Hexakopter Tarot T960

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tesla242 »

Witam kolegów modelarzy.
Jest to mój pierwszy post na tym forum ale mam nadzieję, że jakiś czas tu zabawię. Sprawa jest niezwykle prosta. Niedawno jeden z moich kolegów wrócił z włóczęgi sam nie wiem gdzie i dumnie wręczył mi TO:
Rama TAROT T960

Pytanie moje jest proste, czy bardzo ciężko będzie z tego uczynić sprzęt do latania z GoPro 3+ lub 4 oraz z cięższymi kamerkami w przyszłości oraz posiadać w tym jakieś sensowne OSD?

Pytam ponieważ już przeczytałem nieco "Waszą" biblię pilota statku UAV i nieco mnie przeraziły niektóre punkty z wyważaniem śmigieł, kalibracją czujników i odpowiedzialnością przed prokuratorem itp. w razie jakby coś poszło nie tak.
Mam już sobie te ramę T960 poskładaną i raczej nie mam zamiaru jej oddawać a zawsze chciałem mieć coś zdalnie sterowanego :).

Proszę więc o odpowiedź na pytanie, które jest powyżej oraz hmmm.... jakieś sugestie co dalej? Silniki (jakie, jakiej mocy o jakim udźwigu)? Regulatory (jaki prąd)? Czy po prostu dać sobie z tym spokój sprzedać te ramę?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Post autor: jacekV »

Taki Tarot to jak BMW (Będziesz Miał Wydatki)
Ze strony Tarota :
Recommended configuration:
5-Series multi-rotor brushless motor TL100B08
17-18 inch multi-rotor pros Efficient Carbon paddle TL2812/TL2815
40A Multi Rotor ESC
6S battery 10000-15000MAH

A tak BTW nie za dużo jak na pierwszy model ? W podpisie masz Myślę wiec jestem...

Edyta:
Kolega chciał być zabawny czy tylko żartował ?
Do powyższego jeszcze jakiś Kontroler (A2 ?) , aparatura Taranis + RX po taniości, gimbal pod coś cyfrowego :mrgreen: bo z GoPro będzie śmiesznie, o transmisji Video nie wspomnę i w zasadzie już lecisz i filmujesz...

Chyba jednak żartował...ale nie zniechęcaj się to fajna rama DUżA...
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Tesla242 »

No racja jacekV, to wydatek jakby nie patrzeć. No nic przemyślę temat ale zawsze warto było zapytać:) Po prostu zapytałem bo jak pisałem właściwie rzutem na taśmę stałem się (oczywiście odpłatnie) właścicielem tej ramy:(
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Post autor: jacekV »

Ja bym schował ramę na razie do szafy :mrgreen: i spróbował czegoś mniejszego.

Piszę to jako niedawny początkujący w wersji ; F550 + BiednaDronka (Biedronka)
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: PiotrSz »

Tesla242, kup sobie na początek jakiegoś małego quadzika do nauki i zobacz czy zaiskrzy. Jak połkniesz bakcyla to zacznij składać tego potwora a w między czasie ucz się latać i czytaj forum :-)
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Tesla242 »

Jacek a jak schowam te ramę do szafy (zresztą wszystko na to wskazuje, że tak się na razie stanie) to jak jak przechować na "lepsze" czasy. Czy jakoś specjalnie trzeba ten karbon przechować (chyba niepotrzebnie ją już zmontowałem)?
Pytanie kolejne w specyfikacji producenta którą jackuV podałeś są motory:
TAKIE
TAKIE
oraz
TAKIE
w dwóch pierwszych motorach jest wszystko zrozumiałe bo Pomarańcz kręci się przeciwnie do Czarnych i wystarczy je założyć zgodnie z kolorami, ale nie za bardzo rozumiem te TAROT 5008/340KV bo ona takowego rozróżnienia nie posiadają? Dlaczego? Czy mają kierunek "wirowania" ustalany z kontrolera?
I może jeszcze jedno niekoniecznie mądre pytanie co definiuje oznaczenie KV przy modelu motoru?
Bo - jak rozumiem - np.: 4114, 5008 to oznaczenie na podstawie których możemy odczytywać pobór prądu, moc w Watach na kg udźwigu, siłę ciągu wyrażoną w kg itp.?
Skoro już mam to cudo to chciałbym zacząć toto składać (pomijam oczywiście zakup Biedronki lub innego prostszego modelu UAV do nauk) ijak zalecają koledzy a skoro składać to w mojej opinii zacząć od motorów (o ile dobrze myślę)

