FPV w ROVie

na wodzie i pod wodą

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

kazikfer pisze:bedzie fotorelacja z budowy ?
Jak to pytanie skierowane jest do mnie to powiem że jak na razie to liczę koszty :)
Ale konstrukcję mam już mniej więcej w głowie ułożoną i na kartkach połowa rozrysowana .
Planowałem dać 4 silniki.

Po tym co Loop mówił o silnikach zastanawiam się czy faktycznie nie będzie lepiej wyprowadzić tylko wału. Mam zagwózdkę. Wymieniać co jakiś czas łożyska w silnikach które będą 100% w wodzie czy męczyć się z przedłużeniem wałów .
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Hej,
Dawno temu, jak jeszcze miałem czas nurkować, to przymierzałem się ostro do ROVa. Powiem tak, nie ma co się walić z jakąś kompletną amatorką, woda to nie powietrze, że kawałem pianki będzie latał/pływał :). Laminaty to można sobie wsadzić dość głęboko, większość rozmaka, pęcznieje itp itd.
Zrobiłem kiedyś latarkę nurkową, testowana do około 11 atmosfer i działa do dzisiaj, wydawało mi się na początku, że prosta sprawa, ale jak przychodzi co do czego to jest gorzej.

Jest taki fajny gość z Wrocławia który robi podwodne sprzęty http://www.gralmarine.com. Dawno temu byłem u niego i pogadać można zobaczyć co i jak...

A co do prac, to najpierw proponował by rozwiązać problem z pędnikami, zrobić jeden przetestować w zbiorniku ciśnieniowym i działać dalej, no chyba że ktoś chce wywalić kupę forsy :)z jakiś starych materiałów na dysku wygrzebał jakieś low costowe rozwiązanie z zalewaniem olejem silników i jakiś katalog z uszczelnieniami wałów..

https://dl.dropbox.com/u/59732364/rov/L ... ruster.pdf

https://dl.dropbox.com/u/59732364/rov/rotary_pl.pdf


Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

qczek, no i gość napisał to co Ja 230V zasilanie ale jaja, no cóż długość kabla swoje wymusza :P 200m prądu docelowo 500, no da radę, ale weź to potem wyciągaj hehe...
Pamiętajcie że rova buduje się adekwatnie do roli jaką ma wykonywać, więc co innego inspekcja rur 0,4m średnicy, co innego szukanie wraków, a co innego filmowanie podwodne :) do czego chcecie je robić?

Podpowiem wam - tani sposób to termos :P tańszy na płycizny to PCV, a głębinowe to spawarka i hermetyczne pojemniki, tu już grube ściany, gwintowanie otworów, uszczelki, dekle, tokarki, stal hartowana i modlitwa :mrgreen:

Na 500m i niżej to pewnie i resurs maszyny 50x droższy, to wtedy taki silnik na zewnątrz do uwalania co misja to dałoby radę, tylko weź kup na zapas dwa kilo silników :-P
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Burakko »

Pamiętajcie by nie popaść w skrajności. Zacznijcie od założeń ja wszystko liczę na max 30m czyli jakieś 4bary. Co do silników to mam mieszane uczucia. Nie wiem czy je zamknąć w puszce czy jednak test na outrunnerze.

Obrazek

Montaż z deklem na 2 oringi silnik przykręcony, wał poprzez simering na zewnątrz
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Hej,
Pisząc 4 bary masz na myśli ciśnienie statyczne, do tego dochodzi dynamiczne wynikające z ruchu, które może być nawet kilkakrotnie wyższe.

Co do uszczelnienia wału to weź przyjmij jakąś jego grubość, prędkość obrotową i znajdź simering który to wytrzyma ;) albo lepiej od razu wpisz w googla "uszczelnienia ruchu obrotowego" i zobacz co można zastosować zamiast simeringa ;)

Co do dekla z tyłu to na rysunku jest wszystko ok, niemniej musisz go jakoś mocować np, klamrami, na gwint, itp itd). Pomyśl też, że całość ma być szczelna, jaką siłą będziesz musiał go wciskać, wyciągać? Jakie chcesz zastosować przepusty na przewody i jakie przewody? W tme są w miare tanie w izolacji silikoknowej, inne typu "z castoramy" nasiąkają wodą pod takim ciśnieniem.

Kiedyś myślałem o zrobieniu outrunnera do tej śruby (nawet dostałem od jakiegoś kolegi z jakiegoś formum statory takie 50mm).

Obrazek

Obrazek

Jak by się 2 statory złożyło i wytoczyło rotor, do tego łożyska "smarowane" wodą, to może by coś z tego było. Trzeba by było zalać załe uzwojenie i stator żywicą i zatoczyć, żeby było ładnie. Duży problem widzę z syfem który jest w wodzie, nieraz nie widać nic na wyciągniecie ręki, a jak zmącisz dno, to kaplica. Jak takie coś wejdzie w szczeline outrunnera to będzie po ptakach... Nie wiem jak mogła by być realnie największa szczelina....

