Budowa anteny Inverted Vee - tutorial

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

jak druty wychodzą z oplotu czarnego to tam zaczyna się antena
Uściślijmy: środek anteny jest w miejscu, gdzie żyła wychodzi z ekranu. U Ciebie akurat jest to miejsce końca czarnej izolacji.

Ma być tak jak na lewym rysunku.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
kojak
Posty: 967
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 11:25
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: kojak »

Szukałem na forum ale bez powodzenia - jak najkorzystniej umieścić inverted vee na quadrokopterze ? Niby największy zysk jest od strony ramion - więc logika podpowiada aby nie dawać jej w "ogon" tylko na frontową stronę aby mieć zapas sygnału gdy będziemy wracać i nie okazało się, że po odwróceniu modelu zniknie nam sygnał video ?? Rozumiem że płasko równolegle do ziemi jest też największy zysk...?
Artu

Post autor: Artu »

Copter to nie samolot, i nie Musisz wracać "dziobem" :mrgreen:
Awatar użytkownika
kojak
Posty: 967
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 11:25
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: kojak »

niby nie muszę, ale lecąc fpv to trochę lipa tak na wspak ;) a gimbala nie obrócę o 180 st.
Awatar użytkownika
Paczlatam
Posty: 57
Rejestracja: środa 23 maja 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paczlatam »

Przeprowadziłem strojenie anteny vee do 7 kanału fox 800, czyli do 1,20 GHz. Robiłem dwukrotnie bo nie podobał mi się pierwszy wynik ale wyszło za drugim razem tak samo. Minimum pobieranego prądu 322 mA osiągnałem przy 50,6 mm co odbiega znacznie od długości z pdf i kalkulatorów.

Mam pytanie, czy któryś z kolegów stroił vee i czy wyniki pokrywały się z kalkulatorami?
Pozdrawiam,

Jerzy
-----------------------------
Raptor FPV 2000 twin motor mod
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Mi zawsze wychodzi inaczej niż w kalkulatorze :)
Np. dla różnych kabli na tą samą częstotliwość mam róznicę o 1mm między RG174 a RG316 a aż 1.5mm dla RG402.
Dlatego w szablonie diem zapodał duższe odcinki, żeby było z czego docinać.
Ważny jest pomiar pobieranego prądu.
Podobie jak RSSI w odbiorniku gdy dostrajamy antenę odbiorczą.
Awatar użytkownika
Paczlatam
Posty: 57
Rejestracja: środa 23 maja 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paczlatam »

Dziękuję za odpowiedź. Sie troszkie uspokoiłem :)
Pozdrawiam,

Jerzy
-----------------------------
Raptor FPV 2000 twin motor mod
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

To ja jeszcze dodam od siebie coś.
Spotkałem się z info, że niektórzy mają problem z mierzeniem prądu za pomocą popularnych multimetrów cyfrowych ze skalą 10A
Obrazek
Sam się zdziwiłem, kiedy mój miernik pokazywał 0A, a po przełączeniu na skalę 200mA wychodził poza zakres, czyli w ogóle nie moglem nic zmierzyć.
Polecam się zaopatrzyć w takich przypadkach w rezystor (bocznik) 0,1 Ohm 5W i podłączyć szeregowo między zasilanie a odbiornik
Obrazek
Miernik przykładamy do końcówek tego rezystora, a pokrętło ustawiamy na pomiar napięcia 200m lub 2000m i mamy piękny w miarę dokładny pomiar ;-)
Liczą się i tak głównie względne wartości pomiarów (czy napięcie/prąd maleje), a nie bezwzględne.
Qwer
Posty: 196
Rejestracja: sobota 06 kwie 2013, 21:14
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qwer »

Wiem, że idę na łatwiznę zamiast przekopać kilka tematów ale...
Czy mógłby ktoś podać namiary na sprawdzone komponenty potrzebne do zbudowania takiej anteny (gniazdo pasujące do foxa + kabel antenowy (chyba są różne) + drut miedziany(jaka średnica)).
Awatar użytkownika
maaccieek97
Posty: 95
Rejestracja: niedziela 12 maja 2013, 18:53
Lokalizacja: Płońsk/Wawa

