejściu nowych przepisów dron został sprzedany (staram się nie przekraczać pewnych granic), ale cały czas ciągnie mnie do latania i robienia zdjęć. Dlatego poszukuje drona którym mógłbym w zgodzie z prawem latać w miastach, kręcić filmy i robić zdjęcia. Nie chcę robić licencji UAVO bo nigdy nie będę tego robił zawodowo bo nie mam na to czasu. Wiem, że nie osiągnę takiej jakości zdjęć jaką miałem na Ph3A ale chciałbym robić w miarę dobre zdjęcia i mieć możliwość latania w zasięgu wzroku, ale nie tylko 20m a 300-400m. Temat w necie został przerobiony - nawet miałem w domu Parrota Bebopa 2 (oddałem do sklepu bo jakość filmów i zdjęć była fatalna), Mavic odpada bo ma ponad 700g, Yuneec Breeze ma strasznie krótką smycz i........ No właśnie - co dalej. Gdzie szukać ? Może ktoś miał podobny dylemat i go rozwiązał. Może ktoś podejmie się zbudowania takiego modelu - pisałem już do dwóch firm, ale odzew był zerowy.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Dron do 600g

Post autor: Jagoda »

Dobra jakość zdjęć/filmów(tzn. lepsza niż Bebop) + długa smycz (do 400 m.) = duża waga(więcej niż 600 gr.)
Także...zapomnij.
Oczywiście do czasu.Bo np. może Mavic 2 (mam nadzieję) zejdzie z wagą :roll:Bo to taki dronik "wycieczkowy" ;-)
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
literat
Posty: 156
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 06:42

Re: Dron do 600g

Post autor: literat »

Jagoda pisze:Dobra jakość zdjęć/filmów(tzn. lepsza niż Bebop) + długa smycz (do 400 m.) = duża waga(więcej niż 600 gr.)
Także...zapomnij.
Oczywiście do czasu.Bo np. może Mavic 2 (mam nadzieję) zejdzie z wagą :roll:Bo to taki dronik "wycieczkowy" ;-)
Szkoda, bo liczyłem że to ja przeoczyłem jakiś model i takowy istnieje. Może poskładać by dało radę jeżeli nie ma gotowców?
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Dron do 600g

Post autor: Tanner »

Ciężko trochę, zwykła 250-tka z kamerką na sztywno dobija do 600g już, a gdzie gimbal. Widziałem na zagranicznych forach wydumki z ramami z listewek albo profili 10mm, może w ten sposób by się udało, ale nie będzie to przypominało użytkowego koptera. 120g na silniki z reglami i śmigłami, 180g na pakiet 3s >2000mah to już 300, gimbal wagi piórkowej z kamerą to może 180g więc zostaje ostatnie 120g na ramę która nie będzie się wyginała pod swoim ciężarem, conajmniej 235mm żeby weszły smigła 6" albo 270mm na 7". No brzmi jak wyzwanie :-)
Awatar użytkownika
literat
Posty: 156
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 06:42

Re: Dron do 600g

Post autor: literat »

Tanner pisze:Ciężko trochę, zwykła 250-tka z kamerką na sztywno dobija do 600g już, a gdzie gimbal. Widziałem na zagranicznych forach wydumki z ramami z listewek albo profili 10mm, może w ten sposób by się udało, ale nie będzie to przypominało użytkowego koptera. 120g na silniki z reglami i śmigłami, 180g na pakiet 3s >2000mah to już 300, gimbal wagi piórkowej z kamerą to może 180g więc zostaje ostatnie 120g na ramę która nie będzie się wyginała pod swoim ciężarem, conajmniej 235mm żeby weszły smigła 6" albo 270mm na 7". No brzmi jak wyzwanie :-)
Czyli kicha. Trochę bez sensu żebym robił uprawnienia UAVO w celu sfilmowania swojej chałupki albo osiedla, ale chyba nie będzie wyjścia. Może ktoś jeszcze wymyśli coś nowego. Na tegorocznym CES-ie pokazali Walkerę Vitus (taka alternatywa dla Mavica) ale też waży około 800g czyli dalej przekracza nasze przepisy, a nie ważne o ile przekracza tylko czy przekracza magiczne 600g.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9758
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Dron do 600g

