Budowa anteny Inverted Vee - tutorial

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

dmz
Posty: 529
Rejestracja: sobota 16 kwie 2011, 15:34
Lokalizacja: łorsoł citi at war.

Post autor: dmz »

podsumowując do zrobienia anteny inv-vee potrzebuję kawałka drutu z migomatu, szablon diema, kabelek RG316 ze złączem sma męskim. do tego multimetr, nadajnik i odbiornik.

na ziemi odbiornik z antenką GP, czyli inv-vee z 3 przeciwwagami (ich kąty jak rozumiem wszystkie 120st)
latam quadem przy nodze, dalej jak 100-200m nie bo sie cykam. nadajnik 900mhz 700mv.

teraz pytanie, co sie stanie jak podepnę zasilanie do nadajnika bez anteny? aha i komu moge to wysłać do naprawy, bo wydaje mi się że przy ktoryms lądowaniu inercja anteny stockowej oderwała mi gniazdo od obudowy i takowa sytuacja mogła wystąpić. ewentualnie co sie mogło spalic i gdzie to kupic?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

dmz pisze:podsumowując do zrobienia anteny inv-vee potrzebuję kawałka drutu z migomatu, szablon diema, kabelek RG316 ze złączem sma męskim. do tego multimetr, nadajnik i odbiornik.
Wszystko się zgadza. Kabelek nawet podałem W Twoim wątku.
dmz pisze:na ziemi odbiornik z antenką GP, czyli inv-vee z 3 przeciwwagami (ich kąty jak rozumiem wszystkie 120st)
A nawet z 4rema przeciwwagami robimy.
dmz pisze:co sie stanie jak podepnę zasilanie do nadajnika bez anteny? aha i komu moge to wysłać do naprawy
Mógł się spalić końcowy tranzystor. W naszym mieście jest polecany serwis ektron.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Nie lataj na 900mhz, bo latanie w paśmie komórek GSM, to mało mądre, powinieneś się przemieścić z pasmem wyżej np 1,3ghz
^ sens tylko w postępie ^
dmz
Posty: 529
Rejestracja: sobota 16 kwie 2011, 15:34
Lokalizacja: łorsoł citi at war.

Post autor: dmz »

no mam te 900mhz i 1,2ghz. rc mam na 2,4ghz . podobno jak mam rc na 2,4 to lepiej na czestotliwosciach dzielonych na pol nie latac. stąd te 900mhz. jakbym wiedzial ze to tak wyglada to bym szukał 1,3ghz.

do latania przy nodze -doslownie wpromieniu 50m, to ma az takie znaczenie?
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Zależy dla kogo, czy dla Ciebie czy dla użytkowników komórek ;-) też latałem na 900, ale to się nadaje tylko do latania koło nogi, więc dałem sobie spokój, uciekłem na 1050 i było lepiej ale też za kiepsko, więc pozostało 1,3 i z czasem alternatywnie 5,4 bedzie
^ sens tylko w postępie ^
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

934MHz to sama cyfrówka GSM'u
dmz
Posty: 529
Rejestracja: sobota 16 kwie 2011, 15:34
Lokalizacja: łorsoł citi at war.

Post autor: dmz »

czyli że co? można czy nie można?
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Nie bardzo. Będziesz miał sporo śmieci w obrazie jak będziesz blisko jakiegoś przekaźnika.
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Można, w sensie że jak kto woli, ale to - nielegal, a druga sprawa, telefon w kieszeni, albo jakiegoś grzybiarza w okolicy może Cię zatkać, poza tym będziesz miał ograniczony zasięg sygnału AV gdyż jak sygnał lekko osłabnie to wejdą śmieci.
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Re: Budowa anteny Inverted Vee - tutorial

Post autor: loop »

diem pisze: Antenę, którą stworzyliśmy podpinamy do nadajnika, podłączamy do źródla zasilania poprzez multimetr, by mierzyć pobierany prąd. Antenę docinamy z obu stron (w równej odległości). Im mniejszy prąd, tym lepiej zestrojona antena.
Nic z tego nie rozumiem w sensie im mniejszy prąd tym lepiej.
Diem, możesz mi wytłumaczyć na jakieś zasadzie to należy rozumieć, jakie tu mechanizmy działają, bo mam niezły zgryz z tym.

