Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Kuba5093
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 14 cze 2015, 22:19

Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: Kuba5093 »

Witam.

Swoją przygodę stricte z dronami zakończyłem jakiś czas temu, ale potrzebuję teraz do tego wrócić.
Generalnie potrzebuje zrobić zestaw do strzelania długodystansowego tak aby nie chodzić do tarczy.
Potrzebowałbym zestaw który w linii prostej da mi spokojny i nieprzerwany zasięg na jakieś około 800m, czyli odbiornik przy mnie na monitorku ewentualnie laptopie, a nadajnik z kamerą ustawiony przy tarczy tak abym widział gdzie trafiłem. Za swoich czasów w phantomie 2 latałem na zestawie rc832 i ts353, tutaj potrzebowałem bym jeszcze dwie baterie, które pozwoliłyby mi zasilić przez dłuższy czas zarówno nadajnik ja i odbiornik.



Co byście tutaj polecili ? Na pewno chciałbym zrobić to na trochę wyższej półce fatshark, immersion ?
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: NeXuS »

Jak po ziemi to proponowałbym najpopularniejsze u nas rozwiązanie na długie loty https://www.banggood.com/FPV-1_2G-8CH-8 ... mds=search A do zasilania 2 akumulatory żelowe 12V 7-10Ah - wystarczą na wiele godzin zasilania.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: Verid »

Jako że ani nadajnik ani odbiornik nie będą się przemieszczać to ja bym się nie sadził z jakimiś ultra nadajnikami tylko 2m (albo więcej jak możesz) sztyca z jednej i z drugiej strony, antena kierunkowa tak na nadawaniu jak i odbiorze i te 800m powinieneś zrobić na każdym jednym nadajniczku, od 25mW począwszy. 1,2GHz będzie najlepsze ale i 5,8 powinno dać radę.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: NeXuS »

Racja, i jeszcze będzie legalnie.
Kuba5093
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 14 cze 2015, 22:19

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: Kuba5093 »

Te 800 metrów dałem tak z marszu bo całość to wymysł mojego szefa ;) może być trochę dalej trochę bliżej.

Więc tak, biorę to co podesłał kolega NeXuS , dwie sztyce to już najmniejszy problem, dwa aku dokupie na miejscu - tylko tutaj pytanie czy potrzebuje jakieś przejściówki cokolwiek aby zasilić z jeden strony nadajnik z drugiej odbiornik ?

Pozostaje mi tylko jakiś monitorek - coś polecacie ? I kwestia kamery, myślałem na początku nad gopro ale to w sumie ma własne zasilanie i na długo nie starczy a cena dość wysoka, generalnie potrzebuje dobry obraz obserwowanej tarczy abym widział co zostało trafione, może jakiś pomysł na kamerkę od kolegów zza wschodniej granicy ?

No i zapomniałem, anteny kierunkowe ? Które polecacie, pamiętam że kiedyś koniczynki brałem od kogoś z forum ale nie pamiętam.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: Verid »

Chłopie, weź wykaż trochę własnej inwencji a nie wszystko pod nosek.
Kuba5093 pisze:tylko tutaj pytanie czy potrzebuje jakieś przejściówki cokolwiek aby zasilić z jeden strony nadajnik z drugiej odbiornik ?
Umiesz trzymać lutownicę? Przecież na fotkach widać co dostaniesz jak kupisz Partom'a więc chyba jesteś w stanie ocenić co ci ekstra będzie potrzebne do podłączenia do baterii którą nabędziesz...
Kuba5093 pisze:Pozostaje mi tylko jakiś monitorek - coś polecacie ?
Zupę dnia i forumową szukajkę. O monitorach jest dość. Jedna rzecz jest dodatkowo warta napomknięcia a która MOŻE umknąć jeżeli się nie wie czego się szuka - monitor z matrycy http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=21330 Za niewielkie pieniądze możesz mieć naprawdę DUŻY podgląd.
Kuba5093 pisze:myślałem na początku nad gopro

Nie ma sensu, chyba ze chcesz sobie nagrywać moment uderzenia pocisku w fullHD.
Kuba5093 pisze:ale to w sumie ma własne zasilanie i na długo nie starczy
A wiesz że na zewnętrznym zasilaniu też może pracować....?
Kuba5093 pisze:może jakiś pomysł na kamerkę od kolegów zza wschodniej granicy ?
Dowolna podglądowa z działu o racerach (no chyba ze chcesz nagrywać) tylko bierz obiektyw z wąskim kątem żebyś nie musiał stawiać kamery tuż przy tarczy.
Kuba5093 pisze:No i zapomniałem, anteny kierunkowe ? Które polecacie, pamiętam że kiedyś koniczynki brałem od kogoś z forum ale nie pamiętam.
Koniczynki nie są kierunkowe. Jak się decydujesz na 1,2GHz to Patch albo Biquad. Jak opcja 5,8GHz to helikal. Patch ma własny wątek na forum z podanymi wymiarami na popularne częstotliwości 1,2GHz tak że możesz sobie dociąć we własnym zakresie, helikal niech ci lepiej zrobi ktoś ze sprzętem pomiarowym (Kkacper, wrepinski, bartwaw)
Ten wredny...
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: yoseph »

