Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
wojtek81
Posty: 180
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 22:16
Lokalizacja: Poznań

Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: wojtek81 »

Witajcie!

Chcę dołożyć do swojego quada FPV.
Nie planuję żadnych ekscesów, chcę mieć po prostu podgląd na monitorze tego, co widzi kamera - aby łatwiej było kadrować ujęcia w locie.
Myślę nad takim zestawem z AliExpress: klik!

Na początek wystarczy?
Loty w zasięgu wzroku, jak pisałem: tylko w celu kadrowania ( podepnę to do SJ4000 na gimbalu ).

Trochę poczytałem forum, wiem, że lepiej by było porządne 1.2GHz... ale, niestety, kasa też ważna.
Dwie i pół stówki za kompletny zestaw nawet z jakimś-tam monitorem to rozsądna dla mnie opcja.
"VRS Twoim przyjacielem jest."
---
DJI Iskierka.
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: fragles »

W zasięgu wzroku jak najbardziej ale te 5 km z opisu to raczej będzie 500 m, szczególnie na stockowych antenach ;-)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: Adrián »

Do takich wymagań jakie masz, spokojnie wystarczy. Żadne 1.2 nie jest Ci potrzebne. Jak będziesz chciał dalej, to zmień anteny. Na jakiś czas wystarczy ;-)
Awatar użytkownika
wojtek81
Posty: 180
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 22:16
Lokalizacja: Poznań

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: wojtek81 »

Zamówiłem.
Poczekam z miesiąc.
Dam znać jak przyjdzie, pewnie machnę jakiś test dla potomnych.
"VRS Twoim przyjacielem jest."
---
DJI Iskierka.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: Adrián »

Jak dojdzie, to nie baw się nadajnikiem, bo się usmaży.
Sprawdź tylko czy działa, ustaw kanał a reszta już w locie, jak tylko do podglądu, to spokojnie taki test możesz zrobić.
Chyba, że zapewnisz mu chłodzenie na ziemi.
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: edixot »

Przede wszystkim nie podpinaj go bez anteny i nie pomyl plusa z minusem ;-) . 1.2GHz wcale nie jest ci potrzebne do bliskich lotów, zwłaszcza, że link RC masz zapewne na 2.4GHz. A te dwie częstotliwości się "gryzą". Poza tym 5,8GHz ma mniejsze anteny, co w kopterach jest jak najbardziej pożądane.
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: Pieth »

Lepiej na nadajnik przylep jakiś radiator bo może się skopcić, a polecisz na nim spokojnie 5km, a jak pokombinujesz z antenami to zaliczysz nawet 10 kilosów.
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: hrumque@gmail.com »

wojtek81 pisze:Myślę nad takim zestawem z AliExpress: klik!

Co do zestawu:
odbiornik RC832 nie ma stabilizatora impulsowego, tylko liniowy 7805 - więc pobiera tyle samo prądu niezależnie od zasilania (a pobiera całe ładne 220mA! od 6v w górę) więć opłaca się go zasilać albo z 2S = 7.2V pakietu (straty w ciepło jeszcze znośne), albo przerobić na przetwornicę impulsową, by oszczędzać aku odbiornika

Nadajnik ma przetwornicę impulsową wewnątrz, więc im wyższe zasilanie tym mniejszy pobierany prąd - ale i tak grzeje się jak farelka, jak koledzy zauważyli - nie włączać bez anteny, nie włączać na dłużej niż parę minut bez przewiewu od silników, lub dodać radiator chłodzący metalową puszkę nadajnika

No i te antenki to możesz szybko wywalić, bo one dają zasięg tak dobry, że dalej nimi rzucisz niż masz zasięgu ;)
Pieth pisze:Lepiej na nadajnik przylep jakiś radiator bo może się skopcić
Ale jeśli zakładać radiator, to trzeba najpierw rozciąć/wywalić termokurczliwego kondona na całości, bo inaczej to sensu nie ma.

Zasadniczo, o ile masz tylko możliwość - to dobrze jest to montować gdzieś przy przewiewie od silnika, i dać wyłącznik na zasilaniu, by odłączać zasilanie nadajnika gdy np coś grzebiesz z zdjętymi śmigłami, a włączasz zasilanie.
Awatar użytkownika
wojtek81
Posty: 180
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 22:16
Lokalizacja: Poznań

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: wojtek81 »

hrumque@gmail.com pisze:
Pieth pisze:Lepiej na nadajnik przylep jakiś radiator bo może się skopcić
Ale jeśli zakładać radiator, to trzeba najpierw rozciąć/wywalić termokurczliwego kondona na całości, bo inaczej to sensu nie ma.

Zasadniczo, o ile masz tylko możliwość - to dobrze jest to montować gdzieś przy przewiewie od silnika, i dać wyłącznik na zasilaniu, by odłączać zasilanie nadajnika gdy np coś grzebiesz z zdjętymi śmigłami, a włączasz zasilanie.
Nadajnik planuję umieścić tak, aby było mu przewiewnie.
Zasilanie także będzie odłączane - u mnie każde z "akcesoriów", czyli gimbal, oświetlenie oraz nadajnik ( jak już łaskawie z tych Chin przyjdzie ) ma swoją osobną wtyczkę, więc nie będzie problemu z odłączaniem, gdy nie będzie toto potrzebne.

