Moje pierwsze FPV - pytania, pytania, pytania....

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Moje pierwsze FPV - pytania, pytania, pytania....

Post autor: Radauskas »

Jestem po pierwszych lotach quadem z fpv i zarówno zasięg i zakłócenia pozostawiają wiele do życzenia. Poczytałem kilka stron w tutejszym dziale ale ilość pytań błąkających się w głowie zmniejszyła się niezauważalnie :). Zanim zacznę sypać tymi pytaniami przeprowadzę jeszcze kilka testów - pytania będą precyzyjniejsze,.. a może kilka odpadnie. Postaram się w miarę dokładnie opisać ( z załacznikami wkrótce ) to co wykonałem, a na początek krótki opis:
Nadajnik 'typowy" chińczyk 200mW zasilany bezpośrednio z pakietu 3S przez filterek LC. Czy to prawidłowe zasilanie ?
Antena zamocowana do nadajnika przez ok. 10-cio centymetrową przedłużkę ( przewód w ekranie ). Czy to nie pogarsza zasięgu ?
I jeszcze jedno,.. chyba przez 3 sekundy włączony był nadajnik bez anteny. Mógł się sfajczyć ale nadal działać ( bo działa ) tylko stracić na mocy ?
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Moje pierwsze FPV - pytania, pytania, pytania....

Post autor: Verid »

Radauskas pisze:Nadajnik 'typowy" chińczyk 200mW zasilany bezpośrednio z pakietu 3S przez filterek LC. Czy to prawidłowe zasilanie ?
Jeżeli to typowy chińczyk tolerujący typowe 3S to tak.
Radauskas pisze:Antena zamocowana do nadajnika przez ok. 10-cio centymetrową przedłużkę ( przewód w ekranie ). Czy to nie pogarsza zasięgu ?
Przedłużka nie ale złącza już tak czyli - jak masz antenę z 10cm ogonkiem to ok ale jak masz do anteny przykręcony kolejny 10cm kabelek to już wprowadzasz straty. Niewielkie ale zawsze.
Radauskas pisze:I jeszcze jedno,.. chyba przez 3 sekundy włączony był nadajnik bez anteny. Mógł się sfajczyć ale nadal działać ( bo działa ) tylko stracić na mocy ?
Istnieje takie prawdopodobieństwo.
Ten wredny...
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje pierwsze FPV - pytania, pytania, pytania....

Post autor: Radauskas »

Jakiego zasięgu powinienem się spodziewać po takim nadajniczku 200mW ? Wczoraj znowu troche platałem i w zasadzie przy ok. 100m zaczyna na tyle mocno zrywać obraz, że dalsze latanie traciło sens. Latałem na 2 x bacik na goglach i bacik na nadajniku. Potem załozyłem po 1-nej kończynce na gogle i na drona. W zasadzie nie było lepiej,.. a może nawet gorzej. W każdym razie porównywalnie. Dodam tylko, że kończynki to taki zestaw tx/rx za 35,- zł. z allegro :) o takie https://abc-rc.pl/Anteny-5-8GHz-zestaw- ... bezobudowy
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje pierwsze FPV - pytania, pytania, pytania....

Post autor: Pieth »

Jak z 200mW na bacikach nie osiągniesz min 800m to coś jest skopane.
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje pierwsze FPV - pytania, pytania, pytania....

Post autor: Radauskas »

800 metrów, powiadasz,.. nice. To coś musi być skopane.
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje pierwsze FPV - pytania, pytania, pytania....

Post autor: Radauskas »

Wyczytałem, że anteny tx i rx powinny byc tego samego typu. Ale często widzę na goglach dwie rózne anteny rx, np. kończynka + płytkowa. Czyli mamy wtedy jedną z anten inną niż tx. To jak to w końcu jest ?
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Moje pierwsze FPV - pytania, pytania, pytania....

Post autor: Adrián »

Nie trzeba mieć tych samych.
To o czym piszesz, to w przypadku stosowania diversity w goglach. Po co mieć te same anteny? Lepiej jedną np kołową do latania "przy nodze" czyli np koniczynę, lub pagodę, a drugą kierunkową np helikal, do dalszych lotów, ale już bardziej skupioną. A na modelu np koniczynę/pagodę.

To sobie poczytaj o rodzajach anten:
http://zrobsobiedrona.blogspot.com/2014 ... anten.html da Ci to podstawową wiedzę.
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: Moje pierwsze FPV - pytania, pytania, pytania....

Post autor: kolsek345 »

I jeszcze jedno,.. chyba przez 3 sekundy włączony był nadajnik bez anteny. Mógł się sfajczyć ale nadal działać ( bo działa ) tylko stracić na mocy ?
Kiedyś włączyłem przez nieuwagę mojego 400mW BOSCAMA na około 1-2 sekundy bez anteny.Niby nic się nie stało ale nadajnik zaczął brać o wiele większy prad (grzanie urządzenia wzrosło) i zasięg spadł diametralnie a po kilku dziesięciu minutach pracy wyzionął ducha niestety.Doświadczenia z lotów przy antenie nakreconej na przedłużce mam takie ze musi to byc solidna fabryczna przedłużka bo na samoróbkach lub jakiś tandetnych to zasieg spadał bardzo mocno.
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Moje pierwsze FPV - pytania, pytania, pytania....

Post autor: Adrián »

Niestety, Bardzo prawdopodobne, że już nic z niego nie będzie i anteny tu nie pomogą.
Jak pisał Pieth, nawet na koniczynach, zasięg powinien być.
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje pierwsze FPV - pytania, pytania, pytania....

Post autor: Radauskas »

Jak znajde czas ( a z tym u mnie najgorzej ) to potestuje. Na szczęscie mam jeszcze jeden taki sam nadajniczek do porównania. Przedłużka kupna w ABC-RC ale zrobie testy porównawcze "z" i "bez".
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje pierwsze FPV - pytania, pytania, pytania....

Post autor: Radauskas »

Coś tam próbowałem potestować,.. ale brak w pobliżu miejsca z odległością więcej jak 300m. Wziąłem drugi nadajnik, bacik na nadajnik, kamerke i pakiet. udało mi się odejść na ok. 250m z widocznością nadajnika i obraz był ok. Dalej niestety teren schodził niżej i już były zakłócenia przy braku widoczności anten. Potem wróciłem do nadajnika i założyłem 10-cio cm przedłużke na antene, którą mam w dronie. Ten sam wynik - 250 metrów i ok. W domu porównałem pobór prądu nadajnika w dronie i tego, który testowałem. Przy 10V oba pobierają ok. 220-240 mA. A więc chyba nie uwaliłem tego w dronie. Zastanawiam się jeszcze nad przedłużką,.. ona ma wprawdzie 10cm ale w dronie układa się tak jak na foto. Może takie wygibasy zbijaja moc ?
Załączniki
_20170612_192419.JPG
_20170612_192419.JPG (253.76 KiB) Przejrzano 4936 razy
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
ODPOWIEDZ