Hexakopter Tarot T960

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tesla242 »

No i minął jakiś czas. A w tak zwanym międzyczasie nabrało się trochę doświadczenia i praktyki, no i jest tak: musiałem wymienić płytkę dystrybucji napięcia na taką, która wytrzymuje "nieco" większe zapotrzebowanie na prąd max i mój wybór padł na:
LINKhttp://www.fast-lad.co.uk/store/gryphon ... anguage=en
Płytka składa się w zasadzie z dwóch płytek "+" i "-" na oddzielnych laminatach i moim zdaniem jest to bardzo rozsądne rozwiązanie praktyczne.
Poza tym zastosowałem koncepcję z wtykami XT150 - cóż od przybytku głowa nie boli a i będzie bezpieczniej.
Pierwsze próby silników już za mną i nic nie syczy, nic nie dymi i nic się nie grzeje więc jest chyba dobrze :) Zobaczymy resztę w trakcie pierwszych lotów "po taniości z GoPro 3+" ;).
I to na razie tyle.
Pozdrawiam szanownych kolegów.
Andżeju to weźmiemy z mojego wozu i damy tobie.

Polatuję: SYMA X5C, Parrot BeeBooop 1 drone, DJI Phantom 3, TAROT t960 (BMW) ciągle w fazie budowy, gimbale: H3-3D, Polatucha.
Awatar użytkownika
ASmen
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 11 sty 2016, 05:04

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: ASmen »

hej
I jak ta płytka a właściwie płytki. Jak się spisują ??
Mam jeszcze pytanie o kontroler, jesteś z niego zadowolony ?
Ostatnio zmieniony środa 14 gru 2016, 21:55 przez ASmen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: notgroove »

Mam podobną płytkę w S1100 i generalnie wytrzymuje moje obciążenia więc w hexie na pewno wytrzyma.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tesla242 »

ASmen pisze:hej
I jak ta płytka a właściwie płytki. Jak się spisują ??
Mam jeszcze pytanie o kontroler, jesteś z niego zadowolony ?
Witaj.
Płytki spisują się znakomicie, nawet nie są i nie były ciepłe po próbach na sucho i lataniu. One mają "uciągnąć" wg. producenta 250A (320A chwilowo). Niestety przyznaję otwarcie, że bardzo długo (około roku) zajęła mi jego budowa, pomijając kwestię finansów, różne poprawki, sprawdzanie wszystkiego po dziesięć razy, a w sezonie lato - jesień kiedy już go ulotniłem żeby porobić testy mało latałem (około 5h), raz z powodu pracy i dwa raczej niekorzystnej aury (szybko zaczęła się mokra jesień i wiecznie było mokro tu gdzie mieszkam).
Czy jestem zadowolony z tej A2 ki (kontroler) - nie wiem co Ci odpowiedzieć konkretnie i precyzyjnie, no bo jak wyrazić to zadowolenie: Czy to chodzi o paramerty? Czy "trzyma" to moje ciężkie latadło w pionie i poziomie?
Raz we Wrześniu silniej powiało i trochę zaczęło mi go ściągać na lewo, wylądowałem spokojnie, sprawdziłem wszystkie ustawienia. Potem sytuacja się już nigdy nie powtórzyła. Możliwe ze to była jakaś fluktuacja pola magnetycznego, akcelerometr, plus ten wiatr - nie wiem :(.
Więcej szczegółów będę mógł powiedzieć "na wiosnę" bo na razie zimno i przeważnie mokro a ptaszysko ma wszystko na wierzchu - zwarcia:)
Andżeju to weźmiemy z mojego wozu i damy tobie.

Polatuję: SYMA X5C, Parrot BeeBooop 1 drone, DJI Phantom 3, TAROT t960 (BMW) ciągle w fazie budowy, gimbale: H3-3D, Polatucha.
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tesla242 »

Witam kolegów.
Dawno już nie odwiedzałem tego forum. Udało mi się w końcu uruchomić moją bestię, ale jest jedno ale - "okropecnie" buja nim do przodu i do tyłu zwłaszcza na małej wysokości wpada w taki "rezonans". Wznosi się i owszem da się polecieć kawałek (robiąc krótkie loty próbne nie zauważyłem tego) ale po jakiejś minucie zawisu wpada w to bujanie.
1/ Sprawdziłem PID’y - popróbowałem różnych ustawień - niewiele to dało,
2/ Źle skalibrowany nadajnik - sprawdziłem po kilka razy konfigurację mojej A2 - nic nie pomogło,
3/ Skalibrowałem ponownie czujniki kontrolera - nic nie pomogło,
4/ Zapiąłem pakiety pod spód ramy i bliżej centerpłata dla obniżenia i wyrównania środka ciężkości - nic nie pomogło.
I teraz nurtujące mnie pytania?
Czy może to być przyczyna niewystarczająco szybkich regulatorów, lub ich wada konstrukcyjna?
Czy jest możliwe że po prostu silniki t- motor 4014-11 "nie lubią" regli z opto bo takowe mam zamontowane?
Czy może ta wielka rama przenosi i wzmacnia wibracje tak, że powoduje błędne działanie czujników kontrolera lotu (choć widziałem te taroty płynnie i ładnie wiszące i latające nawet na NAZA V2)?,
Czy może konstrukcja jest przeciążona i moje T-Motorki nie wytrzymują tego?.
Poradzicie coś?

