EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: cebulator »

Możesz poprawić linka do kart w odbiorniku? Zdaje się, że dałeś linka do swojego koszyka lub zamówień.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

cebulator pisze:Możesz poprawić linka do kart w odbiorniku? Zdaje się, że dałeś linka do swojego koszyka lub zamówień.
Rzeczywiscie, juz poprawilem. Moje obudowy sa inne ale w srodku jest to samo
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Ponieważ zaleta całego systemu EZ-WifiBroadcast (i pochodnych) jest live obraz FullHD, warto korzystać z tego mozliwie w pelni obserwując podczas lotu otoczenie nie tylko na wprost, ale też w innych kierunkach.
Użycie kamery RPI wiaże się niestety z koniecznością podlączenia jej taśmą 'ribon cable', więc postanowiłem podejść do tego problemu i zbudowałem pierwsza wersje gimbala do obracania poziomego kamery.
W zasadzie głównym problemem jest obracanie w osi pionowej, ponieważ trzeba zmienić kierunek taśmy, by zginała się zgodnie z osia obrotu. Problem pochylania powininien być dużo łatwiejszy do rozwiązania w przyszłości.

Podczas gdy obrotowy gimbal dla analogowych kamer podlączonych 3 żylowym kabelkiem , nie jest niczym niezwyklym :-)
to ze względu na podlączenie kamery szeroka tasmą, temat Raspberry Pi gimbal, nie jest już sprawą trywialną :-/

Tak wygląda przyklad użycia końcowego (obraz live z Ground Station)


W projekcie wyglądało to następująco:
2020-09-22 08_29_21-cam_gimbal_4_5 - SketchUp Pro 2018 (22 days left in TRIAL).png
2020-09-22 08_29_21-cam_gimbal_4_5 - SketchUp Pro 2018 (22 days left in TRIAL).png (113.94 KiB) Przejrzano 4497 razy
2020-09-22 08_28_11-cam_gimbal_4_5 - SketchUp Pro 2018 (22 days left in TRIAL).png
2020-09-22 08_28_11-cam_gimbal_4_5 - SketchUp Pro 2018 (22 days left in TRIAL).png (186.08 KiB) Przejrzano 4497 razy
2020-09-22 08_27_45-cam_gimbal_4_5 - SketchUp Pro 2018 (22 days left in TRIAL).png
2020-09-22 08_27_45-cam_gimbal_4_5 - SketchUp Pro 2018 (22 days left in TRIAL).png (144.99 KiB) Przejrzano 4497 razy
2020-09-22 08_27_26-cam_gimbal_4_5 - SketchUp Pro 2018 (22 days left in TRIAL).png
2020-09-22 08_27_26-cam_gimbal_4_5 - SketchUp Pro 2018 (22 days left in TRIAL).png (179.9 KiB) Przejrzano 4497 razy
A tak w wykonaniu :
IMG_20200921_023533.jpg
IMG_20200921_023533.jpg (125.93 KiB) Przejrzano 4497 razy
IMG_20200921_023436.jpg
IMG_20200921_023436.jpg (120.47 KiB) Przejrzano 4497 razy
IMG_20200921_023419.jpg
IMG_20200921_023419.jpg (144.45 KiB) Przejrzano 4497 razy
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Ostatnio trafiłem na ciekawą serię filmów na YT na temat budowania i testów całego zestawu OpenHD (obecnie rozwijana wersja EZ-Wifibroadcast)

Wrzucam ostatni film (z serii 5 odcinków) podsumowujący zalety i wady w porównaniu do DJI.

Filmik niestety w języku rosyjskim (nie ma problemów, żeby włączyć napisy i automatyczne tłumaczenie)

Podsumowanie od 5:16


Wnioski:
Jeżeli latacie akrobacyjne poniżej 5-10km - DJI będzie lepszym rozwiązaniem
* kompaktowy, gotowy do użycia
* niskie opóźnienie
* rozdzielczość gogli 720p/60fps 720p/120fps
* wada jest oczywiście cena.

Jeżeli latacie spokojnie powyżej 5-10km - EZ-Wifibroadcast / OpenHD pokazuje swoje zalety
* możliwość rozszerzania zasięgu
* przez mavlink wsparcie ardupilot/inav i innych
* bardzo bogaty OSD z możliwością łatwej konfiguracji
* rozdzielczość 1080p/30fps 720p/60fps
* wada - konieczność budowy i dostrajania oraz wielo modulowość

warto nadmienić, że przy lotach 5-10km a tym samym na wysokości min kilkuset metrów, opóźnienie 110ms przestaje mieć duże znaczenie
Szukając sprzętu DJI, który oferuje FullHD znalazłem informacje: 1080/30 minimalne opóźnienie wynosi 110ms (link) zakladka specyfikacja
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Pare tygodni temu udalo mi sie poleciec na 7.5km na dookólnych antenach
Na wiecej nie pozwolil teren i bateria :(
Załączniki
screenshot52_.jpg
screenshot52_.jpg (318.59 KiB) Przejrzano 3306 razy
Awatar użytkownika
lemar
Posty: 73
Rejestracja: niedziela 20 maja 2018, 21:31
Lokalizacja: Poznań

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: lemar »

Hej. Z 1.5r temu po krótkiej wymianie info na tym forum kupiłem jedną kartę ALFA AWUS036NHA (2.3-2.4), 280mW, AR9271. Przeleżała swoje na półce, dziś mnie wzięło na powrót do pomysłu i poza kartą do Ground Station (GS) mam wszystko inne w zasięgu ręki.

