Oklejanie modeli folią karbonowa?

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
damikss
Posty: 94
Rejestracja: sobota 21 wrz 2013, 20:54
Lokalizacja: Żory

Oklejanie modeli folią karbonowa?

Post autor: damikss »

Nie znalazłem tematu...

Potrzebuje czymś okleić uszy w motoszybowcu, jego przód,spod...
Taśmy zostawiają nierówności, odrywają się po paru lotach.

Zainspirowała mnie folia karbonowa.

Na filmikach dopasowuje się do praktycznie każdej nierównej powierzchni, ładnie wygląda.

Czy ktos oklejaj nią modela bądź części modeli z depronu,epp itd

Czy to się trzyma styropianu i czy tak ładnie dopasowuje się do powierzchni jak na filmach reklamowych.
Pinio
Posty: 270
Rejestracja: wtorek 17 wrz 2013, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pinio »

folia czy to carbon czy mat czy inna np taka do zmiany koloru samochodu jest przede wszystkim gruba i ciężka co moim zdaniem dyskwalifikuje ją do samolotu. Dodatkowo staje się plastyczna po podgrzaniu suszarką lub opalarką, grzać trzeba bardzo mocno aby ułożyła się na nierównościach co w przypadku styropianu nie uda się bo stopisz to co jest pod spodem.
Taśma klejąca pakowa kolorowa dobrze trzyma się do styropianu depronu epa tylko trzeba przygotować powierzchnię np dając podkład z rozcieńczonego denaturatem kleju poliuretanowego np dragon, smarujesz czekasz aż wyschnie i kleisz taśmę, trzyma się o wiele lepiej niż do gołego styro
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Lub rozcieńczonym UHU-POR :-D
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Post autor: wrzech »

Spód najlepiej zalaminować włoknem szklanym i jakimś polimerem uhu poor czy za 5 zł pół litra Dragona w obi. Na skrzydła rewelacyjna jest taśma z HK. Ultra cienka, mocna i tania a i kolorki do wboru. Na zakładkę pół na pół na skrzydło pasami łącząc natarcie ze spływem. Roboty na kilka godzin ale całe skrzydło można ładnie wykończyć.
Marek
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: lotpawel »

włókno szklane 48g/m2 i żywica l285 i będziesz zadowolony:D
Awatar użytkownika
damikss
Posty: 94
Rejestracja: sobota 21 wrz 2013, 20:54
Lokalizacja: Żory

Post autor: damikss »

A pytanie czym rozcieńczyć uha pora lub drgona?wodą?denaturatem?
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Pianki się okleja nylonową firanką na klej polimerowy, laminat jest za sztywny w tym wypadku.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

damikss pisze:A pytanie czym rozcieńczyć uha pora lub drgona?wodą?denaturatem?
Dragona to dyktaturatem :mrgreen: a UHU to nie mam pojęcia... podobno alkoholem izopropylowym :roll:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
darek_op
Posty: 780
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: darek_op »

Poszukaj bo ktoś na forum oklejał taka folią całego X8 :mrgreen: Ja w swojej platformie zabezpieczyłem ta folią cały spód kadłuba. Jest ona moim zdaniem doskonałym zabezpieczeniem przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami i dodatkowo wzmacnia i usztywnia cały kadłub.
:-D
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

pma_ pisze:Pianki się okleja nylonową firanką na klej polimerowy, laminat jest za sztywny w tym wypadku.
Dokładnie, Zbig ładnie opisał tę metodę jako pierwszy ale... forum z postem zniknęło się było :-( może namówimy Zbiga aby odtworzył tekst i wkleimy u nasz ?
Poza tym Verid zrobił "upgrade" metody:
Verid pisze:Jest szybsza metoda "firankowania". Weź zamiast kleju z denaturatem lakier bezbarwny do drewna Aquarethane - poliuretanowa dyspersja wodna. Schnie 24h do pełnej sztywności a można to przyspieszyć trochę suszarką, nie śmierdzi (roztwór wodny) a jak się upaprzesz to schodzi wodą z mydłem. Jedyne co to do tanich nie należy. Zrobiłem tym swoje Zagi do świrowania i jest pancerne.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Assur92 »

Tekst Zbiga o laminowaniu na klej polimerowy można cały czas znaleść, bodajże na forum alexrc. Sam zamierzam skorzystać niedługo z tego sposobu.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Assur92 pisze:można cały czas znaleść, bodajże na forum alexrc.
No patrz o tym nie pomyslałem :idea:
A więc jest caluteńki :-) https://www.alexrc.pl/viewtopic.php?f=1 ... 99#p120895
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Post autor: xDigYx »

Ciekawy pomysl i wykonanie. Opis dosc szcezgolowy, ale jakby autor jeszcze zamiescil filmik z takiego procesu to wszystko byloby zuperlnie jasne i proste... wiec czekamy na filmik ;-)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Po kiego ci film? Co tam jest niejasne? Machanie pędzlem czy rozcieńczanie denturatem?
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

pma_ pisze:Co tam jest niejasne? Machanie pędzlem czy rozcieńczanie denturatem?
:-)
Ja bym dodał że ten spirytus co tam Zbig opisał to należy skonsumować coby umysł rozjaśnić ;-) a i ręka pewniejsza :mrgreen: po takim zabiegu.
Od siebie dodam że luźną wariacją metody (w celu jeszcze przyspieszenia produkcji) jest w przypadku kadłuba użycie rajstopy-pończochy damskiej (a raczej dziewczęcej coby ścisło było) ;-) - naciąga się jak kondom na sztywny kijek ;-) i smarujemy pędzlem. W przypadku krągłości, wypustek (czy np w pobliżu statecznika/ów) wystarczy wąską taśmą izolacyjną owinąć i po wstępnym przeschnięciu taśmę można zdjąć i zapacykować na spokojnie miejsce po niej. Koniec rajstopki też owijamy czymś (zazwyczaj na dziobie kadłuba) i po wyschnięciu odcinamy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