Problem z pakietem Li-ion

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

joel1516
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 24 lut 2015, 21:40

Problem z pakietem Li-ion

Post autor: joel1516 »

Witajcie serdecznie
Mam problem z moim hexa a konkretnie z jego zasilaniem.

Do tej pory wszystko działało na 4s 5000mAh lipol. Wiele naczytałem się wątków o ogniwach li-ion i takie kazałem zrobić znajomemu. Zrobił je w konfiguracji 4s4p na ogniwach LI-ion 18650 samsunga wysokoprądowe 1.5Ah i prąd rozładowania 18A. Silniki jakie mam to Emaxy 2213 920kV I śmigła do wyboru 1045 i 8045.

Wymysliłem sobie, że skoro pakiet to dość pojemne ogniwo to i jego wyniki podczas lotów bedzie wiele wyższy niż na lipolku. Pakiet odebrałem i zrobiłem testy na sucho. Trochę to wszystko inaczej zadziałało niz sobie wyobraziłem i obmyśliłem wcześniej. Po starcie na sucho jego napięcie gwałtownie zaczęło spadać. Z wartości 4.1 w przeciągu minuty spadło do 3.1 Po chwili znowu pokazywało wartość jakieś 3.7-3.8V

Dodam jeszcze, że regle to jakieś hobbykingi 20A

Przy budowie pakietu lion do wyboru miałem jeszcze ogniwa Panasonic 2250mAh pojemność 9Ah prąd rozładowania ciagły max 18A rekomendowany 9A

Ma ktoś jakiś pomysł?
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Re: Problem z pakietem Li-ion

Post autor: Lee »

Zdechłe ogniwa lub dobre ale niskoprądowe.
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z pakietem Li-ion

Post autor: Pieth »

One po prostu nie lubią dużych obciążeń w długim okresie czasu, przerabiałem to tutaj http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=31&t=23401&start=15
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
joel1516
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 24 lut 2015, 21:40

Re: Problem z pakietem Li-ion

Post autor: joel1516 »

Czyli co radzicie? Dołożyć mu jeszcze ogniw czy z tym typem ogniw dać sobie spokój i zrobić to na czymś innym? Jeśli na czymś innym to na czym?
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Re: Problem z pakietem Li-ion

Post autor: Lee »

Cena/efekt dobre są np. NCR18650PF które można kupić na bto.pl lub u chinola na fasttech.com.
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Problem z pakietem Li-ion

Post autor: KamilCK »

Ogniwa Li-ion są bardzo miękkie i napięcie masz za niskie przez to. Napisz jaki prąd Ci silniki pobierają na maxa?
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z pakietem Li-ion

Post autor: Zbig »

Jeśli napięcie Ci spadło zaraz po starcie, a potem podniosło się, to stawiam na efekt zimna.
Zimne ogniwa (zaraz po starcie) mają mniejsza wydajność, po obciążeniu ogrzewają się (od ciepła wydzielającego się na rezystancji wewnętrznej) i parametry prądowe poprawiają się.
Takie zdziwienie miałem jak pierwszy raz użyłem LiIon Sony w samolocie. Wystartowałem i po kilku sekundach regulator odciał silnik.
Myślałem, że wrzuciłem rozładowany pakiet, ale po drugim starcie poleciał i latał normalnie.
Trzymaj ogniwa w cieple przed startem, będzie znacznie lepiej.
ODPOWIEDZ