Nowa galeria (miniaturki)

Miejsce gdzie możemy wpływać na kształt i sprawy bieżące forum

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Nowa galeria (miniaturki)

Post autor: markac »

W zasadzie post skierowany do kralla i innych osób odpowiedzialnych za forum :-)
Miałem się poddać po wielu godzinach walki z przyciskiem nad edytorem - kod nie jest zbyt przyjazny - ale skoro się zgłosiłem to była to już sprawa honoru :-P

Nie będę tutaj wchodził w szczegóły działania, które są przeznaczone tylko dla osób zarządzających forum.
Zaprezentuję tylko film z działania.

Co do wyglądu galerii, nie mam na to wpływu. Chciałem żeby obrazki były w jednej linii, ale edytor zamienia entery na br-ki i nie ma tutaj co kombinować. Musi być zdjęcie pod zdjęciem jak dotychczas.

Co nowego w stosunku do obecnej wersji galerii:
  • Miniaturki rzeczywiście są miniaturkami (tworzone tylko raz i przechowywane na serwerze forum). Można ustalić rozmiar i kompresję.
  • Prezentacja zdjęć za pomocą skryptu lightbox - koniec z otwieraniem i zamykaniem popupów co jest uciążliwe przy wielu zdjęciach
Najważniejsze jest zachowanie kompatybilności wstecznej. Oryginalny tag img nie jest w żaden sposób przeze mnie używany.
Tag thumb docelowo ma być włączany w panelu - to już jest, tylko nie sprawdzałem działania.



Co o tym myślicie? Czy warto, biorąc pod uwagę, że jeśli dojdzie do większej aktualizacji forum, część zmian może zostać nadpisana...
Awatar użytkownika
Tata Balirc
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 22:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Tata Balirc »

Widzę że masz jakieś testowe forum.
Ja już wcześniej też szukałem jak zrobić żeby zdjęcia były mniejsze.

Troszkę poszperałem w necie i może to pomoże:
https://przemo.org/phpBB2/forum/viewtopic.php?t=91409

Tylko nie mam jak sprawdzić czy to działa.
Może ty spróbujesz u siebie.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Tak, to już jest i zmienia tylko wielkość obrazka (skalowanie), a nie tworzy miniaturkę, która ma mniejszą wagę.

Dokleiłem stopkę:
Obrazek

Teraz wygląda pro :-)
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Test miniaturek.

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Tata Balirc
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 22:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Tata Balirc »

Naprawde fajnie Ci to wyszło i mi się bardzo podoba.

Chciałem tą metodą wrzucić w stosowny temacie baner na Zlot.

Stara metoda:
Obrazek

Nowa metoda:
Obrazek

Czy nie dało by się jakoś w nowej metodzie ustawić tak żeby jeden bok miniatury był stały a drugi się dostosowywał.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Dzięki.
Cóż, trafiłeś na ten % przypadków, gdzie skrypt do takich zdjęć (szeroka panorama) nie jest idealny. Zdjęcie najpierw jest zmniejszane do zadanej wysokości, potem kadrowane (kadr ze środka obrazka).
Dzięki temu cała miniaturka jest wykorzystana i nie ma czarnych czy białych pasów po bokach, lub na górze i dole, co miałoby miejsce przy większości zdjęć, bo z proporcje są różne.
Przy Twoim zdjęciu wyglądałoby to tak:
Obrazek
Niewykorzystane jest ok. 45% przestrzeni na miniaturkę (zaznaczone na czerwono).
Canvas jest stały 320x240 (4:3). Można go zmienić w zależności od tego jakie proporcje są najczęściej wykorzystywane, ale ja na razie poprzestałbym na tych ustawieniach.
Awatar użytkownika
Tata Balirc
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 22:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Tata Balirc »

markac pisze:Dzięki.
Cóż, trafiłeś na ten % przypadków, gdzie skrypt do takich zdjęć (szeroka panorama) nie jest idealny. Zdjęcie najpierw jest zmniejszane do zadanej wysokości, potem kadrowane (kadr ze środka obrazka).
Dzięki temu cała miniaturka jest wykorzystana i nie ma czarnych czy białych pasów po bokach, lub na górze i dole, co miałoby miejsce przy większości zdjęć, bo z proporcje są różne.
Przy Twoim zdjęciu wyglądałoby to tak:
Obrazek
Niewykorzystane jest ok. 45% przestrzeni na miniaturkę (zaznaczone na czerwono).
Canvas jest stały 320x240 (4:3). Można go zmienić w zależności od tego jakie proporcje są najczęściej wykorzystywane, ale ja na razie poprzestałbym na tych ustawieniach.
Ok.
Wszystko jasne to niech zostanie tak jak jest.
Trzeba tylko zmienić przyzwyczajenia z korzystania z przycisku "Img" na "Thumb".

