Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: kuczy »

Witam.

W swoim Quadrocopterze mam nadajnik FPV 5,8 GHz echine o mocy 200mW.
Odbiornik to typowa konstrukcja 7" z modem arduino i przebudowanym odbiornikiem 5,8 GHz - opis tego odbiornika i przeróbki jest na forum opisany przez kolegę matulekpl.

Zakupując sprzęt oczywiście popełniłem błąd, czyli chciałem przyoszczędzić na antenkach - kupiłem chińskie "coś" co wyglądało na anteny, ale nie spełniało swojej roli pod żadnym względem - zasięg podglądu średnio zaczynał zrywać po oddaleniu się w linii prostej licząc może po 100 - 150m.
No i zaczęło się czytanie o możliwych przyczynach.... wiadomo, że nic co tanie i produkowane na szybko nie może spełniać w 100% swojej roli..... więc podjąłem decyzję, aby jednak spróbować czegoś lepszego jeśli chodzi o anteny.

No i niedawno przyszła paczka z Actuna.pl

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne - i najpierw powiem o ciekawych dodatkach - dwa różne kluczyki do dokręcania anten - jeden standardowego kształtu - jest na tyle fajny, że można go nosić przy kluczach jako bryloczek, więc mega przydatna rzecz, bo zazwyczaj juz "na polu" się okazuje, że nagle coś się komuś czy nam przytrafiło i tzreba odkręcić SMA ;) drugi kluczyk bardzo pmysłowy - w kształcie zębatki - ma wycięcie pozwalające na założenie kluczyka przez maszcik - ciasno oplata złącze na większej ilości boków, co na pewno przemawia na jego korzyść.
Dla mnie kluczyki są super z jeszcze jednego powodu - doskonale pasują do piast silnika 1306 w moim Youbi 130 :D :D
Oprócz kluczyków w zestawie są nakładki na SMA, - zastanawiałem się tak naprawdę po co - ale po założeniu już wiem - o wiele lepiej złącza się dokręca palcami - do tej pory zawsze używałem jakiś kombinerek i nie było to dobre dla złącz.

OK - to są fajne dodatki - teraz ważeniejsze - osłonki na antenki (grzybki) - wykonane tak samo jak dodatki jako wydruk 3D - i grzybki i kluczyki oraz nakładki - są wydrukowane dokładnie (nie zauwazyłem błędów albo pozostałości w druku) i z mocnego materiału.

Najważniejsze dla mnie - w końcu jakaś tabela z SWRami !!!! - YeeeeY ! - serio - kupując z Chin stanąłem przed dylematem - może ustawiam jakiś zły kanał? - może poszukać inengo... - taki rodzaj informacji na temat anten jest dla mnie po prostu czymś podstawowym.

Wykonanie - w porównaniu z chinolem jakiego miałem..... nie ma porównania :D
Maszty są zrobione z grubego sztywnego kabla, który po wygięciu zachowuje kształt, i można go odginać w razie potrzeb, poprawiać i modelować. Chinol miał cieniutki kabelek ekranowany - a ja tak trzymam apkę z monitorem, że antenę odbiorczą muszę wygiąć, aby była w pionie.

Pierwszy test - Gdynia Orłowo, plaża.
103m nad poziomem ziemi i morza (na plaży to jeden pies :D :D)
odleciałem na odległość ok 200 300m i.... nadal miałem obraz ! wooooo - wiem może wrażenia nie robi na kimś kto ma lepszy link niż ja do tej pory - ale serio jest to BARDZO wielka zmiana in plus w moim przypadku.


Teraz niestety jestem chory a pogoda jest do d.......... więc nowe, dokąłdniejsze testy mam zamiar wykonać przy sprzyjających warunkach - mając APMa mogę przedstawić mapę z lotu, więc będzie wiadomo na jaki zasięg mogę liczyć realnie a nie na "wydaje mi się".
Więc puki co:

Wykonanie, TABELA SWR !, dodatki do anten... - nie mam się do czego doczepić.
farba jest trwała - nic nie odpada, estetyka OK....

