Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

FIFI3129
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 12 paź 2014, 18:10
Lokalizacja: Pomorskie

Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: FIFI3129 »

Witam,przyszedł mi do głowy ciekawy pomysł na FPV w samolocie przy wykorzystaniu kamerki internetowej z wifi oraz routera z sieci PLUS.Nadajniki Fpv na 5,8 czy 1,2 Ghz mają ograniczony zasięg i z czystym podglądem na żywo bywa różnie jeśli chce się latać daleko.A gdyby tak zastosować na pokładzie samolotu kamerkę internetową wifi,zapodać obok router na kartę sim (mam taki w plusie - maleńki) wielkości małej komórki,przy okazji między kamerkę a elektronikę kamerki wpiąć OSD żeby być na bieżąco, to po utracie sygnału z nadajnika FPV można by na żywo w laptopie czy w telefonie z dostępem do internetu widzieć wszystko w jakości HD na ekranie.Wpisujemy w internecie hasło do kamerki i cieszymy się podglądem na żywo.Fakt że opóźnienie w obrazie jakieś jest,ale niewielkie, zważając na fakt że nasz samolot jest wysoko w górze więc tragedii by nie było,poza tym w górze nie ma przeszkód więc zasięg powinien być cały czas.Pozostaje jeszcze kwestia telefonicznych,anten przekaźnikowych na ziemi (ja tak to nazywam),one mają anteny panelowe które promieniują poziomo ale też w kącie rozwartym ,więc do wysokości około 1 kilometra a może wyżej problemu raczej nie ma.Oczywiście przy dalekich lotach to tylko LRS wchodzi w grę,ale to wiecie.Interesują mnie wasze opinie na ten temat,wkrótce to przetestuję na moim SKYWALKERZE 1900,myślę że pomysł powinien wypalić zważywszy że sieć PLUS ma teraz najlepszy i najszybszy internet,no i zasięg bdb.Oglądałem na youtube opóźnienia różnych kamerek internetowych i nie jest źle.Mam też inny koncept na temat dalekiego latania wykorzystując nadajniki i odbiorniki FPV jako tzw.przemienniki ale to temat nr.2.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: pawelsky »

FIFI3129 pisze:Witam,przyszedł mi do głowy ciekawy pomysł na FPV w samolocie przy wykorzystaniu kamerki internetowej z wifi oraz routera z sieci PLUS.
Zrobic sie da, sam robilem
https://www.youtube.com/watch?v=LI31z7-fLXc
https://www.youtube.com/watch?v=CHCVKb8plcQ

ale:
- potrzebujesz abonamentu z zewnetrznym publicznym adresem IP zeby sie do takiej kamerki dostac
- opoznienia niestety sa
- z zasiegiem tez bywa roznie wiec grozi Ci calkowita utrata sygnalu
- potrzebujesz w miare duzy pakiet danych zeby go nie zjesc za szybko i nie zdziwic sie ze nagle Ci wizja siadzie
FIFI3129
Posty: 110
Rejestracja: niedziela 12 paź 2014, 18:10
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: FIFI3129 »

Hmm,znalazłem ten film,mu jakoś w miarę płynnie chodzi obraz,ale dziwi mnie jak on steruje modelem w takiej odległości.film: https://www.youtube.com/watch?v=Oy9fqVSlnm4
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: pawelsky »

FIFI3129 pisze:dziwi mnie jak on steruje modelem w takiej odległości.
Co za roznica z jakiej odleglosci? Istotne jakie ma na linku opoznienie a czy to 600m czy 600km to juz mniejszy problem.

Jak widac na filmie idzie mu... roznie.
bambamfcorp
Posty: 5
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 19:37
Lokalizacja: Zawadzkie / Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: bambamfcorp »

A bylo na forum wykorzystanie 802.11n lub 802.11ac na 5ghz z kamera ip irda cmos fullhd z opoznieniem okolo pol sekundy ?

