Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: Adrián »

Miałem wziąć koniczynki, ale zachciało mi się "nowości", czyli pagody :-)

Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Chwilowo pogoda nie sprzyja i czasu brak, dlatego testów jeszcze nie było.
W wolnej chwili wrzucę zdjęcia.

Tyle co mogę powiedzieć to:
* Na plus szybka wysyłka
* bardzo dobry kontakt
* jakość wykonania
* możliwość wybrania złącza kątowego

Może tak szybko nie rozwalę, bo to do małego skrzydła.

Jak będą tak samo działać, jak wyglądać, to będę zadowolony.

Poprzednie koniczynki (chińskie) zaczynały śnieżyć na 400-500m, ciekawe jak będzie w tym przypadku.
Mini testy będą wykonane na tej samej miejscówce i podobnych parametrach (wysokość, miejsce lotu).
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: Adrián »

Już po pierwszych testach.

Generalnie jest ok, doleciałem do 200m dalej i mniejsze zakłócenia przy powrocie. Latałem jak dotychczas na 5640mHz
Posiadane dotychczas anteny koniczynki http://www.surveilzone.com/58G-CP-Omni- ... na--g-1458 wygląda, że nie były takie złe.

Chyba, że wybrać inną częstotliwość?
Odbiorcza:
min 1.08 - 5740
1.2 - 5600-5820
1.48 5900

Nadawcza:
1.11 - 5701
1.2 5625 lub 5645-5850
1.58 - 5950

Nadajnik boscam ts351

Obrazek

Może ustawić 5705? Co myślicie?

Spodziewałem się lepszego zasięgu. Chyba, że miejsce gdzie latam, mało fortunne, sam nie wiem. Ale będę testował w najbliższym czasie ponownie.
Jak również testy naziemne w wolnej chwili.

W goglach diversity pagoda + panelowa 6dbi
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: kuczy »

Adrián pisze:Może ustawić 5705? Co myślicie?
Wg mnie, b dobry pomysł, im blizej minimum swr tym lepiej.

200m dalej, ale na jakim dyatansie? - mysle, ze tu nie "drones polska" i z zakladamy ze bylo bezpiecznie. :D
Z zasięgiem radiowym jest zawsze problem, bo ant. nadawcza jest dookólna. Przy SWR bliskim 1 trzeba by juz tylko zwiększać moc do kwadratu odleglosci, wiec 3x wiekszy zasieg to 9x wieksza moc - wchodizmy juz w duże nadajniki.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: cebulator »

Biorąc pod uwagę poprzedni post to była to odległość 600-700m.
Nie jest to jakiś dobry wynik przy 200mW. Może nadajnik nie ma tyle?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: kuczy »

cebulator pisze:Biorąc pod uwagę poprzedni post to była to odległość 600-700m.
ałć - nie doczytałem - wady przeglądania forum w komórce na małym ekraniku....
no fakt.... zasięg nie powala.

u mnie z kolei na actunie poprawiło się bardzo na plus - tylko, że ja nie latam na odległośc. mam za to b słabej czułości odbiornik i przy antenkach "patyczkach" zrywało zawsze - na koniczynkach Wojtka jest idl.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: Adrián »

Tak, z tym 5705 jeszcze sprawdzę i zobaczę czy jest zauważalna poprawa.

"Moja" miejscówka:



Są tam przewody wysokiego napięcia, ale w tą stronę nie latam. OD 8 min, widać jak lecę wzdłuż drogi, w tamtą stronę właśnie testowałem zasięg, ale dalej od drzew w 8:08

Co jest na duży plus, mniej mam pojedynczych zakłóceń. To jeszcze na starych antenach. Z nowych jeszcze nie mam filmu.

Nie mierzyłem nadajnika (może sobie sprawię własny z forum), ale wydaje mi się, że zły nie jest i trzyma deklarowane parametry. Na ziemi na starych koniczynach na ziemi doszedłem do 500m, w locie powinno być lepiej, a zaczęło śnieżyć już przy 500-600m, to stanowczo za szybko. Nawet jak na chińskie koniczyny, tym bardziej przy tej odległości na ziemi.

Ale nic, testy trwają, może jeszcze dzisiaj uda mi się przetestować na 5705 i dam znać co z tego wyszło.

Anteny rc i fpv są od siebie oddalone o ok 45-50cm, dlatego wykluczam błędy w instalacji.

Jeszcze żadnych wniosków nie wyciągam i psów wieszać nie będę, bo to dopiero pierwszy lot był :-)
Ostatnio zmieniony niedziela 14 maja 2017, 09:35 przez Adrián, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: wrepinski »

O TS351 nie mam dobrego zdania ... miałem dwa, jak zaczynałem przygodę z dronami teraz oba gdzieś w koszu leżą.

Ostatnio testy robie na TBS Unify Pro HV ustawionym na 25mW (ok 28 zmierzone).

https://youtu.be/Qwn4TGhtNUA


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: Adrián »

Ok, to też możliwe..