Poszperałem w dokumentacji, ale nadal mam wątpliwości, czy do Open.HD pod stronie AirPi (AP) i GS potrzeba dwóch identycznych kart. Zakładając, że nie muszą być identyczne skoro GS i AS to i tak osobne urządzenia, i może wystarczy pokrywający się zakres kanałów, to co byście polecili jako optymalne kartę (karty) do GS?
Czy (tak zupełnie prowizorycznie) może się nadać w GS zwykły 'dongle WiFi' na USB?
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: df2 »

Podobno nadaje się zwykły dongle tplink 722 v1, ale wersje inne niż v1 już nie.
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

lemar pisze:Hej. Z 1.5r temu po krótkiej wymianie info na tym forum kupiłem jedną kartę ALFA AWUS036NHA (2.3-2.4), 280mW, AR9271. Przeleżała swoje na półce, dziś mnie wzięło na powrót do pomysłu i poza kartą do Ground Station (GS) mam wszystko inne w zasięgu ręki.

Poszperałem w dokumentacji, ale nadal mam wątpliwości, czy do Open.HD pod stronie AirPi (AP) i GS potrzeba dwóch identycznych kart. Zakładając, że nie muszą być identyczne skoro GS i AS to i tak osobne urządzenia, i może wystarczy pokrywający się zakres kanałów, to co byście polecili jako optymalne kartę (karty) do GS?
Czy (tak zupełnie prowizorycznie) może się nadać w GS zwykły 'dongle WiFi' na USB?
W zasadzie potrzebujesz dwie karty o wspieranych chipsetach na GS i AP (moga byc rozne) ktore pracuja na tych samych czestotliwosciach, ale im bardziej idziemy w szczegoly , "tym wiecej drzew"

Najpopularniejse sa dwa rozwiazania dla GS+AP:

1. Karty oparte o chipset AR9271 (zakres 2.3-2.7Ghz) - pozwala pracowac ponizej/powyzej pasma WiFi
2. Karty Asus AC56 (o ile sie nie myle chipset RTL8812AU) na pasmo 5.8Ghz - ktore jest malo "zatloczone" - ale ma wieksze tlumienie z odlegloscia


Dwie identyczne karty sa sugerowane/wymagane jezeli prewidujesz przez Wifi nie tylko Video Link ale tez RC.

Jezeli planujesz tylko Video Link AP->GS przez OpenHD czy EZWifibroadcast a RC osobno przez R9 czy Qlrs czy expresLRS czy inne . Sugerowane jest uzycie do Air Pi karty 0.5-1W mocy jako nadajnik wizji i kart o dobrej czulosci a mniejszej mocy dla GS (wszstko najlepiej na tym samym chipsetcie)


Osobiscie odradzam karty 722 ( tylko V1 to chipset AR9271 ) Obecnie V1 sa juz nie do dostania, lepiej kupic po prostu na aliexpress na bazie AR9271 karte 1W "blue stick" do AirP i cos o slabszej mocy dla GS jako 2-3 odbiorniki
Awatar użytkownika
marlabs
Posty: 47
Rejestracja: wtorek 24 lut 2015, 13:23
Lokalizacja: Kraków

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: marlabs »

@KrisM

czy te 7.5km to na razie max jaki udało Ci się uzyskać na sprzęcie który podałeś ?
Mam DJI i na truerc x-air w goglach, da sie zrobić ponad 10 na stockowych antenach w air unit - być może jakby wymienić to na dipole to by było jeszcze lepiej, nie testowałem.


DJI ma słabe OSD no i jest pnp (nudno), więc jako że ostatnio mi przybyło samolotów któryś z nich pójdzie na testy openhd - chciałem kupić Ubiquiti Wifistation, ale zostały wyprzedane w lutym i nikt tego już nie ma, więc chyba zamówię bluestick z ali.

Zastanawiam się tylko czy użyć 2 bluesticków na GS i air, czy blue na air i na GS ta polecana przez KrisM.

Jeszcze jest opcja użycia asus ac56 i ogólnie całej konfiguracji stąd:
https://discuss.openhdfpv.com/t/my-hard ... -links/150

Lata to na dość duże odległości.


