Anteny helikalne na 5.8 i 1.2 GHz

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Re: Anteny helikalne na 5.8 i 1.2 GHz

Post autor: Kkacper »

Robienie anten na podstawie kalkulator ma sens po warunkiem że możesz ją potem sprawdzić na dobrym mierniku. Bez tego może okazać się, że zrobisz kilka anten które wg Ciebie są zrobione tak samo ale niestety nie działają dobrze. Dla częstotliwości 5,8 Ghz ważne jest "wszystko" - przy halicalu szczególnie.
Jeśli chcesz zrobić antenę "z kalkulatora" lub za pomocą jakiegoś tutoriala video (gdzie koleś na końcu pokazuje że wszystko jest OK) to musisz zrobić dokładnie tak jak tam jest opisane /pokazane. Chodzi o to aby zastosować takie same materiały, taki sam drut takiej samej grubości i w taki sam sposób zrobić antenę. Jeśli tak zrobisz to jest szansa że antena wyjdzie poprawnie ale moim zdaniem bez podłączenia do miernika nie sprawdzisz na 100 % czy jest ok.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Anteny helikalne na 5.8 i 1.2 GHz

Post autor: farmaceuta »

Ja podejrzewam ze zrobic dobra antene to nie latwa sprawa, na 5.8ghz to juz wogole trudna sprawa..no ale sie ludzilem ze te 10 zwoi nawet jak wykonam ciut gorzej to i tak bedzie ciut lepsza niz ta 5 zwoi..a no i obie anteny byly robione na tych samych wymiarach (5.645ghz) jedyna roznica to srednica wewnetrzna sie powiekszyla wg kalkulatora z 18 na 18.2mm..reszta identycznie (teoretycznie) prucz wiekszej dokladnosci...ajajaj.
No nic poprobuje sie jeszcze..dzieki za odpowiedz:-)
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Anteny helikalne na 5.8 i 1.2 GHz

Post autor: farmaceuta »

Witam ponownie :-)
Mam takie dreczace mnie pytanie, i nie moge jasnej odpowiedzi znalezdz w necie..
Powiedzmy mam 2 helikale 10/5 zwoi.
Na dystansie 3km helik 5zwoi ma rssi 45% a helik 10zwoi 40% (ciut gorzej), ale z kolei jesli robie test na szerokosc widzenia (tx-rx dystans 300m) to helik10 zwoi ma duzo wezszy kat..a z tego co wyczytalem to wraz ze wzrostem wzmocnienia kat sie zmniejsza wiec by wychodzilo ze ta 10zwoi jest mocniejsza..
Pytanie czy takie patrzenie na rssi gwarantuje mi lepsza antene gdy poziom rssi jest wiekszy???
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Anteny helikalne na 5.8 i 1.2 GHz

Post autor: Verid »

1)RSSI nie jest precyzyjnym narzędziem pomiarowym a ty nie dokonujesz weryfikacji anten w powtarzalnych warunkach laboratoryjnych. To tylko orientacyjny wskaźnik żebyś z pewnym sporym prawdopodobieństwem mógł oszacowaćł kiedy możesz się spodziewać FailSafe. Tyle i tylko tyle.
2)Im wyższa częstotliwość tym trudniej wykonać antenę. Nawet minimalny odchył wymiaru czy jakości materiału będzie skutkował zmianami w parametrach anteny - czytaj: jak upaćkałeś, zakurzyłeś czy minimalnie zgiąłeś dowolny element anteny są szanse że nie jest już tak dobrze zestrojona jak wtedy gdy opuszczała ręce producenta
3)im więcej zwoi tym węższa wiązka anteny.
Ten wredny...
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Anteny helikalne na 5.8 i 1.2 GHz

Post autor: farmaceuta »

No wlasnie o ta wiazke mi chodzi...czyli szerokoscia wiazki tez nie ma co sie sugerowac tak?
A test byl wykonany podczas jednego lotu, poprostu anteny przekladalem kilkakrotnie zeby sie upewnic co do rssi..
A producentem jestem ja i dlatego tak mnie meczy ten temat bo nie mam porownania ze sprawdzonymi antenami a model tez nie za bardzo mi pozwala zblizyc sie na koniec zasiegow fpv (5300m i rssi jeszcze ze 30-40%) a dla swietego spokoju chcialbym wiedziec ktora antena lepsza.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Anteny helikalne na 5.8 i 1.2 GHz

Post autor: Verid »

farmaceuta pisze:czyli szerokoscia wiazki tez nie ma co sie sugerowac tak?
Nie jestem pewien co masz na myśli
farmaceuta pisze:A test byl wykonany podczas jednego lotu, poprostu anteny przekladalem kilkakrotnie zeby sie upewnic co do rssi..
Co może znaczyć że przy zadanej częstotliwości antena o większej ilości zwoi nie trzyma parametrów tak dobrze jak ta o mniejszej ilości zwoi ale równie dobrze minimalna na dobrą sprawę różnica w RSSI może wynikać z faktu że ze względu na mniejszą szerokość wiązki anteny 10cio zwojowej nie wycelowałeś tak dobrze jak 5cio zwojową.
Ten wredny...
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Anteny helikalne na 5.8 i 1.2 GHz

Post autor: farmaceuta »

Z tym sugerowaniem sie szerokoscia wiazki chodzilo mi o kat widzenia anteny. Co do wycelowania w model to napewno utrafilem bo juz ten kierunek lotu znam na pamiec, do tego jeszcze na ziemi byl test ktory wszystko potwierdzil co do rssi i tego ze 10z helik ma mniejszy kat widzenia. A dodam jeszcze ze mialem innego helika 10zwoi ktory jest najgorszy w tescie rssi i jednoczesnie ma najszerszy kat widzenia..wiec tak sobie wmawialem ze byc moze ten nowy 10zwoi bedzie najlepszy mimo ze ciut gorsze rssi ma niz 5zwoi.
Ale to wszystko zakrecilem... :-?
ODPOWIEDZ