Czy ten pakiet się do czegoś nadaje ? Potrzebna opinia

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Czy ten pakiet się do czegoś nadaje ? Potrzebna opinia

Post autor: Marciniasty »

Jestem w posiadaniu pakietu zippy compact 5000mAh 4s 25c ładowanie do 5c wg HK. Podczas ładowania zaniepokoiło mnie bardzo długie balansowanie cel przez ładowarkę więc postanowiłem przeprowadzić pewne testy a mianowicie rozładowanie pakietu ładowarką z balanserem do 3,3V pod obciążeniem o mocy 40W .
Po rozładowaniu cele wracają do ok 3,6V i tu jest ok , jednak podczas ładowania jedna z cel osiąga 4,2V dużo szybciej od pozostałych ( 2200mAh i koniec) . Z nominalnych 5000 wchodzi w pakiet 4200-4300 mAh ale załóżmy że wejdzie więcej przy rozładowaniu do 3V na celę .
Poniżej zamieszczę wykresy z ładowania 2 różnymi ładowarkami :
1. Graupner Ultramat 18
- Prąd 2c (przy jeden C jest praktycznie to samo ale nie zapisałem wykresu)
Czarna kreska mAh , zielony felerna cela , Rezystancja cel ok 7mOhm i cela nr3 ok 14mOhm po naładowaniu
2. Imax B6 skyrc
- Prąd coś koło 2,5A (więcej się nie da )
- fioletowy kolor zła cela

Dodatkowo rozładowywałem pakiet na 4 zarówkach samochodowych 50W i cela pada szybciej z napięciem .Puki co nie odważyłem się latać na tym pakiecie .

Proszę o ocenę tych wykresów i wyrażenie waszej opinii na temat sprawności pakietu .


1.
Obrazek

2.
Obrazek
Awatar użytkownika
MagicD
Posty: 105
Rejestracja: piątek 06 cze 2014, 19:59
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Czy ten pakiet się do czegoś nadaje ? Potrzebna opinia

Post autor: MagicD »

Ja używam tych pakietów (mam trzy) i sprawują się w hexie bardzo dobrze.
Ja ładuje zazwyczaj co prawda prądem 2.5 do 3.0A czyli poniżej 1C ale dzięki temu pakiety sprawują się znakomicie.
Zdaniem ładowarki po locie wchodzi 4900mAh (z balanserem 5100-5200mAh).
Pakiety są rozładowywane do 3.3V (alarm lipo) w locie a po wyjęciu z modelu mają około 3.6-3.7V na celę.
Musiałeś trafić na pechowy pakiet...
Yeahw :)
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Czy ten pakiet się do czegoś nadaje ? Potrzebna opinia

Post autor: KamilCK »

Według mnie trafiłeś na felerny pakiet. A co do ładowania to max jakim ładuje pakiety to 1C ale z reguły 0.5C i pakiety wytrzymują sporo dłużej
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Re: Czy ten pakiet się do czegoś nadaje ? Potrzebna opinia

Post autor: Marciniasty »

Wiadomo ze im mniej C przy ładowaniu tym lepiej ale skoro producent deklaruje prąd ładowania do 5C to 2C jest raczej zupełnie bezpieczne jeśli pakiet jest sprawny . Poza tym ładując 10 pakietów 0,5C to calutki (24h) dzień pilnowania ładowarki ;/
Nanotechy zawsze ładuję 2C i nigdy nic im nie dolegało z tego tytułu .
Awatar użytkownika
MagicD
Posty: 105
Rejestracja: piątek 06 cze 2014, 19:59
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Czy ten pakiet się do czegoś nadaje ? Potrzebna opinia

Post autor: MagicD »

Jeśli to takie same pakiety (te samo napięcie i podobna pojemność) a masz mocną ładowarkę to możesz zrobić sobie rozgałęźnik by ładowarka ładowana nawet maksymalnym prądem ale np. 5 pakietów jednocześnie (równolegle) i ustawić w ładowarce próg końca na 4.10-4.15 na ogniwo i te ostatnie 0.05V ładować każdy pakiet osobno balanserem by było już tak "pro" :)
Wtedy będziesz miał i szybkość i precyzje.
Fajnie by było też wstawić jakieś niewielkie rezystory na każdej linii do pakietu aby ładowarka nie zgłupiała widząc blisko zerową rezystancje pakietów połączonych równolegle i jednocześnie zmniejszyłoby to prąd płynący z pakietu do pakietu gdy byłaby spora różnica w poziomie ich rozładowania na początku procesu ładowania.

Ja mam tylko 4 pakiety (niedługo będą 2 kolejne) dlatego 2 godziny ładowania na pakiet są dla mnie akceptowalne póki co.
Yeahw :)
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Re: Czy ten pakiet się do czegoś nadaje ? Potrzebna opinia

Post autor: Marciniasty »

Ja radzę sobie troszeczkę inaczej łącząc pakiety w szereg i robiąc z nich 12S i w ten sposób ładuję 3 na raz z balancerem.
ODPOWIEDZ