Post autor: pawelsky »

literat pisze:Trochę bez sensu żebym robił uprawnienia UAVO w celu sfilmowania swojej chałupki albo osiedla, ale chyba nie będzie wyjścia.
Same uprawnienia Ci nie wystarcza. Musisz jeszcze ten lot wykonac 'komercyjnie' (czyli spelnic szereg dodatkowych warunkow).
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Dron do 600g

Post autor: Adrián »

Jest szansa zrobienia z 2 osiowym gimbalem z lekką kamera do 600g, tylko trzeba podejść do tego kompleksowo. Wszystko musi być wagi mikro, piórkowej.
Tylko pytanie ile chcesz tym latać? Jak powyżej 10-12min to może już być trudno.
Szkoda, że nie ma nic pokroju gimbala z mavic'a w sprzedaży osobno. To by rozwiązało większość problemów z wagą.
Zasięg to nie problem.

Jak nie kupię mavic'a na wiosnę to spróbuje coś wystrugać z podobnymi założeniami. Tylko mój musi mieć składane ramiona, więc trzeba będzie to dobrze przemyśleć. Bo chcę wersję kompaktową.
Z gotowców, do tej magicznej granicy nic ciekawego nie widziałem z gimbalem.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Dron do 600g

Post autor: Tanner »

No własnie plus takiego mavica jest taki, że kamerka na gimbalu pewnie wazy 20g, nie ma zbędnej elektroniki ani nic, a z gopro musimy wozić elektronikę do ładowania aku, sam aku, obudowę, gniazda, wifi, bluetooth, ekranik, przyciski...

A gimbal na tylko 2 osie to też zysk na wadze. Do tego zakładając, że rama nie musi być pancerna oraz że nie będzie ciągu 5:1 jak w racerach to też nie musi być cięta z płyty 4mm.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Dron do 600g

Post autor: Verid »

Dlatego podobnie jak w Mavicu czy PH trzeba by gimbać samą matrycą z obiektywem, np. stosując Mobiusa z takim kabelkiem:

https://www.mobius-actioncam.com/store/ ... ion-cable/

Zakładając spokojne loty można by się pokusić także o podgląd z Mobiusa co eliminuje konieczność posiadania 2 kamer.

Pozostaje temat silników tak maciupkich by posłużyć za adekwatny napęd do takiej stabilizacji...
Ten wredny...
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Dron do 600g

Post autor: Jagoda »

Adrián pisze: Tylko pytanie ile chcesz tym latać? Jak powyżej 10-12min to może już być trudno.
Na dystans 400 m to chyba 8-10 wystarczy i klipy/zdjęcia da się zrobić.
Adrián pisze: Jak nie kupię mavic'a na wiosnę to spróbuje coś wystrugać z podobnymi założeniami
:roll: :roll:
Wstępny plan masz?
Dla mnie nie ma alternatywy.
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Dron do 600g

Post autor: Adrián »

Tak, właśnie zrobiłem rozpiskę z kamera runcam 2(w obudowie bez baterii, co można jeszcze obudowę wyrzucić i wsadzić do termokurcza )
Bez ramy i baterii, wyszło realnie ok 300gr z przewodami.

fc emax skyline z osd 10dof (chyba, że naza v1/v2 bez obudowy? Chodzi o lepsze loty z gps, tylko pewnie będzie za cięzka, dlatego coś pokroju naze32)
micro gps m8n
esc 20A little be
2205 emax rs
runcam 2 bez baterii
nadajnik fpv
odbiornik rc
storm32 mini
śmigła hq 5.45 b

ww ok 300g

Rama? i bateria raczej na 2s, ewentualnie 3s, ale nie mozna przesadzić z wagą
Rama jakaś składana 280, ewentualnie 250, lub coś diy karbonowego na rurkach. Nie musi być mega wytrzymała, więc można ją odchudzić.

Runcam 2 jest o tyle fajna, że do spokojnego latania, jest aż nadto na jedną kamerę do latania w ciągu dnia. Można oszczędzić na drugiej płytkowej. Przy okazji, co nie mniej ważne, mozna nagraać filmy hd

To tak na szybko, co jeszcze mozna dopracować.
Myślałem o innych silnikach z mniejszym kw, ale musiały by być śmigła maks 5-6 bo większe nie wejda a chodzi o to żeby było małe. Dlatego emaxy to tak na szybko, bo lekkie i bardzo je lubię.