Postscriptum: pozdrawiam kolegę jacekV bodajże (z awatarem z wykrzywioną komicznie buzią) - oczywiście zacząłem od mniejszych qadzików i z powodzeniem latam nimi do teraz głównie na otwartych przestrzeniach:) Czyli można mnie uznać za zarażonego bakcylem:). Kolega napisał o wiaderku na głowę bo spadnie - no i słowo stało się ciałem kolego:: Tarot SPADŁ, ale bez większych szkód z niskiej wysokości (złamana rurka podwozia) da się naprawić bez bolącego portfela :) Co ciekawe nawet nie złamano śmigła.
Pozdrawiam.
Andżeju to weźmiemy z mojego wozu i damy tobie.

Polatuję: SYMA X5C, Parrot BeeBooop 1 drone, DJI Phantom 3, TAROT t960 (BMW) ciągle w fazie budowy, gimbale: H3-3D, Polatucha.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tanner »

Hmm, objawy jednoznacznie wskazują na pidy, rozumiem, że da się je bezpośrednio ustawiać w A2? Czy pozostają jedynie tzw. gainy? Ile waży maszyna gotowa do lotu? Na małej wysokości, tzn na 50cm czy na 2-3m? Jak jesteś już wyżej, na 10/20/30m to w jakikolwiek sposób zmienia się zachowanie?
Wpadnij może w krk na solvay kiedyś, jest kilka osób z dużymi kopterami, może wspólnie coś wymyślimy :)
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tesla242 »

W A2 z tego co ja konfigurowałem są jedynie gainy. Waga maszyny to około 5,5 - 6 kg z pakietami bez gimba i kamery. Bujanie zdarzyło się na małej wysokości to jest około 2-3m. Wyżej po prostu bałem się wznieść (no chyba sam Rozumiesz - szkody byłyby większe. Nie wiem kiedy będę w Krakowie i hmmm gdzie się bazujecie na solvayu?
Od znajomego serwisanta usłyszałem tez że mogą to być ESCy ja mam RCTimer 45A z opto w tandemie z T-Motor MN4014-11 330kv sterowane z A2. Mam na myśli to że one mogą nie mieć wystarczającej częstotliwości odświarzania. Obecnie ESC mają nawet do 600Hz a te moje to "no name" pytam ponieważ może to być problemem?
Andżeju to weźmiemy z mojego wozu i damy tobie.

Polatuję: SYMA X5C, Parrot BeeBooop 1 drone, DJI Phantom 3, TAROT t960 (BMW) ciągle w fazie budowy, gimbale: H3-3D, Polatucha.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tanner »

http://wiki.dji.com/en/index.php/ESC wyjście to 400hz, dla A2 tak samo, ale nie wydaje mi się, żeby to była jakaś zaporowa wartość, chińskie tanie kity też latają na nazie, u siebie mam esc racerstar za 35zł i działają bez problemu. Próbowałeś "startować" bez śmigieł, silniki pracują bez problemu do max obrotów?
https://www.youtube.com/watch?v=VrQltINs0WQ tu z yt film forumowego Kolegi, gubienie synchronizacji chyba objawia się gwałtowniej niż bujaniem ale w rękach nie miałem takiego problemu nigdy.
Masz może filmik z ziemi jak wyglądają te ruchy?
Jest duża łąka przed nowym sanktuarium, nawet ostatnio ktoś wrzucał tutaj filmik z lotu 250tką - https://www.youtube.com/watch?v=D_CjI5J1NMs
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tesla242 »

Robiłem próby na sucho bez śmigieł i pracują jak ta lala jak dla mnie da się je rozkręcić do fuul speed. Na filmie kolegi zdecydowanie widać że bujnęła ją prawie do przewrotu na plecy. U mnie bujało ale nie aż tak żeby do szło do takiej pozycji, posadziłem małpę na boku łamiąc nogę od podwozia. Filmu z ziemi niestety nie mam. Mam jedynie z pokładu gopro co była na pokładzie. Muszę zrzucić na YT i tutaj jeśli to się przyda.
Andżeju to weźmiemy z mojego wozu i damy tobie.

