Składane skrzydło

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Składane skrzydło

Post autor: TorFPV »

Cześć,

przymierzam się do budowy skrzydełka 2,5m które będzie składane by łatwiej to było wozić. Doradźcie proszę w jaki najlepszy sposób wykonać miejsce łączenia końcówek ?

Czy coś takiego jak na zdjęciu będzie okej? :
skrzydło-laczenie.png
skrzydło-laczenie.png (25.93 KiB) Przejrzano 7220 razy
Czy rurka węglowa średnica zewnętrzna 10, wewnętrzna 9, wejdzie bez problemów w 12/10 ?
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13000
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Składane skrzydło

Post autor: Verid »

Tor - rzuć okiem tu http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=13639 może coś podpatrzysz. Troszkę inny system niż planujesz ale zasady podobne.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Składane skrzydło

Post autor: pma_ »

węgiel jest ok, ale jest kruchy.
Jeśli nie planujesz żadnego dodatkowego zabezpiecznia przed rozsuwaniem (śrubki i łacznik) to zabezpieczasz taśmą klejącą (to nie żart, tak robią w wyczynowych modelach szybowców)
Przemyśl też łączenie serw.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Składane skrzydło

Post autor: TorFPV »

Verid,

w swoim temacie piszesz, że użyłeś:


"-rurka alu 9mm jako kieszeń bagnetu
-pręt węglowy 8mm na bagnet"

Powiedz mi przy rurce alu 9mm to jest wymiar zewnętrzny czy wewnętrzny ? Zastanawiam się jaka tam jest tolerancja. Czy tak jak pytałem moja mniejsza rurka węglowa wejdzie w większą kieszeń gdzie różnica to setne milimetra.

Co do zabezpieczeń przed rozsunięciem się skrzydeł to planuje je własnie taśmą sklejać.

Serwa będą łączone za pomocą zwykłych złączek serwowych, jest to jedyne połączenie pomiędzy połówkami.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13000
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Składane skrzydło

Post autor: Verid »

Jest taki sklepik - bocianmix. Mają całkiem szeroki wybór artykułów do budowy modeli, miedzy innymi specjalne rurki alu i bodajże mosiężne których wewnętrzny wymiar jest idealnie dopasowany do rur węglowych z tolerancją 0,1mm więc to wchodzi naprawdę pasownie. Na tyle pasownie że mimo posiadania zaczepów do spięcia o-ring'ami, nigdy ich nie użyłem tak ściśle to się trzymało.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Składane skrzydło

Post autor: TorFPV »

Faktycznie asortyment mają zacny. W Twojej opinij rurki takie które Ty zastosowałeś wytrzymają u mnie ? Z racji wymiarów będzie to skrzydło bardzo leniwe.

EDIT: Jednak nie widzę takiej dużej rurki aluminiowej w ich asortymencie :/
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Składane skrzydło

Post autor: pma_ »

Leniwe nie leniwe w przypadku konieczności wyjścia z nurkowania może być ponad 10g. Niestety nie potrafię policzyć wytrzymałości bagnetu.
Na pewno rurka musi być podparta w 2 miejscach bo ci inaczej ją wyrwie ze skrzydła (poszukam zdjęcia i wrzucę).

EDIT: To nie jest składane ale zasada jest ta sama, widzisz sklejkowe żeberka?

Obrazek
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Składane skrzydło

Post autor: Szymon »

Mi w Skywalkerze 1680 strzeliły jednocześnie 3 rury węglowe 8*6 przy wyjściu z nurkowania, daj grubsze.

EDYTKA

Literówka
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Składane skrzydło

Post autor: TorFPV »

Grubsze czyli jakie zestawienie proponujecie ?
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13000
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Składane skrzydło

Post autor: Verid »

Panowie - ale mierzmy siły na zamiary. Nikt nie projektuje ultralight'a z założeniami że ma wytrzymać wyjście na orbitę z podczepionymi dwoma głowicami taktycznymi. Idąc w ten sposób zaraz się okaże że Tor będzie musiał kupić sześć tytanowych rur fi 20 i zalać całość betonem.
Skrzydła 2m+ nie służą do wariowania po krzakach i gwałtownych gonitw po niebie. Poza tym Tor lubi zwiedzać (z tego co widziałem na zlocie :mrgreen:) a nie ustawiać maszynę pionowo do ziemi i sprawdzać czy wytrzyma. Moje X-14 miało dwa metry i podane przeze mnie rurki w ilości sztuk dwóch zapewniały wystarczające oparcie dla konstrukcji. Z fotki widzę że Tor chce dać trzy przy niewiele większej rozpiętości więc bez przesady. Byle tylko zgodnie z sugestią _pma były należycie podparte psudożebrami solidnie wklejonymi w piankę.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Re: Składane skrzydło

Post autor: Gmeracz »

Toretto, dawno temu się nasuwało końcówki 1/3...1/5 skrzydła ze zrobionymi skrzynkami na zrobione bagnety i kleiło na wierzchu taśmą. I do tej pory to działa. Proste i niezawodne.
Poza tym jest jedna żelazna zasada - im dłuższe rurki tym pewniej to trzyma. Czyli - jak już koledzy pisali - rurka musi być w dwóch-trzech żebrach, żeby to miało sens. Główna środkowa przenosi obciążenia, a tylna/przednia wspiera pozycję.

A tak przy okazji - latałem dawniej na zawodach w F3B i nadal nie jestem pewny, czy wyciskałem aż 10G... A to były pełne węgle/laminaty.
Heh. Więc wątpię, że styropiany tyle mogą. Za mała masa.
Od śmigła...
ODPOWIEDZ