Przestawię na 5705 i dzisiaj zobaczę, czy się coś zmieni ;-)

Jakby co, zakupię inny, lepszy nadajnik.

Editt
Właśnie polatałem i jest Duży progres.

Jak wspomniałem, ustawiłem 5705 MHz i poleciałem w inną stronę. Doleciałem do 1350m i obraz jeszcze był, chociaż śnieżył.
Już szybciej frsky się odezwał przy tej odległości, a nie mogę ustawić w osd rssi frsky d4r2plus, żeby to jakoś działało poprawnie, dlatego nie ryzykowałem i nie leciałem dalej.

Teraz już jestem zadowolony i śmiało mogę polecić antenki :-)

Nie planuje zmieniać na eleresa w najbliższym czasie.
Jak będzie mało, to na następny sezon pomyślę nad trakerem i będzie można jeszcze dalej zalecieć.

Przy okazji poprawiłem ostrość w runcam hd, teraz jest żyleta, bo wcześniej, fabrycznie źle było ustawione i pozbyłem się jello. Wystarczyło odrobinę wyważyć śmigło, silnik nie ruszałem, jest fabrycznie dobrze wyważony.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: kuczy »

wrepinski, Wojtku... - mam taką zagwostkę dotyczącą częstotliwości anten.

Załóżmy, że mam od Ciebie antenę nadawczą z częstotliwością "A" oraz odbiorczą z częstotliwością "B" - praktycznie nie możliwe jest zrobienie idealnie zestrojonych anten, u ciebie przynajmniej wiemy jakie to są częstotliwości, więc jest super.

I teraz - popraw mnie, ale osobiście wydaje mi się, że wybór częstotliwości kanału transmisji FPV na nadajniku powinien być możliwie najbliższy częstotliwości "A" - czyli anteny NADAWCZEJ.
Na "chłopski rozum" można powiedzieć, że powinniśmy nadawać na częstotliwości pomiędzy "A" oraz "B" ale...... - biorę pod uwagę, że:

1. Najmniejsze SWR nadajnika = najmniej mocy zamienionej na ciepło, czyli najwięcej sygnału "w eterze"
2. Odbiorniki są różne, nie znam czułości odbiornika na poszczególnych pasmach, a nie wierzę, że jest idealnie płaska
3. W odbiorniku często gęsto stosowane są już Diversity - i mamy dwie lub więcej anten dwie lub więcej głowice o różnych czułościach.....

Jakie jest wasze zdanie ? - Mając parę nadawcza-odbiorcza, kupę czasu na polu - można przelecieć wszystkie 40 kanałów i sprawdzić gdzie mamy najlepsze RSSI dla konkretnego zestawu.... ale kto na to ma czas :O
piodabro
Posty: 46
Rejestracja: niedziela 06 gru 2015, 12:54

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: piodabro »

1. Najmniejsze SWR świadczy o tym, że najmniej odbitego sygnału wraca do nadajnika z anteny. O jakości anteny świadczy nie tylko SWR ale też straty na ciepło w samej antenie.
Żeby to zbadać trzeba by w taką koniczynę dmuchnąć 50 - 100W mocy i na termowizji zobaczyć gdzie się grzeje i jak mocno. Dobra antena będzie miała niewielkie straty na ciepło, gówniana będzie grzała jak kaloryfer.
2. Tutaj naszym nieliniowym elementem jest głównie antena. Dalej praktycznie da się uzyskać prawie liniową czułość dla danego pasma, wszystko zależy od stopnia wejściowego naszego odbiornika.
3. Tak poziomy czułości mogą się różnić między odbiornikami w diversity. Ale ta różnica nie ma aż takiego znaczenia, zawsze będzie odbierał ten który ma lepszy sygnał.

Pomiar SWR pozwala stwierdzić na jakich częstotliwościach antena pracuje najwydajniej (najmniej sygnału odbitego).
Można założyć że w tym miejscu jest najlepiej dostrojona.
Z reguły anteny typu koniczyna czy pagoda mają dość szerokie pasmo więc będą sprawnie działać na całym zakresie częstotliwości i nie ma tu wielkiej różnicy.
Chcecie latać daleko, to nadawcza dookólna (jakaś koniczyna czy coś) a odbiorcza kierunkowa + tracker.
Goła koniczyna ma słabiutki zysk, montujemy ją jako nadawczą bo nasz dron jest w ciągłym ruchu i potrzebujemy uniezależnić się od jego orientacji względem naszej anteny odbiorczej.

Wybór częstotliwości powinien być jak najbliższy najlepszemu SWR anteny nadawczej.
Anteny najlepiej jest parować o podobnej częstotliwości gdzie mamy dołek SWR. Dlatego warto kupować anteny przebadane, gdzie sprzedający jest w stanie zapewnić komplementarną parę.
ODPOWIEDZ