Zacząłem ten wątek, ponieważ jak ktoś tam czyta moje posty - lubię sprawdzać i opisywać to co akurat mam (niedługo będę miał nową kamerą sportową, to też opiszę, bo jest nietypowa). To nie ma być żadna "laurka" - po prostu w porównaniu z chińczykiem jest to przepaść, a nie wiem czy ktoś tez tak ma, ale jak wiem, że coś jest wyprodukowane w Polsce, i naprawdę jest dobre - to jest dobre x2. Tak uważam i dla mnie to jest wielki plus.

Dalsza część testów wkrótce, zapraszam do komentowania bo nie widziałem puki co tematu o tych antenach a są ciekawe.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: Adrián »

Kluczyk fajny, oglądając od bartwawa, chciałem mieć takie i myślałem żeby je wydrukować. Chętnie się w taki zaopatrzę. Tym bardziej, żeby spakować gogle, musze odkręcać anteny i będzie łatwiej je odpowiednio dokręcić.
kuczy pisze:odleciałem na odległość ok 200 300m i.... nadal miałem obraz ! wooooo - wiem może wrażenia nie robi na kimś kto ma lepszy link niż ja do tej pory - ale serio jest to BARDZO wielka zmiana in plus w moim przypadku.
Hmm to słaby wynik jak na 200mW. Przy chińskich antenach miałem co najmniej 400-500m na koniczynach w kopterze.

Chyba, że to nie maks ich możliwośći, to ok.

Może tez takie zamówię i porównam z obecnymi, które spisują się bardzo dobrze http://www.surveilzone.com/5G-Circular- ... na--g-1458
Ostatnio zmieniony poniedziałek 06 lut 2017, 10:49 przez Adrián, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
MrOwA
Posty: 369
Rejestracja: czwartek 05 mar 2015, 10:02
Lokalizacja: Radom

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: MrOwA »

To i ja niedługo też coś dopiszę w tym poście. Po też posiadam zestaw, ale niestety pogoda nie pozwala sprawdzić w terenie :(
Niestety pogoda zamiast się poprawiać to jest coraz gorsza.
To na dobry początek wrzucam foto zestawu jaki przyjdzie mi testować.
Wykonanie oczywiście jak należy, a w paczuszce już słynna karteczka ;)
Zestaw:
Obrazek

Obrazek

Pojedyncze anteny:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i karteczka :)
Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 10 lut 2017, 16:57 przez MrOwA, łącznie zmieniany 1 raz.
SJCAM 4000 wifi
Syma X5C-1
ANTek-450 (DJI F450); RedAnT (x220); CreeppX (XS); Tinny6 RR
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: kuczy »

Adrián pisze:Hmm to słaby wynik jak na 200mW. Przy chińskich antenach miałem co najmniej 400-500m na koniczynach w kopterze.
Chyba, że to nie maks ich możliwośći, to ok.
Adrian - powinienem dopisać - NIE SPRAWDZAŁEM DALEJ - po prostu nadarzyło się piękne słońce (co teraz jest rzadkością) a ja stwierdziłem, że zrobię zdjęcia Klifu w Gdyni-Orłowie.
nie leciałem dalej, gdyż nie miałem takiej potrzeby - wpakowałem nowe anteny i zauważyłem znaczącą poprawę.

- to zmienia postac rzeczy, więc te 200 - 300m nie przyjmujmy jako granicę - żeby określić na ile starcza link muszę przejechać się do Rumii tam mamy dłuuuuuuugą i co ważniejsze pustą od ludzi i zabudowań łąkę. Wtedy wspomogę się logiem z lotu.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: Adrián »

Ok, ok.
Podoba mi sie, że są również kątowe złącza. Odchodzi ich wyginanie, lub co gorsza montowanie przejściówek, które osłabiają sygnał.
Jedyny minus, że nie można wybrać strojenia anten pod konkretną częstotliwość, jak to miało miejscu o Bartka. Tylko to co wyjdzie.
Może jeszcze dojdzie taka możliwość.
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: wrepinski »

Adrián pisze:Ok, ok.
Podoba mi sie, że są również kątowe złącza. Odchodzi ich wyginanie, lub co gorsza montowanie przejściówek, które osłabiają sygnał.
Jedyny minus, że nie można wybrać strojenia anten pod konkretną częstotliwość, jak to miało miejscu o Bartka. Tylko to co wyjdzie.
Może jeszcze dojdzie taka możliwość.
W zakresie 5.8GHz strojenie to wyzwanie - to są ułamki milimetrów, a lutując zawsze coś może się delikatnie przesunąć i wynik jest inny.
Jeśli potrzeba anten 5.8 GHz wstrzelonych w konkretną częstotliwość to spokojnie można pisać na PW, zakup jest możliwy.
A anteny kupowane w parach są dobierane o podobnej charakterystyce w danych częstotliwościach.