Docelowo chciałbym do tego dołożyć MFD Crossbow mini który by gadał po mavlink z openhd.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: pma_ »

i DJI ma ograniczony zasięg do 13km z kawałkiem, niezaleznie od anten. OSD jest żałosne.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

pma_ pisze:i DJI ma ograniczony zasięg do 13km z kawałkiem, niezaleznie od anten. OSD jest żałosne.
Tak, to problem komunikacji dwukierunkowej i sztywnego czasu naprzemiennego nadawania i odbierania. Ale to kwestia softwarowa, wiec pewnie go wyeliminuja w najblizszych wersjach firmware dji.
Ostatnio zmieniony sobota 08 maja 2021, 07:01 przez KrisM, łącznie zmieniany 1 raz.
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

marlabs pisze:@KrisM
czy te 7.5km to na razie max jaki udało Ci się uzyskać na sprzęcie który podałeś ?
7.5km to zasieg ograniczony przez zbyt niski lot nad horyzontem(nie dosc plaskim terenem).
Na 6.1km mialem sygnal o 12dbm silniejszy
screenshot47.jpg
screenshot47.jpg (309.5 KiB) Przejrzano 2399 razy
Moge tylko estymowac ze gdyby dobre warunki terenu i LoS sie utrzymaly byla by szansa na 24km (ale ... bez testu to tylko przypuszczanie)
marlabs pisze: Mam DJI i na truerc x-air w goglach, da sie zrobić ponad 10 na stockowych antenach w air unit
truerc x-air to anteny kierunkowe o zysku 10dbi , ja uzywalem dookulnych 5dbi. Z antena 5dBi zasieg DJI byl by prawdopodobnie ~5km.

Jezeli chodzi o to czy isc w strone asus ac56 czy w strone blue stick i generalnie chipsetu AR9271 , warto pamietac ze w zasadzie sa to dwa zasadznicze kierunki, wszystkie dalsze loty bazuja na jednym z dwoch. Reszta innych kart to raczej tylko ciekawostki na zasadzie " sprawdzmy czy bedzie dobrze dzialac". Ubiquiti Wifistation jest gdzies w tej grupie

Zarowno ac56 jak i AR9217 maja swoje zalety i wady , warto wybrac dla siebie najwlasciwszy. Jedni wola jedno, inni drugie choc czasem rozmowy na forach przypominaja dyskusje polityczne czy religijne. Ale wyniki zasiegu ludzie wykrecaja na tym zblizone (35-40km )

Jezeli chodzi o urzycie dwoch kart "blue stick" dla GS i Air, ma to tylko sens jezeli planujesz przez OpenHD lacznosc dwukierunowa (video i RC ). Ale przy lataniu long range stawianie wszystkiego na jednym linku jest zdecydowanie odradzane
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: pma_ »

KrisM pisze:
pma_ pisze:i DJI ma ograniczony zasięg do 13km z kawałkiem, niezaleznie od anten. OSD jest żałosne.
Tak, to problem komunikacji dwukierunkowej i sztywnego czasu naprzemiennego nadawania i odbierania. Ale to kwestia softwarowa, wiec pewnie go wyeliminuja w najblizszych wersjach firmware dji.
Patrząc na podejście do DJI firmware to bym się tego nie spodziewał.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
KrisM
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 11 lut 2020, 12:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: KrisM »

Dla sledzacych tematyke "Digital FPV na Raspbery PI"

Wlasnie znalazlem alternatywe dla EZWB / OpenHD

Ruby: Digital FPV Video Link

(z tego co wiem nie ma nic wspolnego z jezykiem Ruby)

https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... Video-Link

Techniczne jest to dokladnie to samo co EZWB i OpenHD , używa:
- tych samych RPi
- tych samych kart WiFi
- ten sam mechanizm komunikacji
- tego samego systemu

Jednak z punktu widzenia oprogramowani dziala troche inaczej
Podobno jest troche , lepsze , szybsze , bardziej funkcjonalne , itp

Osobiscie nie mialem okazy jeszcze sprawdzac , ale dziele sie informacjami na gorąco
Awatar użytkownika
marlabs
Posty: 47
Rejestracja: wtorek 24 lut 2015, 13:23
Lokalizacja: Kraków

Re: EZ-wifibroadcast , OpenHD - Digital FPV (budget)

Post autor: marlabs »

Dzięki za info, właśnie natknąłem się na to wczoraj i mam zamiar poczytać więcej o projekcie. Stwierdziłem, że wybieram 5GHz, na ac56.
To co ostudziło mój zapał to konieczność używania adptera hdmi -> rca, żeby podpiąć goggle dji oraz to, że ostatnio udało się wycisnąć 12k na air unicie, ale budowa ruszy na pewno, jak uda się już coś przesłać podzielę się wrażeniami.
Żeby na razie nie wymyślać koła na nowo użyję setupu z linka który podałem w poprzednim poście, przy czym na początek nie będę zamawiał anteny z pcb, tylko użyje innej + patch maple.

Wracając do gogli, używał ktoś z Was wspomnianej przejściówki hdmi -> rca ? Moja idzie, mam obawy, że będą duże straty na jakości, no ale zobaczymy.
ODPOWIEDZ