Bezpieczeństwo baterii z ogniw LiIon?

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Bezpieczeństwo baterii z ogniw LiIon?

Post autor: Baqsthc »

W sumie widziałem temat wiele razy ale jakoś nie napisałem. W świecie e-fajek i modów mechanicznych za które lapały się osoby bez podstawowej wiedzy (choćby prawo Ohma) wybuchy takich ogniw to częsty przypadek był.
Przeważnie przez przeciążenie ogniwa. Poza tym w tych rurkach ogniwo często jest tak ciasno zapakowane że może blokuje to zaworek?
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Re: Bezpieczeństwo baterii z ogniw LiIon?

Post autor: Lee »

Nie, nie są przyblokowane, nawet z przygrzaną blaszką i wewnątrz termokurcza
W tych ncr18650ga jest też coś takiego jak zawór cid, czyli odłącza terminal plusowy w razie wzrostu ciśnienia(przegrzania).
W przypadku naszego kolegi, ogniwa po kraksie zostały zdeformowane i zawór cid nie zadziałał.
Tak czy inaczej cylindryczne ogniwa li-on to najbezpieczniejsze rozwiązanie, dlatego takie bardzo często się stosuje w bateriach laptopowych.
Awatar użytkownika
dubik3e
Posty: 248
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 19:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Bezpieczeństwo baterii z ogniw LiIon?

Post autor: dubik3e »

Panowie, tak dla pewności pytam, bo kupiłem NCR18650B i chciałem się tylko upewnić, czy "nowe" liiony ładujecie programem do lipo? Z tego co pamiętam czytałem kilkukrotnie takie wypowiedzi na tym forum, ale teraz nie mogę się do nich dokopać, aby się upewnić.
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Bezpieczeństwo baterii z ogniw LiIon?

Post autor: Baqsthc »

Tak. Dokładnie.
ODPOWIEDZ