Problem z LiPolem

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

icedudi
Posty: 86
Rejestracja: niedziela 24 kwie 2011, 08:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Problem z LiPolem

Post autor: icedudi »

Mam pytanie, bo pomimo swojej wiedzy :oops: nie wiem jakim prądem lądować jedna cele w LiPo. Ten aku przeżył już swoje i jego pojemność drastycznie spadła, a najbardziej jednej celi.

Jest to 3s 2200mAh. Na opakowaniu pisze żeby ładować max 2C, czyli 4,4A na 3 cele. Wiec jak się ma to do jednej celi. Dopowiem tylko ze balancer sobie nie radzi.
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

A ile Voltów masz na tej jednej celi? Żyje cokolwiek?
^ sens tylko w postępie ^
icedudi
Posty: 86
Rejestracja: niedziela 24 kwie 2011, 08:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: icedudi »

Właśnie tu był problem z lądowaniem (1,2V) tejże celi, reszta ok. Udało mi się uruchomić lądowanie 0,8A na tą cele(jako pojedyncze ogniwo). Zastanawiam się ile mogę go lądować 2200 / 3 czy 2200mA??
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

lądowaniem... w sensie ładowaniem? ;)
No to ładnie załatwiłeś celę... Gdybym miał taki problem to bym ją ładował osobno jako 1s i bardzo małym prądem coś jak 0,1A i obserwował czy się naładuje.
Gdyby się naładowała do normalnego stanu, to potem sprawdziłbym czy ten stan utrzymuje (testy) i porównywał z innymi celami.
^ sens tylko w postępie ^
icedudi
Posty: 86
Rejestracja: niedziela 24 kwie 2011, 08:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: icedudi »

Masz racje, będę musiał sprawdzić, chodź na zbyt wiele nie liczę. :evil:
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

chodź na zbyt wiele nie liczę
To nie jest powiedziane. Osobiście ze trzy razy udało mi się rozładować pakiety nawet do około 0,5V na cały pakiet 3s. Jeden z takich "padluchów" ciągle używam, zrobił już z 50 cykli po incydencie i jest nadal w doskonałej formie.

W Twoim przypadku wygląda to gorzej, bo z tego co zrozumiałem, napięcie straciła tylko jedna cela. Co było przyczyną? Jeśli samoistnie, to pozostaje ją wyrzucić u zrobić pakiet 2s.
________________
Cobra
icedudi
Posty: 86
Rejestracja: niedziela 24 kwie 2011, 08:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: icedudi »

W sumie to moja wina, bo za długo był podłączony, dlatego nadmiernie rozładował się na jednej celi. Udało się naładować, ale jeszcze go nie sprawdziłem. W sumie powinien tracić napięcie równocześnie z wszystkich cel :?:, a wykończyło tylko jedna.

Wracając do sedna, jakim prądem lądować pojedynczą cele, skoro trzy cele ładujemy max 2C.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

jakim prądem lądować pojedynczą cele, skoro trzy cele ładujemy max 2C.
Takim samym, bo trzy cele są połączone szeregowo i płynie przez nie ten sam prąd.
________________
Cobra
icedudi
Posty: 86
Rejestracja: niedziela 24 kwie 2011, 08:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: icedudi »

Sprawdzałem i cela umarła :cry: , rozładowała się samoczynnie do zera. Pakiet zostaje mi na części zamienne.
Artu

Post autor: Artu »

icedudi pisze:Sprawdzałem i cela umarła :cry: , rozładowała się samoczynnie do zera. Pakiet zostaje mi na części zamienne.
Możesz zrobić z niego 2S do zasilania RX, kamerka 5V...
ODPOWIEDZ