Antenka typu Skew-Planar o polaryzacja kolowej.

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Jak tak dalej będziesz pisał to dostaniesz tytuł "lenia miesiąca" ;-)
W dziale w którym piszemy jest przyklejony temat , przecież wspomniałem o tym :evil: nie chce Ci się nawet przelecieć po przyklejonych tematach w tym dziale :?:
Koniec OT bo to jest temat o antence SPW. Linku nie podam do Inverted Vee :-) sam sobie poszukaj w ramach pokuty 8-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Burakko »

Pytam więc ponownie bo nie znalazłem żadnego konkretu odnośnie grubości i uzytego materiału do wykonania anteny SPW.
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
Awatar użytkownika
zubik
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek 17 paź 2011, 07:51
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: zubik »

Poszukaj sobie tematu w którym Bartwaw opisuje antenki które produkuje. Chyba robi to z drutu 0.6 lub 1mm z migomatu.
>Wszędzie w domu, ale najlepiej dobrze ;)

>Ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Burakko »

Właśnie o to chodzi ja zrobiłem z 0.8 stalowy drut z MIGa. Ale czy to ma jakiś wpływ to nikt nie napisał. Czy blacha nierdzewka miedź itd.... Tak samo jak nie znalazłem konkretów odnośnie przewodu koncentrycznego. Czy noże być jakiś inny czy tylko RG316. Znalazłem przewód troszkę cieńszy ale stosowany do czujników analogowych. Bardzo wysokiej jakości ale czy będzie się nadawał ? Mogę pyknąć fotkę jeżeli ktoś będzie w stanie odpowiedzieć na moje pytanie a nie tylko pouczać bez konkretnego celu.
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
Awatar użytkownika
zubik
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek 17 paź 2011, 07:51
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: zubik »

Domyślam się że chodzi Ci o przenikalności, efekty naskórkowości i parę(dziesiąt!?) terminów które zna tylko garstka wtajemniczonych a rozumieją już tylko kapłani voodo w.cz :D Kurde stary, weź ten drut 0.6 z miga i będzie hulało. Jak chcesz się bawić w poznawanie tajników w.cz to super, ale myślę że jak na nasze potrzeby wystarczy wiedza zawarta na naszym forum.
>Wszędzie w domu, ale najlepiej dobrze ;)

>Ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
m_atrix
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 11 cze 2013, 07:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

CL i SPW pytanie

Post autor: m_atrix »

Hej,
Zadowolony z efektów ukręconych na kolanie z dokładnością do mm antenek na 5705Mhz, poszedłem za ciosem i chcąc osiągnąć lepszy efekt ruszyłem do roboty z suwmiarką, aby dokładność wykonania wzrosła do setnych części mm.

Zakupiłem drut do migomata 0,8mm, nowy przewodzik koncentryczny itd, posiedziałem podłubałem, wrzuciłem na model i ups....:-(

O ile na koniczynach czterolistnych zrobionych wg przepisu Leszek_K śmiało ogarniałem 600m w dal i 200m w górę z lekkim śnieżeniem, to na dopieszczonych Cl i SPW zrobionych co do setnej części mm, śnieg zasypał ekran zaraz po oderwaniu od ziemi ?????

Mam wiec do expertów kilka pytań:

- czy może miał ktoś z Was podobna jazdę i doszedł co było przyczyną
- czy mógłbym komuś z Was podesłać te nowe anteny do sprawdzenia swr itd?

Mam też pytanie o listki i ich ułożenie względem orientacji poziomu itd, ale na razie nie wiem jak o to zapytać, aby być dobrze zrozumianym, wiec na ten czas tyle.
Pozdrawiam
kamilt
1% - http://www.dzieciom.pl/12659
************************************
różne latające + wiatrak

komu Bóg rozumu nie da, kowal mu go nie ukuje
Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Burakko »

Mam miernik SWR220 ale nie mam pojęcia jak nim sprawdzić antenę i czy w ogóle się da takim miernikiem. Może ktoś da znać kto ma wiedzę na ten temat

Obrazek
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
Awatar użytkownika
m_atrix
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 11 cze 2013, 07:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

SWR220

Post autor: m_atrix »

Bardzo ładny, nadaje się do pasma 27MHz tj popularne CB radio,
ale raczej naszych antenek ten nie łyknie z tego co wiem.
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