Jeśli chodzi o kamerę do podglądu to moim zdaniem nie ma sensu kupować kamery CCD, tylko tańsze cmos z większą ilością linii. Tak jak Verid napisał z dłuższym obiektywem. Kamera będzie na statywie, więc jello nie groźne, światło też nie będzie się dynamicznie zmieniało, według mnie wystarczy CMOS np taka : https://abc-rc.pl/kamera-plytkowa-fpv-700tvl-2-8mm :) Zastanowiłbym się natomiast jak zabudować cały system żeby widać było tarczę, oraz żeby chronić całość przed niecelnym strzałem :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: Verid »

yoseph pisze: z dłuższym obiektywem.
yoseph pisze:żeby chronić całość przed niecelnym strzałem :)
Ja bym się pokusił nawet o obiektyw z zoomem - wtedy można dać kamerę relatywnie daleko od linii strzału bez straty szczegółów tarczy. Skoro i tak ma być nieruchoma to obraz nie odjedzie...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: PiotrSz »

Kuba5093, kamera Foxeer 16:9 1200TVL Monster V2 z OSD pokazującym napięcie zasilania żeby nie zajechać pakietu, dobry nadajnik video czyli ImmersionRC Tramp/TBS Unify Pro HV (oba z regulacją mocy) dobry zestaw anten od np bartwaw czyli pagoda na nadajniku + zrobiona na zmówienie dobra kierunkowa antena odbiorcza np 7-13 zwojów strojona na konkretną częstotliwość i na 25mW powinieneś dać radę. Żadne 1.2GHz bo to mocno niezgodne z prawem szczególnie 800mW a w bazie monitor z dobrą rozdzielczością.
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: Adasko »

Kiedus uzywalo sie lunety na statywie . Ale pewnie dzis to obciach nie miec monitora na strzelnicy
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: NeXuS »

Z antenami to się wstrzymaj, aż do czasu jak sprawdzisz sprzęt, bo może się okazać, że na tych chińskich kit batach pójdzie na taką odległość.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: mikun »

Robiłem taki zestaw jednemu znajomemu który ma karabin warty więcej niż nie jeden dobry samochód. Przepis był prosty:

-Zestaw na 1.2GHz 800mW jak podał NeXuS
-Kamerka płytkowa CCD 700 lini z *obiektywem regulowanym (zoom)
-Grabber AV na usb
-Netbook
-Mocowanie kamerki na tarczy typu szubienica
-Lipo nad 2200mAh 3S
-Lipo odb 2200mAh 3S

Zasięg sprawdzany w terenie około 1km bez przeszkód w praktyce był używany do 800m. *Co do zoomu - obiektyw był taki bo raz było strzelane do tarczy wielkości A1 a czasami do tarczy A5 A6 a dzięki zoomowi można było przybliżyć mniejsze tarcze żeby były lepiej widoczne na ekranie netbooka. Ogólnie nie wierzyłem do końca że to wypali ale dzięki temu że właściciel karabinu był mocno uparty zrobiłem to i działa świetnie.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: Pieth »

Do 300m wystarczy kamera od FC40 i telefon, można by pokombinować z anteną i może chwyci 800m, na YT mieli zasięg w powietrzu około 1,5km.
Przy stacjonarnym naziemnym opóźnienie nieistotne a obraz o wiele lepszy jak z płytkowych i pełne sterowanie kamery z telefonu, łączne z zoomem.
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Nietypowe zastosowanie FPV - co wybrać ?

Post autor: Rurek »

A ja bym zaproponował kamerkę IP w pełnym PTZ i obudowie zewnętrznej. I do tego kierunkowa antena WiFi (ewentualnie wzmacniacz WiFi plus antena).
Po stronie odbiorczej laptop z aplikacją do tej kamery. I chyba dobrze by było wyposażyć laptopa w zewnętrzny dongielek WiFi który ma wyjście na antenę i też dać dobrą antenę kierunkową WiFi (tu też można dać wzmacniacz WiFi).
Przykład : https://www.aliexpress.com/item/Sricam- ... 27af2e5bb9
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