Jak byś chciał coś kombinowac z tymi gratami na zdjęciu to ci mogę przesłać, bo w najbliższej 5 latce i tak nic z tego nie zrobię :)

Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Burakko »

qczek pisze:Hej,
Pisząc 4 bary masz na myśli ciśnienie statyczne, do tego dochodzi dynamiczne wynikające z ruchu, które może być nawet kilkakrotnie wyższe.
kilka krotne ? wytłumacz i jakiego rzędu...
Co do uszczelnienia wału to weź przyjmij jakąś jego grubość, prędkość obrotową i znajdź simering który to wytrzyma ;) albo lepiej od razu wpisz w googla "uszczelnienia ruchu obrotowego" i zobacz co można zastosować zamiast simeringa ;)
Simeringi które posiadam wytrzymują przynajmniej u mnie w pompach Krachta 50bar wewnętrzna średnica 6mm wiec nada sie.
Co do dekla z tyłu to na rysunku jest wszystko ok, niemniej musisz go jakoś mocować np, klamrami, na gwint, itp itd). Pomyśl też, że całość ma być szczelna, jaką siłą będziesz musiał go wciskać, wyciągać? Jakie chcesz zastosować przepusty na przewody i jakie przewody? W tme są w miare tanie w izolacji silikoknowej, inne typu "z castoramy" nasiąkają wodą pod takim ciśnieniem.
Mocowanie w ramie teflonowej mocowanie na ścisk. A wężyki festo PCV do 18bar

I jakoś nie widzę żadnego problemu którego nie dało by się rozwiązać. :D
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Ciśnienie wody można wykorzystać do samo-uszczelniania.
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Hej,
Co do ciśnienia dynamicznego, to to samo ciśnienie dzięki któremu latają samoloty :) Ciśnienie statyczne związane jest tak w uproszczeniu z chaotyczniej ruchem cząstek ośrodka, które wywierają wpływ na otoczenie. Ciśnienie dynamiczne to ten opór którym czujesz jak np chcesz ruszyć ręką w wodzie. Dokładnie nie potrafię Ci tego policzyć, niemniej to zależy od tego jak wygląda uszczelnienie, lokalnie w miejscu styku "uszczelki" z wałem przy ruchu powstają jak by mikro zaburzenia nielaminarne które lokalnie mają duże ciśnienie. Dlatego jak weźmiesz katalog uszczelnień to zawsze masz napisane do jakiej prędkości (m/s) uszczelnienie jest odpowiednie...

Co do pomp to te pompy pompują wodę, czy olej? Jeśli wodę to będzie ok.

Jeśli chodzi o wciskanie, to będziesz miał jakiś odpowietrznik w obudowie silnika? Jak to wciśniesz i całość będzie szczelna to zaraz wyskoczy :)

Co do wężyka to nie wiem nawet jak wygląda :)

Wszystko się da zrobić, chociaż nie zawsze tak prosto jak się na początku wydaje, w każdym razie powodzenia.
Krzysiek
Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Burakko »

loop z tego co wiem to właśnie ciśnienie doszczelnia simering dlatego wiedzieć trzeba jak go wsadzić...
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »



Ciekawa koncepcja, tylko trochę to za ostre i chaotyczne umie być. To bardziej coś do latania pod wodą. Przyjrzycie się jaki syf jest w wodzie :-P
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: kazikfer »

to je dobre!
Bogaty przedsiębiorca do bezrobotnego na zasiłku podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Nie wstyd panu tak wykorzystywać system?
- A Panu?
Krajst
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 16 lis 2010, 12:16
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: Krajst »

A czy to koledzy widzieliście?

Jak zbudować ROV - część 1
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

Krajst pisze:A czy to koledzy widzieliście?

Jak zbudować ROV - część 1
troche, a nawet bardzo prowizorycznie buduje ten model. Sterowanie przełącznikami mnie rozbawiło :-)
Może lepiej użyć coś takiego? http://allegro.pl/super-joy-pad-doubles ... 50666.html
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Mam taki pomysł - skoro do sterowania potrzeba paru kanałów i to powoduje koniecznosc przesyłania tych kanałów paroma przewodami - plus zasilanie plus video - wychodzi niezła wiązka ;-) (a czestotliwości przez wode nie chcą się rozchodzić wiec sterowanie bezprzewodowe odpada) to może przesłać z normalnej na 40mhz zamiast w antene to podłączyć w jeden przewodzik koncentryczny do wejścia antenowego kompatybilnego odbiornika 40mhz w ROV i mamy jednym przewodzikiem ~8 kanałów sterowania - wtedy tylko koncentryk do Video i dwa przewody zasilające . W sumie 2 x koncentryk + 2 przewody zasilające (plus awaryjny bufor akumulator na ROV jakby co ?)

Chyba mnie zaraziliście tematem :mrgreen:
Krzysiek
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

a nie lepiej użyć expandera ppm?
Całe sterowanie prześlesz 3 kabelkami + 2 zasilające np. silniki.
ODPOWIEDZ