A wystarczy choć trochę poszukać...
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=7242
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
m_atrix
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 11 cze 2013, 07:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

swr

Post autor: m_atrix »

mkrawcz1 pisze:A wystarczy choć trochę poszukać...
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=7242
Znam ten post, z tym że moja pytanie dotyczyło pomiaru a nie budowy, tak czy siak dzięki za chęci.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

M_atrix - wyglada ze drugi egzemplarz byl zrobiony zbyt dokladnie. Cienszy drut = wezsze pasmo. Czyli byc moze antenka jest dobra ale nie na Twoja czestotliwosc.
Przy okazji - 600m to zaden wynik. Nawet na fabrycznych bacikach latalem duzo dalej. Wideo mi sie rwalo ale jak bylo to bylo. Z koniczynkami spokojnie latam 2-3km w zaleznosci od warunkow, dalej juz trzeba helika w odbiorniku.

Mkrawcz1 - ten niby prosty miernik SWR albo nie jest prosty albo wyniki ktore sie dostaje sa dosc smieszne. Z duzym entuzjazmem pisano o tym na RCG. Ale jak ludziska zaczeli opowiadac ze z pomiarow antenek wychodzi im SWR 1:1.01 dla koniczynki czy helika na 5.8GHz tom sie ze smiechu upil. Napisalem cos na ten temat - to sie na mnie ten i ow obrazil. Sila autosugestii.
Zrobilem miernik SWR wspominany przez Kostka http://pe2er.nl/wifiswr/. Oczywiscie uzylem innych zlaczy w glowicy ale to tyle. Cudo nie jest ale dziala calkiem przyzwoicie i wyniki mam powtarzalne od 10mW do 500mW mocy nadajnika. Ten zakres moglem sprawdzic bo takie mam nadajniki i zadnych tlumikow.
Sztuczne obciazenie tez zrobilem zgodnie z opisem w/w stronce. Obcialem co niepotrzebne od d.... strony zlacza, tak by rezystory SMD ladnie sie komponowaly. I juz.
Miernik ma te zalete ze mozna nim mierzyc antenki 2.4GHz z nadajnika RC. Roznica pomiedzy Tx wideo i RC jest taka ze RC nadaje serie danych kilkadziesiat razy na sekunde ale pomiedzy seriami jest cisza. Wideo nadaje ciagle. W mierniku jest ukladzik ktory to zalatwia
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

A jak zrobić najprościej tłumik? Video ma 800mW (czyli pewnie bliżej 500 :) ) ale to i tak 5x za dużo.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Nie za duzo. Wszystko zalezy od rezystorow w glowicy. Jezeli masz rezystory 0.25W - czyli typ 1206 (chyba - z pamieci cytuje) to masz katalogowo w sumie 1W. Typ 0805 - 1/8W masz 0.5W. Zwykle wystarcza. Niestety zrobienie tlumika nie jest proste. Niby kilka rezystorow ale to co jest cacy przy kilku MHz jest bezuzyteczne przy GHz. Niestety.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Leszek_K pisze:Nie za duzo. Wszystko zalezy od rezystorow w glowicy. Jezeli masz rezystory 0.25W - czyli typ 1206 (chyba - z pamieci cytuje) to masz katalogowo w sumie 1W. Typ 0805 - 1/8W masz 0.5W. Zwykle wystarcza. Niestety zrobienie tlumika nie jest proste. Niby kilka rezystorow ale to co jest cacy przy kilku MHz jest bezuzyteczne przy GHz. Niestety.
No wiem dlatego pytam właśnie :) OK czyli 1206 da radę jakoś, jeszcze mam drugie pytanie czym zastąpić diodę BAT62-03W patrzyłem w datasheet i ma b. mała pojemność BAT64 i BAT43 ma 10x więcej. Pytanie jaki parametr jest tutaj istotny.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Ja uzywam HSMS-286x lub BAT62-03W. Prawde mowiac nie pamietam gdzie kupilem, ale chyba byl to E-Bay. HSMS sa wyraznie lepsze na 5.8, ale przy ich lutowaniu cholery mozna dostac.
Sadze ze typ 0805 tez da rade, pomiar trwa kilka sekund, lutowane sa do relatywnie duzego kawalka miedzi to te kilka sekund przezyja bez bolu. Ale trzeba z wyczuciem.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
ODPOWIEDZ