Post autor: maaccieek97 »

Drut 0,8 mm miedziany ale do spawania- jest twardszy i lepszy.
"Wtyczka sma" wpisz w Allegro. >>>>Klik<<<<
Kabel najlepiej o najmniejszych stratach, ja używam teflonowego =Kabelek=
Jak chcesz to moge Ci wysłać troche drutu, bo mam 5 kg, uderzaj na Pw jak cos.
Qwer
Posty: 196
Rejestracja: sobota 06 kwie 2013, 21:14
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qwer »

Dzięki za odpowiedź.
Mam tylko pytanie czy na pewno dałeś dobre złącze: http://allegro.pl/show_item.php?item=3490327600 Powinno być chyba męskie a tu jest żeńskie?

Dzięki Rurek :-)
Ostatnio zmieniony czwartek 12 wrz 2013, 22:54 przez Qwer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

W FOXsie jest złącze SMA. Czyli na kabelku z anteną dajesz złącze z bolcem i gwintem wewnętrznym.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Qwer
Posty: 196
Rejestracja: sobota 06 kwie 2013, 21:14
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qwer »

Zrobiłem swoją pierwszą antenkę:
Obrazek
Docięta na kanał 9 (chyba 1280 MHz) metodą prądową.

I umieściłem ją w modelu w taki sposób:
Obrazek
Niestety antena ta wyraźnie zatyka FrSky.

O dziwo po zmianie na oryginalny bacik FrSky nie pika po 300 metrach jak w inv-vee, RSSi w telemetrii jest wyższe i serwa przestają drgać (to, że mam słabo odkłóconą instalację to inna sprawa).
Obrazek


Odbiornik FrSky w belce ogonowej. Antenki na stateczniku poziomym.

Czy pełniłem jakiś błąd w konstrukcji antenki a może ma ona po prostu lepszą charakterystykę niż bacik i przez to bardziej zakłóca? :-P

PS. Mam jeszcze dwa pytania.
- Czy jeżeli będę używał anteny z filtrem low pass to mimo to dostrajanie przeprowadzam bez filtru?
- Rozumiem, że mogę nałożyć rurkę termokurczliwą na części aktywne anteny? :-)
Awatar użytkownika
maaccieek97
Posty: 95
Rejestracja: niedziela 12 maja 2013, 18:53
Lokalizacja: Płońsk/Wawa

Post autor: maaccieek97 »

Qwer pisze:Niestety antena ta wyraźnie zatyka FrSky.
Jedyny sposób to odsunięcie nadajnika jak najdalej od FrSky. Możesz też spróbować na innych kanałach w fox'ie.
Dostrajasz bez filtru, i możesz nałożyć termokurczki.
A co masz na Rx?
valoos
Posty: 19
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: valoos »

markac pisze:To ja jeszcze dodam od siebie coś.
Spotkałem się z info, że niektórzy mają problem z mierzeniem prądu za pomocą popularnych multimetrów cyfrowych ze skalą 10A
Obrazek
Sam się zdziwiłem, kiedy mój miernik pokazywał 0A, a po przełączeniu na skalę 200mA wychodził poza zakres, czyli w ogóle nie moglem nic zmierzyć.
Polecam się zaopatrzyć w takich przypadkach w rezystor (bocznik) 0,1 Ohm 5W i podłączyć szeregowo między zasilanie a odbiornik
Obrazek
Miernik przykładamy do końcówek tego rezystora, a pokrętło ustawiamy na pomiar napięcia 200m lub 2000m i mamy piękny w miarę dokładny pomiar ;-)
Liczą się i tak głównie względne wartości pomiarów (czy napięcie/prąd maleje), a nie bezwzględne.
Ja ciebie bardzo przepraszam, ale na przedstawionym zdjęciu multimetru widać wyraźnie gdzie trzeba wtykać kabel przy pomiarze prądu na zakresie 10A (otwór wyżej niż do pozostałych zakresów). Wtedy taki bocznikowy rezystor już tam w środku jest w postaci grubego kawałka miedzianego druta :D
ODPOWIEDZ