Bezpieczne i legalne bicie rekordów w PL

Miejsce gdzie możemy wpływać na kształt i sprawy bieżące forum

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

waldek72
Posty: 223
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 16:16
Lokalizacja: Ostrów

Re: Bezpieczne i legalne bicie rekordów w PL

Post autor: waldek72 »

pawelsky pisze: Panowie, a w oparciu o jakie przepisy chcecie LEGALNIE latac BVLOS?
Tak jak pisałem wcześniej dostałem taką informacje w Ośrodku Planowania Strategicznego ASM1 (w odpowiedzi na wypełniony stosowny formularz otrzymuje się zgodę jeśli w tym czasie i miejscu nie ma zgłoszonej innej działalności o wyższym priorytecie)


Raport o aktualnym stanie prawnym odnoszącym się do bezzałogowych statków powietrznych zawiera zapis -

loty UAV poza zasięg wzroku, ze względów bezpieczeństwa są możliwe jedynie w wydzielonej specjalnie do tego
celu przestrzeni powietrznej co jest zgodne z zapisami art. 126 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz. U. z 2012 r. poz. 933, z późn. zm.)
Ostatnio zmieniony wtorek 12 maja 2015, 22:53 przez waldek72, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Bezpieczne i legalne bicie rekordów w PL

Post autor: pawelsky »

waldek72 pisze:Tak jak pisałem wcześniej dostałem taką informacje w Ośrodku Planowania Strategicznego ASM1 (w odpowiedzi na wypełniony stosowny formularz otrzymuje się zgodę jeśli w tym czasie i miejscu nie ma zgłoszonej innej działalności o wyższym priorytecie)
No ale moje pytanie bylo o podstawe prawna. Nie przypominam sobie aby zostalo wydane rozporzadzenie ministra regulujace loty BVLOS. To zas ktore istnieje dopuszcza wylacznie loty VLOS (plus wspomniane wczesniej szczegolne przypadki klepniete przez Prezesa ULC).
waldek72
Posty: 223
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 16:16
Lokalizacja: Ostrów

Re: Bezpieczne i legalne bicie rekordów w PL

Post autor: waldek72 »

W załączeniu link do wspomnianego raportu

http://ulc.gov.pl/_download/publikacje_ ... C_2013.pdf
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Bezpieczne i legalne bicie rekordów w PL

Post autor: pawelsky »

waldek72 pisze:loty UAV poza zasięg wzroku, ze względów bezpieczeństwa są możliwe jedynie w wydzielonej specjalnie do tego
celu przestrzeni powietrznej co jest zgodne z zapisami art. 126 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz. U. z 2012 r. poz. 933, z późn. zm.)
A zdanie wczesniej w tym samym akapicie:
Zasady wykonywania lotów poza zasięgiem wzroku pilota, (operacji, podczas
których zdalna załoga wykonuje lot używając do nawigacji przyrządów pokładowych lub
kamery pokładowej). zostaną określone w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego sposobu
i warunków wykonywania lotów przez bezzałogowe statki powietrzne w polskiej przestrzeni
powietrznej oraz procedur współpracy operatorów tych statków z instytucjami
zapewniającymi służby ruchu lotniczego
Czyli taka troche sprzecznosc, bo jak mozna wydzielac przestrzen na loty, ktorych zasady nie zostaly ustalone?

Stad wlasnie moje pytanie o podstawe prawna udzielania takich zgod przez PAŻP.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Bezpieczne i legalne bicie rekordów w PL

Post autor: NeXuS »

Ja sprzeczności nie widzę. Występujesz o rezerwację przestrzeni, powinni sprawdzić czy masz zezwolenie na lot fpv na wyjątkowych zasadach. A nawet jeżeli stwierdzą, że to nie w ich kompetencjach i przydzielą przestrzeń, to i tak lot w niej trzeba wykonać zgodnie z przepisami, czyli dodatkowo mieć zgodę.
Edit: A w rozporządzeniu będą określone ogólne zasady fpv.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Odp: Bezpieczne i legalne bicie rekordów w PL

Post autor: pawelsky »

NeXuS pisze:A w rozporządzeniu będą określone ogólne zasady fpv.
Co by w nim nie bylo dopoki sie nie ukaze w mocy jest stare rozporzadzenie ktore (z zastrzezeniem 1.2) pozwala wylacznie na loty VLOS.

Tak jak piszesz rezerwacja EA nie czyni automatycznie prowadzonych w nim operacji legalnymi. Przynajmniej nie widze do tego w obecnych przepisach podstaw prawnych.
Pnow65
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 11:04
Lokalizacja: PL

Re: Bezpieczne i legalne bicie rekordów w PL

Post autor: Pnow65 »

Z KPA - organy działają na podstawie prawa i w ramach prawa:

PAŻP nie może ustanowić strefy dla celów niezgodnych z prawem, zatem wpierw Prezes ULC na podstawie pkt 1.2 załącznika do rozporządzenia i Prawa Lotniczego musi wydać odpowiednią zgodę na lot/loty, a dopiero wtedy mozna wnioskować o strefę.

Procedura jako taka jest prosta i jasna, co nie znaczy, że do zrealizowania (przynajmniej moim zdaniem - dlatego pomysł ze skrzynką whisky).
Piotr
stary-cygan
Posty: 143
Rejestracja: piątek 20 mar 2015, 08:58

Re: Bezpieczne i legalne bicie rekordów w PL

Post autor: stary-cygan »

Bezpieczne i legalne bicie rekordów w PL
Rzut dronem ? :roll:
ODPOWIEDZ