Antenka typu Skew-Planar o polaryzacja kolowej.

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Na czym takie ładne łuczki wyginasz?
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

Verid pisze:Na czym takie ładne łuczki wyginasz?
Sprawne łapska... :-P
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Czyli jednak metoda kciukowa rządzi :mrgreen:
Awatar użytkownika
marti
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 12:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: marti »

czytam, licze, czytam i jakos mi sie nie zgadza, wiec dopytam tuz przed cieciem drutu na tak zachwalane anteny, bo chyba doklanosc jest wazna ...

interesujaca mnie czestotliwosc to 1160 MHz, wiec na podstawie google (fizyke mialem dawno temu) predkosc swiatla 299792458 m/s, wiec v/f da nam dlugosc fali i z tego 1/4 jako pierwsze ramie koniczynki daje 64,6 czyli dla ulatwienia 65 mm

czy tak ? a moze czegos nie doczytalem i nie uwzgledniam ?!
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

na twoją częstotliwość masz 66.16mm dokładniej to jest twoja 1/8 fali.
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
marti
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 12:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: marti »

Możesz podać jak to wyliczasz? Jest jakaś tabela dla tego typu anteny ?
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
marti
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 12:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: marti »

WIELKIE DZIEKI :) MAM ODPOWIEDZ NA MOJE "DLACZEGO" :mrgreen:

"You may notice this is a little longer than the true electrical quarter wavelength such as that is used in the BiQuad tutorial. Admittedly, I don't know why this is the case, but it appears to work best 1-2% longer than the electrical wavelength, so we'll go with it. Hey, it hit a perfect 1.0 SWR on the first try, so apparently something is right."

właśnie trafiłem na bardzo pouczający materiał, więc mam nadzieję, że autor nie obrazi się za niewielki OT

anteny i polaryzacja
claw
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 02 cze 2011, 20:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: claw »

Witam mam pytanie co do anten.
Proszę o poradę. Obecnie jako nadawczy mam bacik z 4 wąsami jako odbiornik panelówkę Bi-Quad. Dzialam na 1005MHz 200mv.
Pytanie dotyczy kombinacji.
Czy jako nadawczą powinienem zrobić koniczynkę 3 listkową a odbiorczą 4 listkową?
Nadawcza jest skierowana w dół a odbiorcza w górę, zatem czy powienienem jedną zrobić lewoskrętną a drugą prawo?
Czy mogę używać koniczynkę z Bi-Quad?

Dziękuję
EPP FPV, Trex600 gimball, MK Hexa, MK quad, KFC 250quad, Naza2 Hexa, Fantom Czy Pro
DX8, Eleres
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Claw - Bacik - biquad to teoretycznie lepsza kombinacja bo zysk jest lepszy. Bacik to ok 2dB biquad - nie wiem jaki zrobiles ale pewnie te 7db ma. A to sporo. Tyle ze biquad jest kierunkowy i trzeba w model celowac.
Koniczynki z kolei sa bardzo skuteczne jezeli przesladuja Cie odbicia. Tlumienie odbic to ok -30db a to bardzo duzo. Do tego sa dookolne, Nawet martwy stozek nad antena jest minimalny.
Ale cos za cos - koniczynki maja marny zysk - ponizej 1db. Fizyki sie nie przeskoczy.

Nieistotne jest czy koniczynka sterczy w gore czy w dol. Nic nie trzeba zmieniac.

Mozna uzywac kombinacji anten typu koniczynka z biquadem - traci sie na tym 3dB i tlumienie odbic niestety.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
claw
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 02 cze 2011, 20:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: claw »

Dziękuję Leszku za wyjaśnienie. W moim wypadku problem polega na tym, że tracę zasięg gdy model znajduje mi się nad głową. W samolocie biquad spisuje się dobrze, natomiast w heksie tracę go nad głową. Chciał bym swobodnie latać z moim zestawem na odległość około 500m bez stresu bez celowania panelem. Dla przypomnienia mam dość niewielką moc 200mv.
Pozdrawiam
EPP FPV, Trex600 gimball, MK Hexa, MK quad, KFC 250quad, Naza2 Hexa, Fantom Czy Pro
DX8, Eleres
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Ja tez mam wideo tx 200mW ale na 5.8GHz i jak dotad wideo nie starcilem, RC zdycha pierwsze.
Utrata wideo nad glowa to dosc normalne z bacikiem czy bacikami. Dziure maja te antenki porzadna po osi anteny.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marimach77 »

Leszek_K pisze:Utrata wideo nad glowa to dosc normalne z bacikiem czy bacikami. Dziure maja te antenki porzadna po osi anteny.
Ale diversity + 2 odbiorniki z bacikami (jedna antena pionowo, druga poziomo lub po skosie) powinno załatwić ten problem? Pytam, bo akurat jestem na etapie szukania diveristy na 5.8 GHz.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Jak chcesz diversity to rob 1 koniczynke a jedna helikalna. Koniczynka praktycznie zalatwia przeloty nad glowa i do ok 3km, a helikalna - zalezy jaka zrobisz. Na RCG facet sie chwalil 5-6km z helikiem 5 zwojow. Na filmiku jest troche szumu ale znow RC poleglo pierwsze. Oczywiscie koniczynka w nadajniku. Baciki na tej czestotliwosci to nieporozumienie.
Najciekawsze jest to ze facet uzywal tylko 1 odbiornik z helikiem, na statywie. Zadnego diversity.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Jakiś czas temu postanowiłem zrobić antenki Skew-Planar na 1.2G, ale straszliwie koślawo mi to wyszło mimo sugestii Leszka_K "jak to zrobić". Największym problemem dla mnie okazały się kwestie manualne.
Ponieważ od niedawna dysponuję również zestawem na 5.8 postanowiłem wrócić do tematu i znalazłem dla mnie przydatny
poradnik.
Teraz czuję, że antenki wyjdą jak trzeba :-;.
ODPOWIEDZ