Tak bym to zrobił. Wiadomo, nie będzie to tak dopracowane jak mavic, ale.. Może większości wystarczy.

Jakby to wsadzić do jakieś fajnej ramy (teraz tyle mozliwości, nawet z wykorzystaniem drukarek 3d, był kiedyś fajny projekt kolegi z forum, ale ucichło po wydrukowaniu kilku ram)
Taki by mi się tutaj widział, ale ze składanymi ramionami.
Jak znajdę to wkleję, ale nie pamiętam jak było z wagą.

Nie chciałbym, żeby to był taki diy kopter gdzie kabli dużo (chociaz takie bardzo lubię), typowa 250, tylko coś zamkniętego, ala mavic itd

Editt
Ok, mam http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=26096 Od połowy do tyłu bardzo mi się podoba, przód bym przerobił pod potrzeby gimbala

Obrazek

Gimbal czołowy

Od razu zaznaczam, nie jest to alternatywa dla mavic'a bo jego linku, zasięgu i innych fajnych rzeczy nie będzie się dało skopiować.. Ale taki tańszy, biedniejszy odpowiednik, którym będzie można latać legalnie w PL.
Runcam na gimbalu, też zrobi robotę.
Można zaszaleć i zrobić 3axis, ale ze względu na budowę kamery, gimbal będzie musiał być dość mocno wysunięty do przodu.
Tutaj by pasowało coś pokroju kostki z gopro, runcam 3 ma taki powstać, może będzie lżejszy, bo gopro dosyć cięzkie.
Awatar użytkownika
literat
Posty: 156
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 06:42

Re: Dron do 600g

Post autor: literat »

Adrián pisze:Tak, właśnie zrobiłem rozpiskę z kamera runcam 2(w obudowie bez baterii, co można jeszcze obudowę wyrzucić i wsadzić do termokurcza )
Bez ramy i baterii, wyszło realnie ok 300gr z przewodami.

fc emax skyline z osd 10dof (chyba, że naza v1/v2 bez obudowy? Chodzi o lepsze loty z gps, tylko pewnie będzie za cięzka, dlatego coś pokroju naze32)
micro gps m8n
esc 20A little be
2205 emax rs
runcam 2 bez baterii
nadajnik fpv
odbiornik rc
storm32 mini
śmigła hq 5.45 b

ww ok 300g

Rama? i bateria raczej na 2s, ewentualnie 3s, ale nie mozna przesadzić z wagą
Rama jakaś składana 280, ewentualnie 250, lub coś diy karbonowego na rurkach. Nie musi być mega wytrzymała, więc można ją odchudzić.

Runcam 2 jest o tyle fajna, że do spokojnego latania, jest aż nadto na jedną kamerę do latania w ciągu dnia. Można oszczędzić na drugiej płytkowej. Przy okazji, co nie mniej ważne, mozna nagraać filmy hd

To tak na szybko, co jeszcze mozna dopracować.
Myślałem o innych silnikach z mniejszym kw, ale musiały by być śmigła maks 5-6 bo większe nie wejda a chodzi o to żeby było małe. Dlatego emaxy to tak na szybko, bo lekkie i bardzo je lubię.
Ciekawe czy ktoś by spróbował podjąć się takiego zadania :-)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Dron do 600g

Post autor: Adrián »

Może Ty? ;-)
A nie tak na łatwiznę..
Awatar użytkownika
literat
Posty: 156
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 06:42

Re: Dron do 600g

Post autor: literat »

Adrián pisze:Może Ty? ;-)
A nie tak na łatwiznę..
Ja chyba byłbym za cienki na taką robotę Obrazek Pamietam jak dokładałem gimbal do Blade 350 to "pidowałem" go chyba z tydzień Obrazek
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Dron do 600g

Post autor: Adrián »

A tam. Każdy zaczynał.
Już jest tyle poradników w sieci, w porównaniu z latami ubiegłymi, że wystarczy tylko umieć czytać i nauczyć się lutować przysłowiowe kabelki.

Tylko to wymaga chęci ;-)
ODPOWIEDZ