W przypadku anten na inne częstotliwości to stroić będziemy na życzenie na daną częstotliwość, a anteny na inne częstotliwości w drugiej połowie lutego.
Obecnie trwają testy wewnętrzne, a już wkrótce kilka osób będzie testować nowe anteny u siebie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 06 lut 2017, 11:15 przez wrepinski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: Adrián »

Fajnie, dzięki za info.
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: wrepinski »

Dla zainteresowanych już w sprzedaży anteny typu DIPOL i Vee na pasmo 435MHz, 868MHz, 1.2GHz
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=36&t=39483

Obrazek Obrazek
Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek



oraz nowe kolory anten typu koniczynka:

Obrazek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: kuczy »

wrepinski, A jeśli chodzi o dipole - jest możliwość nastrojenia na żądaną częstotliwość?
Caly czas mysle o tym, ze w moim przypadku w większości wisze w miejscu, a dipol ma swoje zalety jednak.
A zestrojone anteny - to by bylo cos ;)
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: wrepinski »

kuczy pisze:wrepinski, A jeśli chodzi o dipole - jest możliwość nastrojenia na żądaną częstotliwość?
Caly czas mysle o tym, ze w moim przypadku w większości wisze w miejscu, a dipol ma swoje zalety jednak.
A zestrojone anteny - to by bylo cos ;)
Tak, stroimy na zadaną częstotliwość.

Możesz przy zakupie podać dokładną częstotliwość z dokładnością do 1MHz przy wyższych częstotliwościach oraz 0.5MHz przy niskich jak np: 400-500MHz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: JasQ »

Witam

Od 2 sezonów używam antenek Prodrone które sobie bardzo chwalę , Niestety w zeszłym sezonie nie udało mi się kupić kolejnych jak zapewne większości z was . Tutaj z pomocą przyszedł mi kolega wrepinski z Actuna.pl . Jako że na brak zimy w tym sezonie nie mogliśmy narzekać a ja to raczej ciepłolubne stworzenie to też nie miałem kiedy przeprowadzić testów antenek które otrzymałem pod koniec zeszłego roku , co nadrabiam właśnie w tej chwili .

Zestawik przyszedł pudełeczku dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniem , w zestawie otrzymałem dwie antenki , czterolistną odbiorczą i trzylistną nadawczą . Do tego 3 komplety obudowy typu grzybek oraz 3 rodzaje kluczyków do przykręcania antenek . Do gustu bardzo mi przypadły kluczyki nakładane na złącze SMA ( jak na razie mam więcej nadajników niż antenek nadawczych ) . Jest to chyba najbardziej trafione rozwiązanie nie muszę pamiętać gdzie dałem kluczyk lub kombinować odkręcając i dokręcając ręcznie .

Same wykonanie antenek jak i dodatków jest na naprawdę na wysokim poziomie , w zasadzie nie ma do czego się przyczepić . Ponieważ anteny są zrobione na sztywno mam drobne obawy jak będzie wyglądała taka po dachowaniu , niemniej mam nadzieję że grzybek jak i naprawdę pancerna konstrukcja uchronią ją przed uszkodzeniem . Z resztą po latach doświadczeń i dziestu modelach rozbitych o ziemię , staram się montować nadajniki w taki sposób aby w przypadku uderzenia po prostu wypadł z modelu co powinno uchronić także złącze antenowe w samym nadajniku przed uszkodzeniem.

Testy.

Anteny testowałem na monitorze DV701 z diversity nadajnik to popularny boscam ts351 . Niestety anteny Prodrone i Actuna są strojone na skrajnie różnych częstotliwościach więc porównanie na diversity nie miało by sensu .

