Prostowanie zwichrowanego skrzydła

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

szczepen02
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2011, 18:31
Lokalizacja: Lublin

Prostowanie zwichrowanego skrzydła

Post autor: szczepen02 »

Witam, problem jest następujący. Prawdopodobnie wskutek wilgoci, różnicy temperatur i naprężeń w trakcie transportu zwichrowało mi się jedno skrzydło (zwichrowanie geometryczne, plus pojawił się wznios). Próbowałem je naprostować na gorąco (z racji wielkości skrzydła jedynie gorącym powietrzem), także na mokro. Nie przyniosło to żadnych rezultatów. Chwilowo, kiedy jeszcze jest rozgrzane rzeczywiście wraca brak wzniosu, ale po wystygnięciu jest dalej to samo. Przede mną prawdopodobnie jeszcze wrzątek, ale szczerze powiedziawszy nie daje temu dużych szans. Macie jakieś inne pomysły, pomijając nacinanie i klejenie na nowo? :) Skrzydło od Skywalkera X8, prostowanie odbywało się z i bez dźwigarów, z i bez przegięcia et cetera...
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Prostowanie zwichrowanego skrzydła

Post autor: jelcyn »

Wygnij w przeciwną stronę i tak zostaw do wiosny.
szczepen02
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2011, 18:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Prostowanie zwichrowanego skrzydła

Post autor: szczepen02 »

Było przegięte jakieś 3 tygodnie i się nic nie zmieniło. Nie wiem, czy dłuższy czas cokolwiek zmieni.
Zwichrzyło się wcześniej w ciągu 2-3 dni maks, także teoretycznie po takim samym czasie powinno wrócić do pierwotnego stanu.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Prostowanie zwichrowanego skrzydła

Post autor: PiotrSz »

Kup listewki węglowe 0,5x10mm, ponaciągaj skrzydło jak trzeba a następnie wklej je w kilku miejscach tak żeby trzymały skrzydło prosto. Tak prostowałem moje zwichrowane skrzydło.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Prostowanie zwichrowanego skrzydła

Post autor: jelcyn »

szczepen02 pisze:Było przegięte jakieś 3 tygodnie i się nic nie zmieniło. Nie wiem, czy dłuższy czas cokolwiek zmieni.
Zwichrzyło się wcześniej w ciągu 2-3 dni maks, także teoretycznie po takim samym czasie powinno wrócić do pierwotnego stanu.
Naciągnij znacznie mocniej i poczekaj dłużej.
szczepen02
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2011, 18:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Prostowanie zwichrowanego skrzydła

Post autor: szczepen02 »

Jest jeszcze możliwość na to, że kieszenie klejone na uhu zmieniały położenie i twardość pod wpływem temperatury i wilgotności. Najpierw to sprawdzę i dam znać. Skrzydła potrzebuje dosyć szybko, więc gięcie zostawię ewentualnie na później :)
Mateusz1988
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek 04 kwie 2016, 07:11

Re: Prostowanie zwichrowanego skrzydła

Post autor: Mateusz1988 »

Jak masz parownice mozesz delikatnie jej uzyc. Prostowalem tak skrzydlo w pionerr 2000.
francuz1010
Posty: 3
Rejestracja: środa 13 cze 2018, 10:33

Re: Prostowanie zwichrowanego skrzydła

Post autor: francuz1010 »

Czy znacie jakieś serwisy które naprawiają takie usterki? Wiele osób nie potrafi naprawić tego samodzielnie.
ODPOWIEDZ