Język polski.

Miejsce gdzie możemy wpływać na kształt i sprawy bieżące forum

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pkucaba
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Język polski.

Post autor: pkucaba »

Jak zapatrujecie się koledzy na sprawę błędów ortograficznych?
Czytając forum niejednokrotnie oczy kłują byki. Jestem wzrokowcem i czuję, że uczę się od nowa :-/ .
Wychodzę z propozycją delikatnego zwracania uwagi na ewidentne przypadki.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Język polski.

Post autor: Verid »

Były próby zarówno delikatnego jak i niedelikatnego zwracania uwagi. Jedyny efekt to okazjonalne gównoburze, bez jakiegokolwiek realnego efektu poza kwaśną atmosferą na forum i tym że jak się czasami przedstawisz na zlocie nickiem to z drugiej strony może zapaść taka niezręczna cisza :mrgreen:
Generalnie jak ktoś szanuje oczy interlokutorów to zainstaluje sobie słownik do przeglądarki. Jak nie to przyciśnięty będzie marudził coś o dysleksji, pisaniu z komórki, klawiaturze bez polskich znaków i inne takie.
Ten wredny...
pkucaba
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Język polski.

Post autor: pkucaba »

Verid pisze: Jak nie to przyciśnięty będzie marudził coś o dysleksji, pisaniu z komórki, klawiaturze bez polskich znaków i inne takie.
Znam niestety takie tłumaczenia. :-(
Nie miałem na myśli "naciskania" karcenia ostrzeżeniami itd. (Chociaż znam fora, gdzie to działa całkiem dobrze.)
Uważam, że powinniśmy zwracać uwagę na rażące błędy. Nikt nie jest nieomylny...
Za delikatne zwrócenie uwagi nikt nie powinien się złościć.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Język polski.

Post autor: RW »

Im więcej widzę takie błędy językowe, tym potem częściej się zastanawiam przy pisaniu, czy aby forma której chcę użyć jest poprawna :lol:
Rafał Wojtyniak
pawel55
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 16:34

Re: Język polski.

Post autor: pawel55 »

Obrazek
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Język polski.

Post autor: Verid »

Ten wredny...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Język polski.

Post autor: miś »

Heh, nie udało mi się doczytać tego nawet do połowy. Więc nawet jakbym znał odpowiedź na zawarte tam problemy to i tak bym nie odpisał bo tego nie da się przeczytać :evil:
Masakra, ale koronny przykład na to o czym tu mowa.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Język polski.

Post autor: misiekkk »

Pamiętam moją Panią polonistkę z podstawówki...
To były czasy, gdy wyposażenie nauczyciela, szczególnie polonisty, mocno różniło się od obecnego standardu.
Obejmowało mechaniczne przyrządy służące do ręcznego ( czyli przez dłonie i inne części ciała też ) tłumaczenia jak się pisze a jak się nie pisze.
Przyrządy te zbudowane były przeważnie z drewna ( i nie, to nie była balsa - balsam przydawał się później )

Obawiam się, że moja polonistka, gdyby zobaczyła taki tekst, zeszła by na zawał. A szkoda jej - naprawdę miło ją wspominam ( czas goi rany ;-) )

Po przeczytaniu takiego tekstu ( przemogłem się, przeczytałem do końca ) zaczęły mnie, nie wiedzieć czemu, piec dłonie i inne części ciała też.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4539
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Język polski.

Post autor: Kowal »

Metoda jest bardzo prosta: ignorować takie wpisy, i nie odpowiadać :mrgreen:
Niestety, ale zawsze znajdzie się jakiś "gieniuś" (nie mylić z Geniuszem), który posiadając szczątkową wiedzę, chcąc wypaść na mędrca "w dziedzinie", odpowie... :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
pkucaba
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Język polski.

Post autor: pkucaba »

Kowal pisze:Metoda jest bardzo prosta: ignorować takie wpisy, i nie odpowiadać
Idealne jeśli chodzi o ww. przykład.

Przyznam się, że drażnią mnie takie Hubsan H501S u świerzaka

Co to jest ten świerzak?? ;) Chyba że nazwisko?
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Język polski.

Post autor: Jagoda »

Ano wpadłem tutaj bo mnie naszło.
Po ostatnich postach w HP - obciach nie znać angielskiego.
Dawniej, ktoś też w komentarzu palnął: "żartowniś" w kontekście nieznajomości EN.
Wybaczcie, ale moim zdaniem (patrz podpis) obciachem, to są wszelkie błędy w naszym języku, bo przecież na polskim forum .
I nie ma usprawiedliwienia "wysłane z tap-coś tam" - brak polskich liter itp.itd.
O ile wybaczyć można litrówki (np. Andzrej) to "poszłem", "kóra", "żem", "mosty były wysadzane przez Niemców, wycofujących się w powietrze" - przykłady celowo nie są z postów tego forum ale prawdziwe.
Myślę, że w odpowiedziach zawsze powinno być zwrócenie uwagi na poprawność naszego języka.Jak ktoś się burzy.. znaczy ...słoma..
Szanując nasz język szanujemy siebie.
Pisząc jakiś neologizm czy słowo nie będące w słowniku j.polskiego staram się zamieszczać w cudzysłów.
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Język polski.

Post autor: kamilborkowski »

Jagoda, litości człowieku - postaraj się czasem trzymać jakiś ciąg logiczny swoich wypowiedzi bo nie zawsze słychać Twoje myśli z tego co napiszesz.
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Re: Język polski.

Post autor: Lee »

Jestem dyslektykiem, pisze ze smartfona który nie ma słownika, w którym to także stosowanie znaków diakrytycznych jest bardzo uciążliwe, do tego 10min temu się obudziłem i mam gały zamulone przez co mogę nie wyłapać literówek :D
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Język polski.

Post autor: Rurek »

Czy "dys....funkcja" to jakaś choroba cywilizacyjna XXI wieku? Gdy ja chodziłem do szkoły (lata 70te...90te poprzedniego wieku) to narzędziem do usuwania dys-xxxx-funkcji ;-) była, tak jak misiekk wyżej wspomniał - linijka. Jak nie pomagało to ocena 2 w dzienniku jedna za drugą skutecznie leczyła z lenistwa i wymówek.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: Język polski.

Post autor: jacekV »

Rurek pisze:Czy "dys....funkcja" to jakaś choroba cywilizacyjna XXI wieku? Gdy ja chodziłem do szkoły (lata 70te...90te poprzedniego wieku) to narzędziem do usuwania dys-xxxx-funkcji ;-) była, tak jak misiekk wyżej wspomniał - linijka. Jak nie pomagało to ocena 2 w dzienniku jedna za drugą skutecznie leczyła z lenistwa i wymówek.

Był jeszcze jeden skuteczny sposób...
taki Pacjent nie był w "naszej bandzie"...
szybko uczył się poprawnie pisać #uj :mrgreen:
ale to 70 lata...
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
ODPOWIEDZ