Pomyślę nad radiatorem.
To nie będzie problem.
Rozetnę termo-kondoma i zobaczę jak toto wygląda.
Jakiś klej termoprzewodzący będę musiał sobie skombinować.
"VRS Twoim przyjacielem jest."
---
DJI Iskierka.
hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: hrumque@gmail.com »

wojtek81 pisze: Pomyślę nad radiatorem. To nie będzie problem.
Rozetnę termo-kondoma i zobaczę jak toto wygląda.
Jakiś klej termoprzewodzący będę musiał sobie skombinować.
Dokładnie. Sensowny radiatorek to jest może 2gramy więcej, a zapewnia spokój.
Obrazek
Waldek 1964
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2016, 11:30
Lokalizacja: Olsztynek

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: Waldek 1964 »

Jak klej to tenhttp://inter-chip.pl/search?fraze=klej+ ... mit=Szukaj Sam go używam i nieżle trzyma.
Awatar użytkownika
wojtek81
Posty: 180
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 22:16
Lokalizacja: Poznań

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: wojtek81 »

Taki mały radiatorek wystarczy?
To nie ma tragedii, widzę.

EDIT - scalenie

Minął miesiąc od zamówienia, według trackingu w piątek paczka opuściła Polski Urząd Celny.
Więc już niedługo.

Jako, że przyszedł czas na zakup jakiegoś pakietu do obsługi odbiornika i monitora, pytanie mam do Was, Panowie.
Wiem, że pakiet musi być 3S.
Na Ali podali w parametrach, że monitor bierze 5W, więc przy napięciu 3S jest to pobór rzędu 450mA.
Odbiornik niby ma brać 200mA, więc razem pobór prądu to ok. 700mA.
Fajnie by było, jakby bateryjka 1000 mAh, która droga nie jest, pociągnęła ten zestawik przez jakąś godzinkę.

Te wartości są możliwe? Macie z tym doświadczenie jakieś praktyczne?
"VRS Twoim przyjacielem jest."
---
DJI Iskierka.
hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: hrumque@gmail.com »

wojtek81 pisze:Minął miesiąc od zamówienia, według trackingu w piątek paczka opuściła Polski Urząd Celny.
Więc już niedługo.

Jako, że przyszedł czas na zakup jakiegoś pakietu do obsługi odbiornika i monitora, pytanie mam do Was, Panowie.
Wiem, że pakiet musi być 3S.
Na Ali podali w parametrach, że monitor bierze 5W, więc przy napięciu 3S jest to pobór rzędu 450mA.
Odbiornik niby ma brać 200mA, więc razem pobór prądu to ok. 700mA.
Fajnie by było, jakby bateryjka 1000 mAh, która droga nie jest, pociągnęła ten zestawik przez jakąś godzinkę.

Te wartości są możliwe? Macie z tym doświadczenie jakieś praktyczne?
Pobór prądu przez monitor jest mocno zależny od ustawione jasności podświetlania (o ile ma regulację). Ale te ~300-450mA @ 12v jest realne
Pobór prądu przez odbiornik jest raczej zawyżony trochę, w dodatku można go obniżyć zmieniając mu stabilizator 78m05 na coś impulsowego (spadnie pobór ponad połowę)

Dla poboru prądu poniżej 1C pojemności takich pakietów będą realne i osiągalne, więc powinno spokojnie tą godzinkę działać. Ja używam 2200mAh 1.5C "dedykowanego do 9XR" do zasilania radia i video i ciągnie spokojnie >2h (a nigdy tak długo nie męczyłem ciągłą pracą, w końcu w modelu dużo szybciej pada aku niż w radiu)
Awatar użytkownika
wojtek81
Posty: 180
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 22:16
Lokalizacja: Poznań

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: wojtek81 »

Dzięki za odpowiedź.
Na początek zmierzę się z jakimś pakietem 1000-1300mAh.

EDIT - scalenie

Zestaw przyszedł w końcu, ustawiłem kanały ( w sumie to zostawiłem fabryczne 5880 MHz ), podłączyłem wszystko "na pajączka" - działa.
Co najważniejsze SJ4000 umie jednocześnie nagrywać i puszczać obraz przez port USB. Jupi.

Zamówiłem już pakiet do obsługi monitora i odbiornika ( 3S 1.1 Ah ) oraz radiatorek, który sobie przylepie do nadajnika ( zdjąłem już kondom i nalepkę ), chociaż nie grzeje się on jakoś pieruńsko mocno - kilka minut się pobawiłem i nie było groźby pożaru.

Teraz pozostaje kwestia zamontowania wszystkiego.
Zamówiłem sobie mocowanie do monitorów przeznaczone na apki posiadające metalową rączkę, chociaż mój FS-i6 takowej nie posiada. Myślę, że dorobienie mocowania nie będzie jakoś morderczo trudne.
Jak się z tym uporam to wrzucę jakieś foto.
Następnie przyjdzie czas na sprawdzenie zasięgu na fabrycznych chińskich "bacikach".
"VRS Twoim przyjacielem jest."
---
DJI Iskierka.
Awatar użytkownika
wojtek81
Posty: 180
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 22:16
Lokalizacja: Poznań

Re: Zestaw FPV z Ali na TS5828 na początek

Post autor: wojtek81 »

wojtek81 pisze:Zamówiłem sobie mocowanie do monitorów przeznaczone na apki posiadające metalową rączkę, chociaż mój FS-i6 takowej nie posiada. Myślę, że dorobienie mocowania nie będzie jakoś morderczo trudne.
Jak się z tym uporam to wrzucę jakieś foto.
Dorobienie mocowania pod standardowy uchwyt kosztowało mnie sześć złotych.

Obrazek Obrazek
"VRS Twoim przyjacielem jest."
---
DJI Iskierka.
ODPOWIEDZ