1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
atomboy
Posty: 83
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2013, 18:19
Lokalizacja: nie wiadomo

1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: atomboy »

Tak po krótce, do tej pory robiłem ujęcia do 50m to chyba max. Głupi ja nawet nie testowałem dalszych odległości w mieście do 50m super.
Platforma dji s900, videŁo lawmate 500mw 1,2ghz i teraz tak...
Ujęcia na otwartej przestrzeni ale zakres to 90-150m przy 100m wizja mi się chrzani a turningy 9XR pro drze się, że lipa.

Na tym radiu powinno bez zająknięcia kilkaset metrów mieć a kilos to nie powinien być problemem a tu ledwie 100m daje radę.
Pierwsze podejrzenie to anteny bo są stockowe, zwykłe baciki. Zamówiłem koniczynki ale coś mi się wydaje, że nie tutaj może leżeć problem.
Co mogę sprawdzić zanim przyjdą koniczynki?
df2
Posty: 662
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: df2 »

Skoro zarówno video się kończy przy 100m w powietrzu, jak i 9xrpro drze się, to ewidentnie jakiś błąd przy wyposażeniu modeli.

Co siedzi w 9xrpro i w modelu?
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: NeXuS »

Hmm, niech zgadnę, czyżby wideo na 1,2 a RC na 2,4?
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: Majk99 »

Z video na 1.2 i rc na 2.4 bym się cieszył, że jeszcze nie spadło. Po prostu częstotliwości się gryzą. Żeby zasięg mieć daleko w d... ja bym kupił taranisa (9xd albo qx7) i do tego crossfire (nano albo duży), ew eLeReS ale nie wiem jak z jego setupem. Albo zmiana wizji na 1.3 (żeby jedno nie było wielokrotnością drugiego)
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: NeXuS »

Majk99 pisze:Z video na 1.2 i rc na 2.4 bym się cieszył, że jeszcze nie spadło. Po prostu częstotliwości się gryzą.
Jeszcze kolega nie potwierdził, że tak ma, na razie to tylko przypuszczenie. A nawet jak tak, to też daje się z tym żyć, a zasięg 100 m to trochę mało, nawet jak się gryzie... u mnie się gryzło i latało daleko dalej.
Majk99 pisze:Żeby zasięg mieć daleko w d... ja bym kupił taranisa (9xd albo qx7)
A po co miałby zmieniać aparaturę? To nie ma nic do rzeczy.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: Verid »

Panowie, ale trzymajmy się faktów - 1,2GHz, owszem, jadzi się ze sterowaniem na 2,4GHz ale to działa tylko w jedną stronę tj. nadajnik wideo zapycha odbiornik i zasięg RC leci na tyłek a tu kolega pisze że mu wizja pada po 100m co w przypadku poprawnie zestawionego toru wideo z Lawmate 500mW nie powinno mieć miejsca bo na tym nadajniku ludzie robią grube kilometry.
Propozycja z wymianą aparatury nie jest taka znowu z czapy bo Taranis ma FHSS (u nich nazywa się to ACCST) który lepiej radzi sobie z zakłóceniami od 1,2 a 9XR natywnie tego nie ma, jednakże jest to tylko półśrodek.
Problemy jak widać są dwa:
-RC dostające od wizji. Na to można zaradzić wymieniając RC na np. eLeReSa lub inny system 433MHz, zmieniając wizję z 1,2 na 5,8 lub eksperymentując z filtrami LowPass na 1,2GHz żeby wyciąć harmoniczne siejące po odbiorniku RC
-słaba wizja. Ja rozumiem że kopter itd ale 100m na 500mW1,2GHz? To nawet w kopterze jest nie do przyjęcia wynik. Albo ten nadajnik jest uwalony (czego nie podejrzewam bo jednak sieje po RC) albo jest coś narobione z odbiorem (anteny? instalacja? ustawiony kanał obok?) albo Lawmate jest karmiony z zaśmieconego źródła. Niestety 500mW tej firmy jest bardzo czuła na jakość zasilania i zwykłe BEC'e impulsowe nie nadają się do tego celu bo generują stado mrówek na ekranie. Najlepsze (ale niestety bardzo grzejące się) są stabilizatory liniowe plus do tego forumowy filterek.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
atomboy
Posty: 83
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2013, 18:19
Lokalizacja: nie wiadomo

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: atomboy »

Dzięki za zainteresowanie Panowie to teraz więcej szczegółów.