Mi zostalo to zamontowac na platformie

Sprzet z mikrotika lub ubiquiti.
SCRUBBY
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 24 maja 2016, 06:09
Lokalizacja: Koczargi

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: SCRUBBY »

dziwi mnie jak on steruje modelem w takiej odległości - 600km
Co za roznica z jakiej odleglosci? Istotne jakie ma na linku opoznienie a czy to 600m czy 600km to juz mniejszy problem.
Gdyby miał stabilizator, byłoby to dość ciekawe doświadczenie. Nie byłoby zapewne tylu nerwowych ruchów sterami związanych z dwukrotnym opóźnieniem transmisji z ptaka przez GSM na ekran i z powrotem z apki przez GSM do ptaka.
Scrubby
Projekty: Pingwin z FPV, Canary z FPV i piękna Dimona... .
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: pawelsky »

SCRUBBY pisze:Gdyby miał stabilizator, byłoby to dość ciekawe doświadczenie.
Sek w tym zeby link byl na tyle sprawny zeby sie dalo latac samodzielnie, bez wspomagaczy...
jpdjpd
Posty: 14
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 21:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: jpdjpd »

pawelsky pisze:- potrzebujesz abonamentu z zewnetrznym publicznym adresem IP zeby sie do takiej kamerki dostac
Nie nie potrzebujesz :) ale wymaga to ciut więcej zachodu niż plug'n pray :)
Odpowiedzią na to jest VPN - czyli router potrzebuje się wpiąć do sieci potem do VPNa na ustawionym IP i jest dostęp do kamerki z tejże sieci vpn adres komórkowy routowalny nie jest potrzebny.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: jelcyn »

W regulaminie korzystania z karty sim jest zabronione wykorzystywanie do telemetrii. Nie wiem jak to rozumieć.
Awatar użytkownika
suq-madiq
Posty: 182
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 16:16

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: suq-madiq »

Wisi na kickstarterze taki projekt https://www.kickstarter.com/projects/21 ... your-drone

Sam nad tym myślałem ale w konfiguracji z micro pc, anteną lte high gain, oraz płytka IO do sterowania serwami gdzie oprócz streamu w jakości dopasowanej do możliwości transferu można by modyfikować autopilota po sieci gsm/lte lub obsługiwać micro pc zdalnie, tak jak obecnie robię to za pomocą aplikacji Jump w iphonie. Są też gotowe rozwiązania po Lte http://4gmetry.voltarobots.com/shop/4gmetry-iii/

Wystarczyłoby latać od BTSa do BTSa i tam na bierząco pobierać nagranie w fhd ;)
To koncepcyjny pomysł, części są dostępne w sieci, oprogramowanie do napisania.

Co do samego vlinka to pozostaje czekać na tanie klony connexa - z lagiem przez sieć się nie wygra.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: pawelsky »

jpdjpd pisze:Nie nie potrzebujesz :) ale wymaga to ciut więcej zachodu niż plug'n pray :)
Odpowiedzią na to jest VPN
Rozne chwyty przez plecy mozna robic, ale kazdy dodatkowy klocek w ukladance zmniejsza i tak juz nie najlepsza niezawodnosc takiego rozwiazania.
SCRUBBY
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 24 maja 2016, 06:09
Lokalizacja: Koczargi

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: SCRUBBY »

jelcyn pisze:W regulaminie korzystania z karty sim jest zabronione wykorzystywanie do telemetrii. Nie wiem jak to rozumieć.
Operatorzy mają oddzielne usługi wysyłania pakietowego informacji np. GPS w samochodach flotowych, nocne duże/nieduże transmisje danych z dedykowanych uządzeń pomiarowych itp. Telemetria w ww. przypadku to dla operatora tylko pakiety latające niezbyt dużo i niezbyt często, więc do zastosowania prywatnego (niekomercyjnego) nie powinno być z tym problemu.

P.S. Dodatkowo obsługa GPS, gryzie się trochę z koncepcją lokalizatorów GSM i operatorzy nie chce by ktoś oficjalnie powiedział, że karta sim (np. wzmiankowany samochód) była zdaniem operatora w punkcie A a tymczasem GPS pokazał punkt B.
Scrubby
Projekty: Pingwin z FPV, Canary z FPV i piękna Dimona... .
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: Głuś »

jpdjpd pisze:Odpowiedzią na to jest VPN
Niby tak, ale szyfrowanie i ping rośnie.