Prodrone 5640 - swr 1,1
Actuna 5884 - swr 1.08
Chińczyka pominąłem

Zasięg testowy do pierwszego szarpnięcia obrazu , Na wysokości około 20 m dla anteny Actuna wyszło 520m a Prodrone 480m ( ChRL nie osiągał w tym miejscu 250m a po 300 już obrazu nie było ). Przy czym na wyższych częstotliwościach nadajnik generował około 5 mW mocy więcej , tyle wyszło z pomiarów miernikiem z forum.

Podsumowując

Wartość użytkowa (tx-rx link ) obu producentów bardzo zbliżona .

Na plus :

- jakość wykonania
- ilość dodatków
- złącza kątowe
- możliwość zamówienia dobranej pod siebie kolorystyki
- dostępność

Na minus :

- Cena bez promocji ( nic nie ma za darmo ) .


Obrazek


Obrazek
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: Docent »

Również stałem się posiadaczem zestawu anten FPV na 5.8GHz ze sklepu Actuna. Anteny zakupiłem w ramach wiosennej promocji 2+1 czyli dwie anteny plus trzecia gratis. Zamówiłem 2 anteny nadawcze (TX) krótkie wyposażone w złącza kątowe RP-SMA i SMA oraz jedną antene odbiorczą RX rozmiar normalny złącze SMA. Wszystko przyszło zapakowane w folie bombelkową. Po rozpakowaniu zawartość paczki wygląda następująco:
- trzy anteny TX, TX, RX
- cztery osłony na anteny
- 9 nakładek na złącza SMA ułatwiające dokręcanie
- dwa kluczyki płaskie i dwa kluczyki okrągłe na metalowym kółeczku tworzące bryloczek do kluczy
- do każdej anteny dołączona metryczka zawierająca parametry anteny (nie ma już żółtej karteczki) teraz jest bardziej profesjonalnie

Zrobiłem szybki test w budynku, w którym zakłóceń jest od groma. Nadajnik o mocy 25mW + kamera, odbiornik 50m dalej - obraz idealny. Na chińskich antenach przy nadajniku 200mW w odbiorniku w tym samym miejscu widoczne zakłócenia w transmisji obrazu. Więc jest dobrze, na dworze powinno być jeszcze lepiej.

Cała zawartość na jednym zdjęciu oraz zbliżenie na same anteny:
anteny_1_.jpg
anteny_1_.jpg (354.99 KiB) Przejrzano 4403 razy
anteny_2_.jpg
anteny_2_.jpg (308.47 KiB) Przejrzano 4403 razy
Ostatnio zmieniony wtorek 09 maja 2017, 16:11 przez Docent, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: Adrián »

Kurcze.. widzę, że się spóźniłem na promocje 2+1..
Dopiero mi się przypomniało i cena już wyższa.. No nic szkoda. Może jeszcze w sezonie wezmę 2 sztuki.

Obudowy na koniczynki mają wpływ na jakość sygnału?
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: wrepinski »

Adrián pisze:Kurcze.. widzę, że się spóźniłem na promocje 2+1..
Dopiero mi się przypomniało i cena już wyższa.. No nic szkoda. Może jeszcze w sezonie wezmę 2 sztuki.

Obudowy na koniczynki mają wpływ na jakość sygnału?
Tak, zwłaszcza jak chcesz latać np po kilkaset metrów na 25mW.

Przy lataniu np racerami po torze/polu nie stwierdziliśmy odczuwalnego pogorszenia jakości.

Np dla RX proponuje zakładać na czas transportu.

Koniczynki TX w obecnym wydaniu nie są zalecane do latania racerami bez obudowy, są podatne na uszkodzenia.

Koniczynki do racerów już w krótce, będzie można latać bez dodatkowych obudów.





Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Anteny FPV ze sklepu Actuna.pl

Post autor: wrepinski »

Adrián pisze:Kurcze.. widzę, że się spóźniłem na promocje 2+1..
Dopiero mi się przypomniało i cena już wyższa.. No nic szkoda.
Możemy dla kilku spóźnialskich zaoferować komplecik 2+1 w cenie z promocji tylko z losową kolorystyką. Jeśli jesteś zdecydowany to pisz na PW.
ODPOWIEDZ