Sterowanie głowicą VRX comtech przez arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

zgrywcio
Posty: 61
Rejestracja: sobota 02 sie 2014, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

Sterowanie głowicą VRX comtech przez arduino

Post autor: zgrywcio »

Cześć
Zainspirowany forumowym diversity postanowiłem sobie zrobić urządzenie, które będzie mi sterowało głowicą odbiornika video i pokazywało RSSI... Wziąłem arduino nano (bo akurat takie miałem) coś napisałem coś polutowałem i mam. Znaczy prawie mam bo nie do końca działa. Nadajnik video jaki mam to ten: https://www.aliexpress.com/item/FPV-1-2 ... 4c4dZRbZE3
W odbiorniku tkwi głowica z chipem zarlink sp5055. Arduino gada z głowicą (przez I2C) i nawet ustawia jakąś częstotliwość. No właśnie jakąś...
wg mojego odbiornika (na bieżąco wyświetla częstotliwość do której jest dostrojony) kanały wyglądają tak:
4-1545- 1080
5-1355 -1120
6-1635 -1160
7-1675 - 1200 Wartość po myślniku to wartości, na których nadajnik wideo nadaje(przynajmniej powinien)
8-1705 -1240 Głowica odbiera obraz na częstotliwościach (-+5MHz) ze środkowej kolumny.
9-1745 -1280
h-1795 -1320
c-1830 - 1360

Fragment kodu, który odpowiada za gadanie z głowicą wygląda tak:

void adjfrq(){
/*z dokumentacji:
* frq=div*16*Fcomp
* fcomp=7812,5Hz
* frq=div*125000
* div=frq/125000
*
*/
dzielnik = (frq*1000/125);//razy 1000 ponieważ frq jest regulowana w MHz
byte div1 = (byte) (dzielnik>>8);
byte div2 = (byte) dzielnik;
Wire.beginTransmission(B1100001);
Wire.write(div1);
Wire.write(div2);
Wire.write(B10001110); //za co odpowiada CP-charge pump?
Wire.write(B00000000);
Wire.endTransmission();
}

Korzystałem z tej dokumentacji: http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... NOV_01.pdf

Krótko mówiąc odbiornik odbiera obraz, ale wyświetla przy tym wartość frq, która nie ma za wiele wspólnego z częstotliwością, na której nadajnik nadaje. Widze jeszcze możliwość, że nadajnik rzeczywiście ześwirował ale wydaje mi się to prawie niemożliwe... Próbowałem też ręcznie wpisać bajty 2 i 3, tak żeby uzyskać częstotliwość o którą mi chodzi no i efekt jest ten sam jakbym regulował zmienną frq.
Wydaje mi się, że coś mi się pokrzaczyło z przeliczaniem tej częstotliwości.

Jeśli ktoś już to przewałkował to będę wdzięczny za podpowiedzi:)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Sterowanie głowicą VRX comtech przez arduino

Post autor: pawelsky »

A jakiego typu jest dzielnik?
majek
Posty: 267
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 22:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sterowanie głowicą VRX comtech przez arduino

Post autor: majek »

Czyli wszystko jest tak jak trzeba o ile rozumiem ten opis z myślnikami :)
SP jest pierwszym generatorem, z którym miesza się sygnał właściwy na głowicy i z tego wychodzi pierwsza częstotliwość pośrednia ~480MHz, to idzie na filtr i dalej na wzmacniacz p. cz. i demodulator.
Zobacz jak to liczyłem od drugiej strony: https://majek.sh/pl/logic-analyzer/

Generalnie musisz ustawić generator na sumę częstotliwości pośredniej i tej odbieranej.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Sterowanie głowicą VRX comtech przez arduino

Post autor: pawelsky »

majek pisze:Czyli wszystko jest tak jak trzeba o ile rozumiem ten opis z myślnikami :)
Z wyjatkiem chyba tego
5-1355 -1120
zgrywcio
Posty: 61
Rejestracja: sobota 02 sie 2014, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterowanie głowicą VRX comtech przez arduino

Post autor: zgrywcio »

Majek- ciekawy artykuł. Tak to by pasowało zaraz usiądę i sprawdze. Z jendym ale: jak sprawdzić jaka jest częstotliwość pośrednia? (rozumiem ze pewnie 479. 5 jak napisałeś u siebie, ale skąd to się bierze). No i do czego tu służy charge pump?
Przesunąłem częstotliwość o 475 (tak wyszło doświadczalnie) i działa dzięki za pomoc :)
majek
Posty: 267
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 22:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sterowanie głowicą VRX comtech przez arduino

Post autor: majek »

Częstotliwość pośrednią można wziąć z danych całego modułu. Jak się nie ma, to z napisu na filtrze pośredniej (najczęściej okrągły blaszany element) i jego charakterystyki.
Ostatecznie można zgadywać na podstawie podobnych modułów :)
Jeszcze można zobaczyć jaki układ scalony jest użyty jako wzmacniacz i demodulator p. cz. i jakim zegarem jest taktowany. Spotkałem się też z jedną głowicą, która miała ten zegar podawany z zewnątrz, co pozwalało na jeszcze dokładniejsze jej dostrojenie kosztem bardziej rozbudowanego sterowania. Ten zegar jakby co, to i z Atmegi można było wygenerować, bo jak pamiętam to miał on chyba typowo 4MHz.
ODPOWIEDZ