Budowa anteny Inverted Vee - tutorial

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

pawel266 pisze:Ale zrobienie anteny o dobrych parametrach nie jest takie proste wymaga przeprowadzenia pomiarów, testów itd.
Eee nie przesadzałbym....w naszych konkretnych zastosowaniach, przy naszych mocach i przy naszych wymaganiach - anteny robione w/g tutoriali (ktoś w końcu z przyrządami zrobił antenkę i ją sprawdził zanim zrobił tutorial albo kalkulator) które tu polecamy (np wszystkie DIY od kolegi IBCrazy) - mają parametry trzymające się w granicach dopuszczalnych dla hobbystów :-)
Nie smażymy kilowata na drugi koniec świata aby każdy 0,01 SWR się liczył i każde 0,01 Ohma....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: Marcin »

Rurek, to nie tak. Czytałem, przeglądnąłem fotki, ale nie umiałem się paru rzeczy tam domyśleć. Więc wolałem kupić gotowca. Teraz, jak już widzę, co i jak, to myślę, że byłbym w stanie sobie samodzielnie taką antenę zbudować.

Weź pod uwagę, że ja z elektroniki leżę i kwiczę i dla mnie FPV to będzie z pewnością droga przez mękę ;)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Marcin pisze:że ja z elektroniki leżę i kwiczę
Ja podobnie :-) ale bez przesady jak mam przed oczami obrazkowy tutorial który akurat w wypadku inVee jest megabanalny to raczej nie mam trudności, najwyżej pytam większych fachowców o niejasności...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Rurek pisze:
Eee nie przesadzałbym....w naszych konkretnych zastosowaniach, przy naszych mocach i przy naszych wymaganiach - anteny robione w/g tutoriali (ktoś w końcu z przyrządami zrobił antenkę i ją sprawdził zanim zrobił tutorial albo kalkulator) które tu polecamy (np wszystkie DIY od kolegi IBCrazy) - mają parametry trzymające się w granicach dopuszczalnych dla hobbystów :-)
Rurek, nie do końca bym się zgodził...
Wytłumacz mi dlaczego dipol na 433MHz ma mieć 2x166mm a tutaj (już ten link podawałem) ma 2x150mm?

Nawet długość kabla zasilającego może mieć znaczenie.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Moce mocami, potem każdy sieje ile wejdzie. Z wysokimi częstotliwościami to jest tak jak z wspinaczką na wysoką górę, każdy element ma znaczenie. Jak się zrobi mały błąd to się spadnie.
mateuszganko
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 07 sie 2012, 20:31
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: mateuszganko »

gdzie w foxie 800 trzeba się wpiąć amperomierzem by wystroić antene ?

edit:
aha spoko xD
Ostatnio zmieniony środa 19 wrz 2012, 10:59 przez mateuszganko, łącznie zmieniany 1 raz.
Artu

Post autor: Artu »

mateuszganko pisze:gdzie w foxie 800 trzeba się wpiąć amperomierzem by wystroić antene ?
W zasilanie FOX-a
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

No, ale tak prosto to się chyba jednk nie da "wystroić" anteny...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

No tak, ale ustawiając na najmniejszy prąd, będziemy chociaż blisko optimum.
________________
Cobra
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

Pod warunkiem, że mamy bardzo dokładny pomiar, a raczej (prawie) nikt z nas nie ma miernika o takiej dokładności w zakresie prądów jakie tam chodzą, a jednocześnie trzeba by mieć antenę wzorcową o SWR zbliżonym do 1 aby mieć punkt odniesienia (tzn. jaki pobór przekłada się na dobrze dostrojoną antenę)
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Antena wzorcowa to sztuczne obciążenie 50ohm. Czysto rezystancyjne wykonane najlepiej z rezytorów SMD i wtyku SMA.
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

Nie rozumiem tego zdania:
diem pisze:Antenę, którą stworzyliśmy podpinamy do nadajnika, podłączamy do źródla zasilania poprzez multimetr, by mierzyć pobierany prąd.
Może ktoś wytłumaczyć jaśniej ? Chyba że jaśniej się już nie da..

I jaka grubość tego drutu bo nie wyczytałem..
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Post autor: ci3jk4 »

mateuszganko napisał/a:
gdzie w foxie 800 trzeba się wpiąć amperomierzem by wystroić antene ?

W zasilanie FOX-a
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

No i wszystko jasne, a grubość drutu?
Miedziany 0.2mm może być ?

Pytanie.

Załóżmy że przyciąłem górny "wąs" o 0,5mm, prąd zmalał. Drugi wąs przyciąłem o 0,5mm ,prąd znowu zmalał . Przyciąłem drugi raz pierwszy wąs o 0,5mm prąd wzrósł.

W takiej sytuacji jeden wąs jest krótszy od drugiego o 0,5mm. I teraz mam pytanie na co to wpływa że jeden jest dłuższy od drugiego?
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

Miedź 0.2mm? Toć to chyba giętkie jak galareta. Dla mnie 0.8 z miedzi jest zbyt giętkie na antenki.

Zrównaj ten drugi wąs, przeżyjesz te 0.5mm, chyba, że startujesz w jakimś konkursie z pomiarem SWR :P
ODPOWIEDZ