Link RC 2,4GHz zakłóca wizję 5,8Ghz

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Link RC 2,4GHz zakłóca wizję 5,8Ghz

Post autor: Adriee »

Cześć,

ledwie złożyłem pierwszego quadcoptera 250 i nie obyło się niestety bez problemów...
Zbudowany jest z następujących części:
-kamerka - eachine 1000TVL
-VTX - eachine TS5828 600mW
-PDB Matek v3.1
-Odbiornik RC - Flysky ia6b
-Micro minimOSD
-FC SP3 DELUXE (a raczej jego klon z BG)
-ESC - Lite Racerstar 20A
-Filtr LC
-silniki RacerStar br2204 2300KV
-Rama RCX H250 3K PRO
-bateria 3s 2200mAH 25C

Zasilenie 5V dla FC, MinimOSD, odbiornika ia6b jest podpięte pod wyjście 5V PDB. Zasilanie kamery i nadajnika również jest podpięte do tej samej linii 5V, ale dodatkowo wpięty jest dla nich filtr LC.
Dopóki nie włączę aparatury Flysky, obraz jest jak z widokówki... natomiast od razu po jej włączeniu, obraz na googlach posiada dodatkowo wzdłużne pasy.
Nie ma znaczenia, włączanie/ wyłączenie silników - paski przechodzą rytmicznie tak samo. Znikają dopiero po wyłączeniu nadajnika RC.
Czytałem kilka tematów na forum o zakłóceniach RC i FPV, do tego zagraniczne fora, jednak nie potrafiłem znaleźć takiej konfiguracji, jaką mam ja. Mam obawy, że PDB mateka nie wytrzymuje zasilania wszystkich rzeczy jednocześnie i po włączeniu nadajnika, odbiornik sieje po całej instalacji 5V.
Quad niestety jest już ciężki i nie chciałbym dodawać zbytnio kolejnych elementów.
Nadajnik VTX celowo zasilam z 5V - czytałem, że jest to sposób na zredukowanie wydzielania ciepła przez układ nadawczy w TS5828 600mW. Po zasileniu go z 12V na PDB z filtrem LC - nie było żadnych pasów, ale za to zamienił się w piekarnik - po 2 minutach z założonym ALU radiatorem 2g parzył w ręce. Posiadam jednak 1 filtr LC, a kamera wymaga zasilania 5V - efekt zostawienia jej bez filtra LC - niewielkie prążki na obrazie podczas pracy silników.
Obecnie mam makaron w kablach, jednak quad był już złożony, kable poukładane i efekt zawsze ten sam - obraz czyściutki dopóki nie włączę aparatury :/
Jeżeli piszę w złym dziale, proszę o przeniesienie do właściwego.
Z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki i pomoc ;)
Awatar użytkownika
konrad.winiarski
Posty: 44
Rejestracja: środa 20 maja 2015, 15:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Link RC 2,4GHz zakłóca wizję 5,8Ghz

Post autor: konrad.winiarski »

Witaj, chyba jednak bez dodatkowego zasilania nic nie wskurasz. Telemetria w ia6b impulsowo wcina trochę prądu.
Masz takie możliwości :
- wymiana PDB na takie z 2 stabilizatorami
- dodanie stabilizatora impulsowego na VTX
- dodanie stabilizatora liniowego na ia6b (pod warunkiem zostania na 3s)

Możesz jeszcze na próbę dodać kondensator 100uF na zasilaniu ia6b. Podpięty goldpinami do wyjścia któregoś z kanałów rc. Może utrzyma takie chwilowe zapotrzebowanie na prąd.
----------
Edit :
Odwołuję co napisałem powyżej. Rzeczywiście to nadajnik z własną przetwornicą, nie będzie poprawnie działał na 5V. Sam taki mam 8-). Działa dobrze na 3s, potrzeba ciągłego chłodzenia i dobrze dopasowanej anteny.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 20 mar 2017, 11:56 przez konrad.winiarski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Link RC 2,4GHz zakłóca wizję 5,8Ghz

Post autor: cebulator »

Adriee pisze:Nadajnik VTX celowo zasilam z 5V - czytałem, że jest to sposób na zredukowanie wydzielania ciepła przez układ nadawczy w TS5828 600mW.
Szczera nieprawda. Popatrz, że w specyfikacji jest nap. zasilania 7-25V. Tam jest zasilacz impulsowy i to nie on generuje ciełpo. To końcówka mocy się grzeje, ze względu że masz dość dużą moc nadajnika.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Link RC 2,4GHz zakłóca wizję 5,8Ghz

Post autor: pilot »

Zasil nadajnik bezpośrednio z pakietu, umieść tak żeby miał możliwie dobre chłodzenie i lataj. Napięcie zasilania 5V jest za niskie i stąd problemy. Jak nie chcesz mieć "piekarnika" to zmień Tx na mniejszej mocy, np. 250 mW albo spróbuj z lepszymi antenami, może trochę się poprawi w kwestii grzania.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Link RC 2,4GHz zakłóca wizję 5,8Ghz

Post autor: Adriee »

Panowie,
zrobiłem przekładanki zasilania dla VTX i macie racje: 5V dla nadajnika TS5828S okazuje się za mało dla jego stabilnej pracy.
Nadajnik zasiliłem na próbę z dodatkowego uBEC 5V i efekt ten sam, jak przy zasilaniu wszystkiego z jednej linii 5V PDB mateka v3.1
Fakt - nadajnik mniej wydziela ciepła przy zasilaniu 5V, ale.... chyba tylko tyle byłoby korzyści takiego rozwiązania.
Obecnie vTX zasilam z przetwornicy 12V znajdującej się na PDB Mateka i do tego jeszcze filtr LC. Kamerkę podłączyłem do 5V na PDB.
W takiej konfiguracji nadajnik grzeje w ręce konkretnie, ale za to brak jakichkolwiek zakłóceń w obrazie - nawet jak aparatura Flysky jest włączona.
Jedyne zakłócenia są podczas pracy silników - i to tylko jak gwałtownie operuję przepustnicą gazu. Pojawiają się wtedy ,,mrówki" w obrazie, ale to tak znikome, że można chyba spokojnie w taki sposób latać w FPV.

Muszę jeszcze zakupić antenę do tego nadajnika, kupiłem już jedną:
http://www.banggood.com/5_8GHz-RHCP-4-L ... mds=search

Planuję kupić drugą, identyczną sztukę. Tylko - czy aby dla nadajnika nie powinna być to 3-listna antena?
Czytałem, że zdania są podzielone w tym temacie, a nie chciałbym popełnić ,,gafy" ;)

Edit:
Większość obecnych konfiguracji jest oparta na dwóch takich samych antenach 4-listnych. Zarówno dla nadajnika, jak i odbiornika.
Posiadam już jedną antenę 4-listną dla odbiornika. Zakupiłem więc kolejną taką samą antenę, ale tym razem dla nadajnika - w myśli, że będzie wszystko ok z przesyłem i jakością obrazu.
ODPOWIEDZ