Czy anteny mogą być blisko siebie ?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Czy anteny mogą być blisko siebie ?

Post autor: Radauskas »

Próbuję upchąć gdzieś do środka swojego IRISa nadajnik FPV. Za dużo miejsca nie ma i wychodzi, że antena nadajnika FPV bedzie albo bardzo blisko anteny telemetrii ( 433Mhz ) albo bardzo blisko anteny GPS. Może sie coś zakłócać ?
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Czy anteny mogą być blisko siebie ?

Post autor: Głuś »

Zasada jest taka - czym dalej anteny od siebie tym lepiej, ale jak się nie da to się nie da - robisz tyle ile się w danym przypadku da.
Nie możesz dać anteny wideo do góry nogami w dół? Jak założysz koniczynkę/grzybka to będzie git :-) Najlepiej wypuścić gdzieś z tyłu tak nisko żeby w żadnej pozycji gimbal nie zasłaniał.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy anteny mogą być blisko siebie ?

Post autor: Verid »

Ja bym do tematu podszedł tak - jak zakłócisz GPS'a to ci zwieje więc wideo jak najdalej od nawigacji. Telemetria 433MHz leży w pasmie na tyle daleko od 5,8GHz (bo zakładam że tego właśnie chcesz użyć na podgląd) ze nie powinno jedno na drugie zbytnio siać. Podkreśliłem bo jak w każdym przypadku testy wskazane.
Ten wredny...
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Czy anteny mogą być blisko siebie ?

Post autor: KamilCK »

A ja powiem tak że miałem anteny od Siebie oddalone o 20cm to Max 5km i link RC i Video mi rwalo teraz mam koło 1m i na 20km mam obraz zyleta i lin RC na poziomie 65% tak więc czym dalej tym lepiej i odległość od Siebie anten czym wieksza tym lepsza
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy anteny mogą być blisko siebie ?

Post autor: Radauskas »

No własnie,.. w kwestii zakłóceń i zasiegu. Bo jestem po pierwszych lotach. Pierwsza rzecz, która mnie zaskoczyła to odbieranie obrazu na kilku częstotliwościach. Ponieważ ten system wyboru czestotliwości dla nadajnika i odbiornika przełacznikami jest nieczytelny ( z rysunku nie mam pewności, czy switche są w dół czy w góre ) ustawiłem jakiejś ustwienie w nadajniku i potem metodą "po kolei" ustawiałem częstotliwość w odbiorniku ( odbiornikach - goglach i na monitorze ). I znalazły się 3 lub 4 czestotliwości odbioru gdzie obraz był ok. W czasie lotu ( w goglach ) zakłocenia i zrywanie obrazu ( całkowite ) pojawiało się już w odległości ok. 20m,.. zwłaszcza przy ruszanu drążkami w nadajniku. Po wyborze innej czestotliwoci w odbiorniku udało mi się osiągnąć dystans ok. 100m, w którym byłem w stanie kontrolować obraz w goglach. Trochę mnie to podłamało. Nadajnik typowy chinol 200mW, anteny zwykłe bacikowe ( + 10cm przedłużki od nadajnika do anteny ),.. ale na koniczynkach ( za 30,- zeta para ) lepiej nie było.
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
DzikuVx
Posty: 322
Rejestracja: niedziela 26 kwie 2015, 21:38
Lokalizacja: Szczecin / Berlin

Re: Czy anteny mogą być blisko siebie ?

Post autor: DzikuVx »

Pamiętaj też proszę, że kontroler też może zakłócić pasmo 433mhz jeśli leży blisko anteny. 6sta harmoniczna 72mhz leży w tym paśmie. https://quadmeup.com/stm32-f1-and-f3-ve ... nce-issue/

Dotyczy to kontrolerów na F1 i F3.
ODPOWIEDZ