Diversity i przestrajanie syntezy w odbiornikach AV 1.2GHz

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Diversity i przestrajanie syntezy w odbiornikach AV 1.2GHz

Post autor: pawel266 »

Witam Wszystkich


Znudzony mnogością kanałów ( było ich aż 4 :) ) postanowiłem pozbyć się istniejącego na pokładzie PCB odbiornika AV 1.2GHz połączenia głowicy sat z uC. Dobudowałem sobie płynne strojenie z krokiem 62.5kHz wraz z odczytem kanałów i częstotliwości. Na dzień dzisiejszy stroję tylko odbiornik. Nadajnik też doczeka się któregoś dnia rozbudowy. Jak mi się uda wstawię jutro zdjęcia tego co widać obecnie na LCD.


Funkcje mojego ustrojstwa:

1. Odczyt napięcia pakietu zasilającego odbiornik AV
2. Siła sygnału RSSI [%]
3. Płynne strojenie ze skokiem co 62,5kHz lub ze skokiem po 6MHz (skok można zrobić jaki się chce byle aby była to wielokrotność 62,5kHz)
4. Wyświetlanie częstotliwości aktualnie nastawionej
5. Możliwość płynnej modyfikacji częstotliwości w 16 kanałach do wyboru (krótko mówiąc jest zapisane 16 kanałów do wyboru a dla własnych potrzeb można sobie je modyfikować)
6. Dla leniwych i tych lubiących czasem coś pokręcić w kanałach zrobiłem funkcje ustawień fabrycznych także nie ma obawy, że zestaw się rozstroi tak, że nie da się tego przywrócić.

W planach mam zrobienie nisko-szumnego LNA (przedwzmacniacza antenowego) i wymianę filtra SAW 480MHz na taki o szerokości pasma 17MHz)
Ostatnio zmieniony niedziela 30 gru 2012, 11:24 przez pawel266, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Bardzo ładnie! Czekam na wnioski czy warto odstrajać się od podstawowych częstotliwości występujących w fabrycznych odbiornikach.
janstefan
Posty: 70
Rejestracja: wtorek 07 sie 2012, 18:32
Lokalizacja: wwa

Post autor: janstefan »

super sprawa, chętnie zobaczę fotki i dokładny opis.
jeśli da się zmieścić uart i jakiś protokół do komunikacji z resztą bazy to będzie całkiem wypas.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Tu jest spora ciekawostka, którą potwierdziłem doświadczalnie. Wpisałem najpierw nastawy fabryczne syntezy (takie jak miał Chinol). Nadajnik umieszczony w piwnicy a pomiędzy dwa zbrojone stopy. Odbiornik bez anteny (samo gniazdo SMA). Odstrojenie o około 500kHz poprawiło jakość odbioru. Można tu gdybać czy warto lub nie bo chińskie produkty są mało powtarzalne. Możliwe, że w odbiornikach LM jest lepiej (za to cena spora) - nie mam doświadczenia w LM. Drugi plus taki, że do każdego idzie się dostroić i nawet jak ma zestaw pracujący na udziwnionych częstotliwościach to nie ma problemu z jego odebraniem.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Jeżeli chodzi o interfejs użytkownika to jest prosty bez zbędnych dodatków. Typowa chłopska robota.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

A mnie od dawna chodzi po głowie kupienie takiego odbiornika w którym jest możliwość bardzo precyzyjnego wyboru częstotliwości odbioru... tylko ta cena :-/

http://www.ebay.com/itm/130634175964?ss ... _895wt_922
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Cena zaporowa. Te chinole taniej wychodzą. Głowica ma szeroki zakres przestrajania jak dobrze pamiętam stroi już od 820MHz. W górę to spokojnie powinno dojść przy niskim napięciu strojenia do 1,5GHz. Jak komuś będzie zależało to mogę sprawdzić.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

pawel266 pisze:Jeżeli chodzi o interfejs użytkownika to jest prosty bez zbędnych dodatków. Typowa chłopska robota.
Przyjmujesz już zamówienia i jaka cena :?:
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Post autor: mzyla »

pawel266 pisze:Cena zaporowa. Te chinole taniej wychodzą. Głowica ma szeroki zakres przestrajania jak dobrze pamiętam stroi już od 820MHz. W górę to spokojnie powinno dojść przy niskim napięciu strojenia do 1,5GHz. Jak komuś będzie zależało to mogę sprawdzić.
No, ten krytykowany zestaw chodzi od ~ 860 do 1.5G
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Póki co nie myślałem o sprzedaży jednak jeżeli będzie zainteresowanie to nie wykluczam takiej możliwości. Jeżeli to będzie wersja do sprzedaży to z opisem jak moje PCB podpiąć pod głowicę. Warunkiem jest jeszcze to jaki układ syntezy jest w głowicy SAT bo procesor steruje TA1322FN. Do TSA5520 nie mam jeszcze softu ale to kwestia niedługiego czasu ( muszę przysiąść do tematu). Co do ceny to jeszcze nie wiem bo nie liczyłem kosztów oraz nakładu pracy.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Domyślam się że podajesz konkretną częstotliwość po i2c. Zapewne każdy odbiornik robi to samo. Czyli poprawę w wyniku przestrojenia zawdzięczamy nie dokładnie wykonanym głowicom?
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Dokładnie to podaję stopień podziału dla PLL oraz parametry sterujące. Coś kosztem czegoś tani zestaw to z jakością też jest różnie. Dlatego nie każdy może mieć ten problem. Mam np drugą głowicę i jej nie muszę odstrajać. Ale zarówno dla jednej i drugiej robię sobie sterowanie PLL.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Wstawiam zdjęcie ekranu od sterowania syntezą:
Obrazek

Tu jest jak wygląda to z zewnątrz (widok odbiornika z starym programem - bez sterowania syntezą przez I2C):

Obrazek

W samym wyglądzie ekranu jest duża dowolność, można np zastosować większy LCD, pozmieniać opisy itp. Stosując np wyświetlacz graficzny można zrobić skaner który będzie wyświetlał zajętość częstotliwości i podawał siłę sygnału na słupkach. Mi osobiście wystarcza wersja okrojona bez bajerów - przynajmniej na chwilę obecną.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Pomysł pierwsza klasa.
Jakbyś jeszcze dokonstruował te ustrojstwo tak, aby sobie jednocześnie dwoma głowicami majdrować to biorę w ciemno. Wtedy mamy precyzyjne dostrojenie dwóch głowic i możliwość zastosowania diversity (choćby tego z RangeVideo z załadowanym softem od Cholo'a)
A na precyzyjne wyliczenie nadajnika wystarczy hercmiarka z ebeja za kilkanaście dolczasów. Wiadomo co mamy na starcie wtedy i do czego się stroić.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Taki miałem pomysł na przyszły rok z małą różnicą, że miała to być kompletna platforma diversity. Jednak jeżeli jest zainteresowanie to mogę się za to zabrać w tym roku.
ODPOWIEDZ