W aparaturze siedzi XJ Combo FrSky X8R 16CH + XJT z Telemetrią
a zasilane pakietami 10000mah 6S Tattu

pierwsze co mi przyszło do głowy to właśnie anteny i aparatura, 1,2 + 2,4 = nic dobrego.
Szukałem filtru dolnoprzepustowego ale nie mogę znaleźć po sklepach, braki towaru.
Pamiętam, że w niewielkiej odległości te 50m kiedy obracałem drona anteną od siebie tak, że antena miała bebechy drona na drodze do gogli to waliło zakłóceniami w drugą stronę kiedy antena nie miała przeszkody to czysty obraz.
Może jeśli nowe anteny i filtr nie pomoże to od razu zmienić 1,2 na 5,8 ?
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: Japim »

Czy między nadajnikiem video a anteną nadawczą masz jakies pigtaile/przedłużacze?
Jakaś fotka sprzętu by się przydała - wtedy mogłyby się rzucić w oczy jakieś fundamentalne i głupie niedopatrzenia.
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
atomboy
Posty: 83
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2013, 18:19
Lokalizacja: nie wiadomo

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: atomboy »

wrócę z pracy to cyknę fotek, na pewno znajdzie się nie jeden babol także bez bicia :)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: yoseph »

A ja jeszcze w inną stronę bym poszedł. Po pierwsze jakie jest wzajemne ułożenie anten video podczas lotu? Nie mogą w siebie celować. Po drugie gdzie masz odbiornik video? Pytam bo dużo ludzi ma odbiornik na stelażu z monitorem przy radiu. Wtedy dla mnie zaczyna być klarowne. Zasięg RC spada bo na pokładzie masz 1.2 i 2.4. Natomiast odbiornik video jest zakłócany przez nadajnik RC na ziemi i dlatego video jest obcinane tak szybko. Do tego ewentualne złe ułożenie anten
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: NeXuS »

Verid pisze:nadajnik wideo zapycha odbiornik i zasięg RC leci na tyłek
Widziałem jak retransmisja RC na 2,4 też ograniczała video z foxa (bezpośrednie porównanie z sytuacją, bez retransmisji), więc w tę stronę też coś tam może wpływać, ale oczywiście zasięg video i tak był w tysiącach, a nie w setkach metrów.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: Verid »

NeXuS pisze:Widziałem jak retransmisja RC na 2,4
Warunkiem jest umieszczenie na jednym maszcie. W ten sposób tak samo 2,4GHz potrafi siać na 5,8GHz (aparatura Phantoma 2 z przyklejonym odbiornikiem/monitorem)
Przy tradycyjnej separacji (aparatura w łapie, wideo na maszcie) nie ma opcji.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
atomboy
Posty: 83
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2013, 18:19
Lokalizacja: nie wiadomo

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: atomboy »

Odbiornik Video jest możliwie najdalej od aparatury nie mam tego wszystkiego spiętego do kupy bo wiem własnie, że może siać.

Zobaczcie profesjonalne fotki :mrgreen:

gopro spięty teraz bo już nawet to podejrzewałem hehe, na tym maleństwie ustawić gimbala graniczy z cudem.
Załączniki
20180830_181745.jpg
20180830_181745.jpg (542.28 KiB) Przejrzano 3281 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: pawelsky »

Zaczalbym od wywalenia Gopro. Jedynki dosyc mocno sialy (choc nie pamietam juz na jakich czestotliwosciach najwiecej). Mozna ew. zaekranowac ja folia.
Awatar użytkownika
Ryszard_I
Posty: 79
Rejestracja: piątek 21 kwie 2017, 18:33
Lokalizacja: Legnica

Re: 1,2Ghz 500mW lawmate - zasięg poniżej godności

Post autor: Ryszard_I »

Antena 1,2 GHz jest równolegle i bardzo blisko węglowej rury. Może to jest źródłem kłopotów?
ODPOWIEDZ