Polatuję: SYMA X5C, Parrot BeeBooop 1 drone, DJI Phantom 3, TAROT t960 (BMW) ciągle w fazie budowy, gimbale: H3-3D, Polatucha.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tanner »

Pewnie, zrzuć i wstaw bo może ktoś zobaczy, ze miał podobnie :)
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tesla242 »

Witam szanownych kolegów.
Przepraszam, że nie odzywałem się tak długo niemniej praca plus problemy codziennej egzystencji na tym łez padole spowodowały, że nawet nie wstawiłem tu linka.
Na szczęście są na tym świecie dobrzy ludzie i udało się usunąć większość problemów poprzez regulację gainów w kontrolerze. Ponieważ jednak pogoda popsuła plany już na początku października a film utknął gdzieś w trzewiach komputera prezentuję go dopiero teraz.
Być może osoba, która pomogła mi "nastawić" tego potwora czyta te słowa zatem z góry jeszcze raz wielkie podziękowania:) a poniżej filmik ze strojenia i moje pierwsze podrywy TAROTEM.
Od razu mówię, że z tak zwanym łapaniem bakcyla nie ma problemu jest po prostu super zabawa, aczkolwiek dosyć odpowiedzialna. Zaznaczam również, że to pierwszy lot a pozostało jeszcze wyważenie śmigieł i zamontowanie gimbala i może kamerki do FPV:)

https://youtu.be/zqfs_l1XJi8

Pozdrawiam forumowiczów.

P.S. Czy jest tu gdzieś dział sprzedaży albo tzw. Kupię, sprzedam? Pana Moderatora z góry przepraszam, jeżeli napisałem tą informację w złym miejscu.
Z projektu TAROT'a pozostały mi kontrolery RCTimeR SimonK 45A i nowe śmigła drewniane Komplet plus zapasowa para, których nie użyję ale może komuś się przydadzą w jego projekcie?
Jeśli któryś z kolegów jest chętny to proszę o info na priv. A Pana Moderatora przepraszam, jeżeli napisałem tą informację w złym miejscu.
Andżeju to weźmiemy z mojego wozu i damy tobie.

Polatuję: SYMA X5C, Parrot BeeBooop 1 drone, DJI Phantom 3, TAROT t960 (BMW) ciągle w fazie budowy, gimbale: H3-3D, Polatucha.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tanner »

No i pięknie, gratuluję! Ładnie stabilnie się trzyma. Teraz dopiero zacznie się zabawa, tak jak mówisz, fpv obowiązkowo, osd na to, telemetria do apki. Jak polatasz więcej to podziel się wagą startową, na jakich pakietach latasz i jakie są średnie czasy lotu :)
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tesla242 »

Obecnie mam dwie sztuki Tattu 16000 mAh na pokładzie i pierwszy lot trwał około 25 min., z przerwami "pod prądem" na strojenie więc podejrzewam, że nie żyłując specjalnie akumulatorów uzyskam podobne czasy - "pażywiom uwidim". :)

Chętnie polatałbym w w moim rodzinnym Krakowie, ale tam teraz jest jeden wielki CTR, ATR plus biegające psy, ciekawskie dzieci ludzi, którzy nie czają, że to nie zabawka, straże miejskie i Bóg jeden wie jeszcze kto i co :(
Jedyne miejsce, które mi przychodzi na myśl to stary poczciwy Pobiednik ale ostatni raz tam byłem w '95 roku :( Chyba, że jest w tym mieście jeszcze jakiś skraweczek ziemi niezastawiony bloczyskami, gdzie spokojnie można popróbować i polatać bez przeszkód.
Pozdrawiam.
Andżeju to weźmiemy z mojego wozu i damy tobie.

Polatuję: SYMA X5C, Parrot BeeBooop 1 drone, DJI Phantom 3, TAROT t960 (BMW) ciągle w fazie budowy, gimbale: H3-3D, Polatucha.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tanner »

Jest pare miejscówek, słynny solvay na łagiewnikach, śmietnik przy tynieckiej i łąki nowohuckie, wszędzie da się podjechać samochodem praktycznie na miejsce. Najlepiej wypada solvay, tutaj lata się praktycznie z bagażnika :) trzeba się kiedyś zgadać na loty w większym gronie jak się pogoda zrobi, jest jeszcze tutaj kilku kolegów z większymi maszynami.
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tesla242 »

Solvay? Chodzi Ci o tak zwane białe morza, czyli dawne odstojniki wapienne na których teraz stoi sanktuarium? Tam rzeczywiście jest dojazd fajny. Inna sprawa, że zajawiłem się skrzynią Twojego patentu na kopter i osprzęt. Bardzo fajna konstrukcja i chyba sam taką wykonam bo ceny takowych są wręcz zaporowe a materiał wykonania jakby ten sam... Ja z moim i pracami ruszam dopiero w Marcu - na razie o pogodzie można pomarzyć.
Pozdrawiam.
Andżeju to weźmiemy z mojego wozu i damy tobie.

Polatuję: SYMA X5C, Parrot BeeBooop 1 drone, DJI Phantom 3, TAROT t960 (BMW) ciągle w fazie budowy, gimbale: H3-3D, Polatucha.
ODPOWIEDZ