Ładowanie 18650 ładowarką do pakietów - ja podłączyć?

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

roniin
Posty: 46
Rejestracja: piątek 22 lip 2011, 17:34
Lokalizacja: Poznań

Ładowanie 18650 ładowarką do pakietów - ja podłączyć?

Post autor: roniin »

Witam,

mam ładowarkę do pakietów 2x6S. Zastanawiam się jak mogę ją wykorzystać do ładowania 18650 lub 26650. Kupiłem model HTRC T240 DUO, który w komplecie nie ma koszyków do 18650. Jeśli dobrze kombinuję, to mógłbym na raz ładować do 12 akumulatorków? Podłączenie dwóch wydaje się być proste, jeden pod złącze bananowe A, drugi pod B i tyle. A co jeśli chciałbym ładować 4 naraz? albo 6 na raz? To chyba możliwe jeśli wykorzystam złącze balansera?

Ciekawi mnie, czy ktoś z Was ładuje w ten sposób 18650? Jaki jest schemat podłączenia? No i najważniejsze, bezpieczeństwo ładowania.

Zdjęcie poglądowe mojej ładowarki:
HTRC T240 DUO smal.jpg
HTRC T240 DUO smal.jpg (528.76 KiB) Przejrzano 5771 razy
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie 18650 ładowarką do pakietów - ja podłączyć?

Post autor: cobra »

Zrób sobie koszyk na te 6 (czy ile tam potrzebujesz) akumulatorów i podłącz do ładowarki tak jak normalny pakiet 6s.
Nie wiem tylko jak twoja ładowarka poradzi sobie z akumulatorami o różnym stopniu naładowania w koszyku, czy zbalansuje je.
________________
Cobra
roniin
Posty: 46
Rejestracja: piątek 22 lip 2011, 17:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Ładowanie 18650 ładowarką do pakietów - ja podłączyć?

Post autor: roniin »

Podłączając 6 pakietów na dwa przewody nie zbalansuje ich. Na 100% będę ładował ogniwa o różnym stopniu rozładowania i różnej pojemności. Taki sposób raczej odpada.

Szukałem schematu pakietu Lipo z wtyczką do balansera i znalazłem coś takiego:
lipol schematic2.jpg
lipol schematic2.jpg (20.33 KiB) Przejrzano 5622 razy
Mogę kupić koszyk (widziałem na allegro), gdzie każde ogniwo jest niezależnie wyprowadzone i podłączyć w ten sposób. Najlepiej jednak byłoby kupić "gotowca" z wtyczkami, ale nigdzie nie widziałem takiego. Mało tego, nawet nie wiem czy to zda egzamin.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie 18650 ładowarką do pakietów - ja podłączyć?

Post autor: cobra »

Pisząc "podłącz jak normalny pakiet 6s", miałęm na myśli oczywiście podłączenie ze złączem balansera, tak jak na twoim schemacie.
będę ładował ogniwa o różnym stopniu rozładowania i różnej pojemności


Przy takim założeniu powyższe się nie sprawdzi. Ładowarki do ogniw 18650 i 26650 np. z 4 niezależnymi kanałami kosztują niewiele i takie rozwiązanie bym polecał.
________________
Cobra
roniin
Posty: 46
Rejestracja: piątek 22 lip 2011, 17:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Ładowanie 18650 ładowarką do pakietów - ja podłączyć?

Post autor: roniin »

Zwykłą 4-kanałową ładowarkę do ogniw 18650 oczywiście posiadam. Ma ona jednak swoje ograniczenia: tylko 4x1A lub 2x2A, brak możliwości ustawienia napięcia końcowego ładowania, brak funkcji Storage (ładuje/rozładowuje do 3,80V).

Dlatego interesuje mnie wykorzystanie ładowarki do pakietów.
będę ładował ogniwa o różnym stopniu rozładowania i różnej pojemności
Przy takim założeniu powyższe się nie sprawdzi.
Skąd ta pewność? Jakie mogą być maksymalne rozbieżności z którymi radzą sobie ładowarki do pakietów?
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie 18650 ładowarką do pakietów - ja podłączyć?

Post autor: cobra »

Jaki Twoja ładowarka ma max prąd balansowania?
Jeśli wiesz jaki, to policz ile będzie trwało ładowanie sporej części pojemności ogniwa prądem balansowania.
________________
Cobra
roniin
Posty: 46
Rejestracja: piątek 22 lip 2011, 17:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Ładowanie 18650 ładowarką do pakietów - ja podłączyć?

Post autor: roniin »

Ooo dzięki!

Wiem czego szukać. Czasami jak ładuję pakiet 4S na początku jest mniejszy prąd ładowania, rozumiem że to może być związane z balansowaniem pakietu. Pogrupuje sobie 18650, w sumie to mam tylko 2 rodzaje (Samsung 30Q i Panasonic) tylko że w różnym wieku i sprawdzę.

Jeśli będzie problem z różną pojemnością, to po prostu czas ładowania będzie bardzo długi tak?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9752
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ładowanie 18650 ładowarką do pakietów - ja podłączyć?

Post autor: pawelsky »

roniin pisze:Jeśli będzie problem z różną pojemnością, to po prostu czas ładowania będzie bardzo długi tak?
Nie nalezy laczyc baterii o roznych pojemnosciach szeregowo.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4653
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Ładowanie 18650 ładowarką do pakietów - ja podłączyć?

Post autor: pma_ »

Równolegle też nie
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9752
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ładowanie 18650 ładowarką do pakietów - ja podłączyć?

Post autor: pawelsky »

pma_ pisze:Równolegle też nie
Rownolegle mozna laczyc pakiety o roznych pojemnosciach (wazne zeby robic to przewodami pradowymi nie balansujacymi), wazne zeby nie byly to pakiety o roznych napieciach.

Oczywiscie poziom naladowania nie powinien sie dramatycznie roznic. O tym ze powinny byc to baterie tego samego typu nie trzeba chyba wspominac.
ODPOWIEDZ