Na moim przykładzie prosto ze stołu, nadajnik bevc 1,3G 1,5W.
Wg producenta ciągnie 500mA przy 12V i ok. Czyli aby wypromieniował 1,5W musi zassać 500mA (czy do tej pory dobrze to rozumiem?).

Potem stroję antenę, wlutowałem kabel antenowy prosto do nadajnika, usunąłem ekran z końcówki i zaczynam od 88mm gorącej żyły i zaczynam przycinać. Wyniki oscylują w okolicach 380mA i zbliżając się do 60mm uzyskałem 450mA. Obcinając dalej, wynik zaczął spadać do nawet 280mA dla 48mm. Znowu dolutowałem kawałek i znowu przy 60mm uzyskałem 450mA.

Jak na moją logikę skoro nadający sprawny zestrojony nadajnik ciągnie 500mA na 12V, mając anteną za długą lub za krótką (czyli daleko od nawet kalkulatorskiej częstotliwości względem długości), to wychodzi na to że najbliżej częstotliwości na długości anteny 58-60mm mam najwyższy pobór prądu, tak jak by nadawało z najwyższą mocą, najbliżej wartości 500mA.

Z kolei uzyskanie najmniejszego mA jest najprostsze, bo to tylko kilka cm mniej przewody lub więcej niże podają kalkulatory, ale wtedy też wg kalkulatorów jestem daleko poza częstotliwością ze specyfikacji.

Jedynie jako tako rozumiem, że wzrost mA może być powodowany wzrostem oporu i temperatury nadajnika, czyli mA idzie w ciepło a nie w antenę. Z kolei jak ma się to 500mA specyfikacji do rzeczywistości i do uzyskania jak najmniejszego mA. Nieźle się można zagubić co? :-) na logikę zakładam że im więcej mA uzyskam na mierniku tym największą mocą nadajemy, a nie odwrotnie... i tu poległem bo tego nie rozumiem.

EDIT: Przeszczep z mojego tematu:


Nabiegałem się jak głupi by w końcu dorwać tą informację:
CH8:1240MHZ
CH9:1280MHZ
CHH:1320MHZ
CHC:1360MHZ
Channel:
1.240G 1.280G 1.320G 1.360G
Więc kanały się zgadzają, czyli 8 to najniższy kanał (1240mhz), teraz długość druta:
http://blog.hamradiofuns.eu/m0gny/kalku ... tikalnych/
1240mhz dla 1/4 fali
0ft. 2 - 9/32in. lub >0.058 M
58mm, no jak w mordę strzelił idealnie i tu mam 450mA.
^ sens tylko w postępie ^
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Odgrzewam temacik, mam pytanko na które nie znalazłem odpowiedzi.
Czy taką antenę vee można użyć do routera do wifi(tą na 2,4Ghz)?
Jeśli tak to czy by to była lepsza opcja(lepszy zasięg) niż to co dają fabrycznie do routerów.
Router ma śmigać w szkole więc sygnał często musi przebić się przez parę ścian bo będzie na drugim piętrze :-P
Z góry dzięki.
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

Witam

Stworzyłem taką antenkę (na razie nie wygięta pod odpowiednim kątem)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czy dobrze to polutowałem? chodzi mi o to czy nie za dużo cyny itp.
Nie bardzo wiem jak się stroi nadajnik. Podpinam się z miernikiem w jego zasilanie i patrzę na napięcie(V) czy na natężenie prądu(A)?

Przyciąłem druciki na 1.2GHz a docelowo chciałbym zestroić na 1280MHz.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: zbipok »

Będzie działać.
Ja polecam antenkę z poniższego wątku, również działa i jest trwalsza

antenka vee
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

zbipok pisze:Będzie działać.
Ja polecam antenkę z poniższego wątku, również działa i jest trwalsza

antenka vee
Dzięki za rady.
Poprawiłem trochę lut eranu- mniej cyny i cały drucik przylega do ekranu.

Nie wiem tylko jak mierzyć pobierany prąd przez FOXA. Najgorsze jest to, że fox jest troszkę unieruchomiony... :mrgreen:
Artu

Post autor: Artu »

zbipok pisze:Ja polecam antenkę z poniższego wątku, również działa i jest trwalsza

antenka vee
A "pocieniłeś" ją zgodnie z sugestiami :roll:
ODPOWIEDZ