Rzeczywiście koledzy macie rację z tą Biedną Dronką to nie kosztuje wiele a i podstaw latania w Realu można nabyć. Słyszałem co prawda o symulatorach na PC ale nie wiem czy jest sens wydawania na coś takiego (symulator) 200 300 złotych? Czy lepiej kupić Biedronkę i na niej szlifować pilotowanie?
P.S. Wszystkiego dobrego i otwartego nieba dla wszystkich użytkowników forum FPV:)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: PiotrSz »

Zakup symulatora nie jest złym pomysłem ale pod docelową aparaturę. Proponuję zakupić biedronkę do nauki a w między czasie wybrać aparaturę na której będziesz chciał ulotnić bestię a do tej aparatury zakupić taki interfejs http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... aff=844383 który połączy aparaturę z komputerem i pozwoli na sterowanie modelami w odpowiednim programie. Wymieniony przeze mnie interfejs umożliwia obsługę chyba większości dostępnych na rynku symulatorów XTR, Aerofly, FMS, Phoenix 3.0, 4.0, Realflight G3, G4, G5

Co do pytania o KV to jest parametr informujący ile obrotów wykona silnik z 1V napięcia.
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Baqsthc »

Kierunek obrotu silnika ustala się tym, jak podepnie się kable od regulatora. Bo jak wiesz są 3 kable. Przestawienie dowolnych 2 zmienia kierunek obrotów. KV są to obroty na Volt. Biedronka lepsza niż symek. Poza tym zabawniejsza. A jak symek to tylko latać helikami. Bo Coptery w symulatorach to porażka.
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Re:

Post autor: Tesla242 »

jacekV pisze: Edyta:
Kolega chciał być zabawny czy tylko żartował ?
Do powyższego jeszcze jakiś Kontroler (A2 ?) , aparatura Taranis + RX po taniości, gimbal pod coś cyfrowego :mrgreen: bo z GoPro będzie śmiesznie, o transmisji Video nie wspomnę i w zasadzie już lecisz i filmujesz...

Chyba jednak żartował...ale nie zniechęcaj się to fajna rama DUżA...
Szanowny kolego:
Rama jest rzeczywiście DUŻA jest OGROMNA kiedy się ją rozłoży. :) Rzeczywiście sam jej widok może wbić w fotel. Poniżej opisuje to co udało się zrobić do tej pory:
1/ Do powyższego zastosowałem istotnie kontroler DJI A2.
2/ Śmigła to "drewniaczki XOAR z cechą 17x5 dały ciutkę gorszy rezultat przy obliczeniach teoretycznych "ecalcem" niż cecha 17x4,5, ale też tragedii nie ma.
3/ Silniczki to TMotor MN4014 Antigravity 330KV
4/ Aparatura to FUTBA T14SG
5/ I tu jest miejsce na gromki śmiech kolegów bo Gimbal to rzeczywiście klasyczny model DJI pod GoPro....
6/ Docelowo ma być Gimbal pod DSLRkę Nikon D750 (Póki co jednak wole nim filmować i fotografować na ziemi)
7/ Układ do transmisji Video na ziemię jest również ze stajni DJI.
8/ Zasilanie 2 x akumulatory 6s Tattu.
9/ Czy żartowałem? Jakoś podczas zdobywania doświadczeń i budowy tego drona wcale mi nie do śmiechu.... Znane mi są przypadki ludzi, którzy kupują sobie drony za 30000 bez dotknięcia nawet czegoś w stylu symulatora...
Czy w zasadzie jak kolega słusznie zauważa już lecę i filmuję....? Raczej nie jestem takim optymistą... do tego jeszcze droga długa i daleka :(
10/ Jeśli wykonam zdjęcia mojego drona to postaram się umieścić je w tym wątku, a nuż coś się komuś przyda z obejrzenia mojej konstrukcji.
No to tyle ode mnie. Życzę Szanownemu Koledze i wszystkim czytającym forum sukcesów w budowie własnych konstrukcji :)
Pozdrawiam.
Andżeju to weźmiemy z mojego wozu i damy tobie.