Widzę temat wraca jak bumerang co najmniej dwa razy do roku tylko nie wiem dlaczego w postaci nowych wątków bo już takie są...
Sam myślałem żeby spróbować takiego podglądu podczas lotu w 100% autonomicznego - czyli oddajemy całą przyjemność latania naszemu FC i modlimy się żeby nie skręcił na ChrL :-D ale niestety brak pustyni w pobliżu, a nad polami to szkoda mi kretów :-D

Poza tym prawda jest taka że do puki model w powietrzu i mamy nad nim pełną kontrolę RC + obraz na żywo (normalny FPV, a nie z 2 sekundowym opóźnieniem) to mamy szanse w kryzysowych sytuacjach sobie poradzić - ostatnio przekonałem się jak przydatne może być znajomość terenu, kierunków świata, opanowanie gdy GPS nagle stwierdził "pi*****e nie robie" :-D
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
tom1ek
Posty: 60
Rejestracja: niedziela 12 cze 2016, 21:15
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podgląd na żywo przy użyciu routera jakość HD

Post autor: tom1ek »

FIFI3129 pisze:to po utracie sygnału z nadajnika FPV można by na żywo w laptopie czy w telefonie z dostępem do internetu widzieć wszystko w jakości HD na ekranie.Wpisujemy w internecie hasło do kamerki i cieszymy się podglądem na żywo
trochę zainteresował mnie ten pomysł, ameryki pewnie nie odkryłem ale cośtam sobie poczytałem na ten temat
można nie tylko "widzieć" wszystko po utracie FPV, ale nawet po utracie całego linku - zarówno RC oraz FPV - można się "podłączyć" do naszego samolotu przez internet LTE mając pod ręką np. laptopa i z niego nie tylko "mieć podgląd na żywo" wraz z OSD, ale w pełni sterować naszą maszyną. Oczywiście z racji LTE opóźnienie jest, ale takie zabezpieczenie zawsze dobre - jak pada nam link FPV, to lepiej widzieć cokolwiek, nawet z opóźnieniem, niż nie widzieć nic. Jak padnie link RC to warto wydać masznie jakiekolwiek polecenia, niż nie móc zrobić nic. Tak wiem, co to failsafe, ale chyba warto na bieżąco kontrolować, czy failsafe jest wykonywany poprawnie, czy też trzeba maszynie trochę "pomóc". Są też inne plusy takiego rozwiązania. Z dostępnych fajnych patentów jakie udało mi się znaleźć:

1. kontroler lotu Pixhawk ma możliwość bezpośredniej komunikacji z Raspberry Pi, tutaj jest opisane jak wszystko podpiąć i skonfigurować:
http://ardupilot.org/dev/docs/raspberry ... vlink.html
Później do Raspberry Pi wpinamy modem LTE na usb, jakaś apka zapewniająca zdalny dostęp (lub własny serwer VPS) i mamy wszystko co potrzeba. Odpalamy laptopa z internetem LTE i mamy obraz wraz z OSD oraz sterowanie naszą maszyną. Opóźnienie jest zależne od tego jak dobre serwery ma apka przez którą się łączymy (apkę można zawsze zmienić na lepszą, albo zastosować własny serwer VPS) oraz od tego w jakiej jakości podglądamy obraz z kamery, może być np. 1080p, ale można ustawić i mniej. Sam Raspberry waży może z 50g, można go zasilić też za pośrednictwem Pixhawk, albo bezpośrednio z akumulatora w samolocie.
Inna sprawa, że przy takim rozwiązaniu można jeszcze zastąpić standardową kamerę FPV taką dedykowaną dla Raspberry Pi. Jest mała, lekka, niedroga (50zł), a ma video w 1080p. Raspberry Pi posiada m.in. wyjście composite video (RCA), którym może zapodawać analogowo w niższej rozdzielczości obraz z tej kamery podpiętej do niego na dowolny standardowy nadajnik FPV 5.8GHz albo 1.2GHz bez opóźnień. Wszystko zaś nagrywa się w full HD na dysku tego mini PC.

2. Navio2 - autopilot Raspberry Pi: https://emlid.com/

3. Erle-Brain 2 - linuxowy autopilot, budowany chyba na podzespołach Raspberry Pi: http://erlerobotics.com/blog/erle-brain-2/

4. PXFmini - przystawka do Raspberry Pi, która zamienia go w autopilota: http://erlerobotics.com/blog/pxfmini/

Można też zamiast przez LTE łączyć się z Raspberry poprzez wifi 5.8GHz z użyciem jakiegoś routera/access pointa. Wtedy mamy na ziemi FPV 1080p@30fps nawet może i bez wielkich opóźnień, ale zasięg takiego rozwiązania to max kilka km. Poprzez LTE są większe opóźnienia, ale zasięg = cały kraj.
ODPOWIEDZ