A może się da podpiąć Thumb pod przycisk Img.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

markac pisze:Canvas jest stały 320x240 (4:3).
A nie da się zrobić tak aby większy wymiar (nie ważne czy to szerokość czy wysokość, ale ten który z proporcji wychodzi większy) został dopasowany do 320 dla szerokości lub 240 dla wysokości, a drugi wymiar robił się z automata zachowując proporcje, i taki thumb był by wstawiany ?
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Miś, wytłumaczyłem to post wyżej :-)
Jeśli chcecie te paski (białe - widoczne teraz jako czerwone), to posiedzę nad tym, bo na razie takiej opcji nie ma.
Wtedy będzie obrazek tak zmniejszony, aby zmieścił się w danym boksie (Canvasie).
Nie będzie wtedy żadnego cropowania.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

markac, a nie da się zrobić canvasa o zmiennym rozmiarze ? To by rozwiązało problem i nie było by żadnych zbędnych pasków.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

No właśnie tego chciałbym uniknąć, żeby ładnie się to prezentowało w poście w każdej pozycji: pionie i poziomie. Nie chcę wklejać, jak to będzie wyglądało gdy każda miniaturka będzie miała inny rozmiar spełniając kryteria max width i max height np. 400x400 z zachowaniem proporcji, ale wkleję... :-)
W najgorszym wypadku tak:
Obrazek
jeśli nie będzie enterów po każdym zdjęciu. Przy stałym rozmiarze nie ma takich cyrków i wszystko układa się z automatu, jakby obrazki były w tabelce.
Druga sprawa to ograniczenie biblioteki, która została użyta, więc wiadomo, że bronię się jak mogę przed dalszym grzebaniu w niej :-P
Myślę, że opcja z pustym tłem na canvasie (paski w kolorze tła strony) będzie dobra dla zdjęć niestandardowych, bardzo długich lub wysokich i nad tym mogę się zastanowić.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

markac pisze:że bronię się jak mogę przed dalszym grzebaniu w niej :-P
Nie wymiękaj ;-) Po to jest podgląd pisanej wiadomości aby sobie można było właściwie poukładać obrazki. I tak mało kto pakuje dwa obrazki obok siebie. A jak jest jeden pod drugim to już nie ma znaczenia.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Tak sobie czytam starsze wątki forum i taka galeria już była:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=6038&p ... sc&start=0

W takim przypadku wystarczyło przywrócić poprzedni moduł (aktywować), żeby uzyskać efekt miniaturek.
Nie wiem czemu został wyłączony, może za dużo obrazki zajmowały na serwerze, ale w tym przypadku będzie dokładnie taki sam problem w przyszłości, jeśli to była przyczyna jego wyłączenia.
W takim przypadku to myślę, że niepotrzebna była ta przeróbka, najłatwiej byłoby przywrócić poprzednią wersję do działania, pozostawiając skrypt lightbox do prezentacji w popupie.

Z tego też powodu raczej nie będę już ingerował w działanie obecnej galerii, oprócz naprawy błędów, bo przyszłość jej może być tak samo krótka jak poprzedniej galerii.
Awatar użytkownika
Tata Balirc
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 22:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Tata Balirc »

markac pisze:Tak sobie czytam starsze wątki forum i taka galeria już była:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=6038&p ... sc&start=0

W takim przypadku wystarczyło przywrócić poprzedni moduł (aktywować), żeby uzyskać efekt miniaturek.
Nie wiem czemu został wyłączony, może za dużo obrazki zajmowały na serwerze, ale w tym przypadku będzie dokładnie taki sam problem w przyszłości, jeśli to była przyczyna jego wyłączenia.
W takim przypadku to myślę, że niepotrzebna była ta przeróbka, najłatwiej byłoby przywrócić poprzednią wersję do działania, pozostawiając skrypt lightbox do prezentacji w popupie.

Z tego też powodu raczej nie będę już ingerował w działanie obecnej galerii, oprócz naprawy błędów, bo przyszłość jej może być tak samo krótka jak poprzedniej galerii.
Twoja moduł jest jak najbardziej ok.

Wcześniejszy moduł który przedstawiłeś w poście działał tak ,że wrzucało się zdjęcie w pełnej rozdzielczości na serwer forum jako załącznik i z tego robiła się miniaturka ,po kliknięciu której pojawiało się zdjęcie ,które było fizycznie umieszczone na serwerze forum(zajmowało miejsce na serwerze).
Jedni wrzucali mniejsze inni większe i to zajmowało miejsce na serwerze za które trzeba zapłacić(ciekawe ile osób na forum się zastanawiało kto ponosi koszty utrzymania domeny i serwera tego forum?).


Z tego co widzę twój moduł działa na takiej zasadzie, że umieszczasz zdjęcie na jakimś zewnętrznym (darmowym) serwerze, a na serwerze forum jest przechowywana tylko miniaturka która zajmuje minimalną ilość miejsca.

Więc uważam, że to ,co zrobiłeś jest jak najbardziej okej, trzeba tylko teraz przekonać użytkowników forum do stosowania tej metody.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

OK, rozumiem teraz, nie pomyślałem o tym.
Jest 2:1, więc nie będę się opierał :-) Chociaż wolałem jednakowej wielkości miniaturki, bo przy dużej galerii to znaczenie jednak ma estetyczne i jest to standard...

Wgram ją jutro, dziś tylko testy robiłem lokalnie.

Zmiany:
+ obsługa cache - powinno maksymalnie przyspieszyć ładowanie miniaturek,
+ większa minimalnie kompresja,
+ mniejsza stopka (właściwie to chyba usunięte pogrubienie),
+ te zmiany o których pisaliście.

Klasa napisana właściwie od początku.
ODPOWIEDZ