Polatuję: SYMA X5C, Parrot BeeBooop 1 drone, DJI Phantom 3, TAROT t960 (BMW) ciągle w fazie budowy, gimbale: H3-3D, Polatucha.
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Mitar »

Ja z chęcią zobaczę jak wygląda to bydle, zrób fotki w "środowisku naturalnym" ;)

Jak będziesz to ulatniał to lepiej bez sprzętu na szczerym polu z wiadrem na głowie, bo jak to rypnie... a na pewno przynajmniej raz spadnie ;)
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tesla242 »

Właśnie dlatego tak ważna jest wstępna kalibracja tego no bydlęcia a zwłaszcza kontrolera lotu... żeby jednak uniknąć upadku. A że w Małopolsce "pola" mamy pod dostatkiem jestem dobrej myśli co do otwartej przestrzeni. Tymczasem czekam jeszcze na prozaiczna sprawę czyli solidny kołyskowy wyłącznik dwoobwodowy - cel dodatkowe odłączenie akumulatorów LiPo od płytki dystrybucji napięcia. Zdjęcia jak pisałem powyżej wkrótce:)
Andżeju to weźmiemy z mojego wozu i damy tobie.

Polatuję: SYMA X5C, Parrot BeeBooop 1 drone, DJI Phantom 3, TAROT t960 (BMW) ciągle w fazie budowy, gimbale: H3-3D, Polatucha.
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: fragles »

Znalazłeś wyłącznik wytrzymujący kilkadziesiąt A? Możesz podać link?
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tesla242 »

fragles pisze:Znalazłeś wyłącznik wytrzymujący kilkadziesiąt A? Możesz podać link?
Na tym właśnie polega problem, że póki co takiego nie ma - a może inaczej - są ale na napięcie 12V np.:
http://automatyka.elstat.com.pl/p18376, ... 2p-6a.html
A to trochę mało. Z kolei gdyby zastosować wyłącznik na 250V to one z kolei oferują max 16A - poniżej link:
https://www.piekarz.pl/pl/?group=105&f= ... a=337,1036
Dlatego napisałem, że problem prozaiczny (niby zwykły wyłącznik) a jednak nie uśmiecha mi się ciągłe odłączanie XT60 na "żywca" bo to skutkować będzie z czasem obrobieniem powierzchni stykowych i dalszymi nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Jeżeli macie koledzy jakieś pomysły to proszę o merytoryczną dyskusję.
Jeśli jednak nie uda się znaleźć wyłącznika trzeba będzie pozostać przy wpinaniu "na sztywno"
Andżeju to weźmiemy z mojego wozu i damy tobie.

Polatuję: SYMA X5C, Parrot BeeBooop 1 drone, DJI Phantom 3, TAROT t960 (BMW) ciągle w fazie budowy, gimbale: H3-3D, Polatucha.
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: fragles »

Nie obawiaj się wyrobienia XT60, one są bardzo wytrzymałe. Nie znam nikogo, kto by używał wyłącznika do odcięcia zasilania koptera. To tylko potencjalne źródło problemów.
Awatar użytkownika
Tesla242
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2014, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexakopter Tarot T960

Post autor: Tesla242 »

fragles pisze:Nie obawiaj się wyrobienia XT60, one są bardzo wytrzymałe. Nie znam nikogo, kto by używał wyłącznika do odcięcia zasilania koptera. To tylko potencjalne źródło problemów.
Dziękuje za poradę. W końcu wiem jak dalej podejść do tematu. W takim razie nie szukam już dalej tylko umieszczę wszystko na wtykach XT60:)
Poniżej zamieszczam zdjęcia (link do picasy) mojego drona i to co udało się do tej pory zrobić:
https://goo.gl/photos/wwwK7y8wXVdAS5kh6
Od razu wyjaśniam, że płytka dystrybucyjna to AlienCopter - do 100A obciążalności Posiada ona co prawda dodatkowe BEC ale nie będą one używane bo też nie stosuję żadnych dodatkowych BEC a takowe przy napięciu 6S, które planuję mogą ulegać uszkodzeniom (informację posiadam od sprzedawców ze sklepu abc-rc bodajże z okolic Wadowic, którzy takiej informacji mi udzielili).
No i to w sumie tyle - może i porwałem się na ten a nie inny projekt jak "szczerbaty na sucharki":) ale widząc jak dron zaczyna wyglądać nie żałuję ani chwili nad nim spędzonej. W razie pytań oczywiście będę starał się odpowiedzieć na tyle na ile pozwala mi moja wiedza dotychczas zdobyta a i moze te skromne parę zdjęć komuś się przyda.
Pozdrawiam Wszystkich kolegów.
Andżeju to weźmiemy z mojego wozu i damy tobie.

Polatuję: SYMA X5C, Parrot BeeBooop 1 drone, DJI Phantom 3, TAROT t960 (BMW) ciągle w fazie budowy, gimbale: H3-3D, Polatucha.
ODPOWIEDZ