Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

na wodzie i pod wodą

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

piterp22
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 21 lut 2017, 17:01
Lokalizacja: Kalisz

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: piterp22 »

maxiiii pisze:
piterp22 pisze:jeśli tak to jaką i czy nie zrywa ci połączenia już przy 100 m bo u mnie się tak niestety dzieje
Wpadłem na jeszcze jeden pomysł. Sprawdź z jaką mocą na daje telemetria? Niektóre firmowo ustawione są tylko na 11dbi.
To napewno mam na 20, pamiętam jak na początku kalibracji wspominałeś o tym , Co do spalenia końcówki mocy to uważałem od samego początku żeby czasem nie włączyć urządzenia bez anteny bo wiem co się stanie :)
dlatego pewnie dostałem wadliwą lub faktycznie może w którymś momencie włączyłem bez anteny ? choć nie pamiętam abym tak zrobił
Załączniki
20170506_152440 (Kopiowanie).jpg
20170506_152440 (Kopiowanie).jpg (282.69 KiB) Przejrzano 3187 razy
Speedaco
Posty: 106
Rejestracja: sobota 23 lip 2016, 20:14
Lokalizacja: Myślenice

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Speedaco »

Wprowadziłem zmiany o których pisał kolega greg312 na poprzedniej stronie, ale łódka dalej zasuwa zakosami takimi 2 metrowymi co najmniej...
piterp22
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 21 lut 2017, 17:01
Lokalizacja: Kalisz

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: piterp22 »

Speedaco pisze:Wprowadziłem zmiany o których pisał kolega greg312 na poprzedniej stronie, ale łódka dalej zasuwa zakosami takimi 2 metrowymi co najmniej...
Podaj mi link gdzie mogę kupić ten przewód do Gps żeby zmienić te parametry ?
i napisz mi czy masz do tego telemetrie jeśli tak to na jaką częstotliwość i na ile metrów Ci to działa stabilnie, bo ja mam problem już od 100 m zrywa połączenie
Moja łódka jednosilnikowa+ster też robi takie zwroty lewo prawo

Z tego co tu widzę to niby tylko greg312 twierdzi że to ustawił, może jakiś dowód na to film czy coś,screeny z ustawień w mission planerze
dawkor też miał taki problem ale milczy jak narazie...
greg312
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 27 mar 2017, 22:39

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: greg312 »

witam tak jak pisałem wszystko działa ok i łódka pływa super moje pytanie jest trochę z innej beczki gdzie moge zmienic szybkosć czyli moc łódki w trybie auto chodzi mi o to że moim zdaniem łódka w funkcji auto płynie na 100% mocy a chciał bym to zmienic żeby płyneła wolniej(ciszej)w jakich parametrach mozna to zmienic bo co pamietam z opisu jest tam ustawione w funkcji auto 1m/s czy wystarczy to zmienic na np 0,7m/s.czy gdzies inndziej ustawia sie moc.
Speedaco
Posty: 106
Rejestracja: sobota 23 lip 2016, 20:14
Lokalizacja: Myślenice

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Speedaco »

Zastanawiam się nad moimi problemami z właściwym pływaniem i zadaję sobie i kolegom biegłym w temacie pytanie:
czy fakt, że nadajnik FlySky I6 jest po operacji zmiany softu z standardowej obsługi 6 kanałów do 10 kanałów oraz, że używam odbiornika FS IA10 a nie standardowego
FS IA6B - może mieć jakiekolwiek znaczenie w tej sytuacji ? Czy może problem leży w GPS lub samym APM 2.8 ?? Może albo jeden albo drugi jest wadliwy?
Biorąc pod uwagę fakt, że u Grzegorza po zmianie parametrów GPS łódka pływa jak trzeba - próbuję szukać różnic, które powodują że u mnie to nie działa jak należy.
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Lech55 »

Speedaco pisze:Czy może problem leży w GPS
A ma rzeczywiście zapisane te parametry, o których cały czas jest mowa? Ja również męczyłem się z wpisaniem pliku i nic z tego nie wychodziło. Następnie każdy parametr wpisywałem i klikałem zapisz do skutku aż zaskoczył. Kilka lat temu jak programowałem do auta, to znalazłem poradnik żeby po wyślij szybko robić zapisz i również mi się udało.
Speedaco
Posty: 106
Rejestracja: sobota 23 lip 2016, 20:14
Lokalizacja: Myślenice

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Speedaco »

Przywróciłem (tak mi się wydaje) ustawienia fabryczne dla GPS i teraz to już sam nie wiem jak jest... Na logikę to powinienem spróbować znowu wpisać te dane bo skoro u innych działa to i u mnie powinno.
Czy powinienem się przejmować faktem że wpisanie jednego z parametrów ( PRT (ports)
UART 1->Protocol out->UBX ) - powoduje że z podglądu w u-center znikają satelity?
Już próbowałem po kilka razy klikać send a potem zapisz, ale tak na dobrą sprawę może być tak że jeden z wpisywanych parametrów się nie zapisze i efekt może być taki jak u mnie. Gdzieś ktoś pisał a le nie pamiętam już gdzie w necie że te zmiany można podejrzeć w Mission Planner również ale nie wiem czy to jest prawda?
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Lech55 »

Speedaco pisze:Protocol out->UBX ) - powoduje że z podglądu w u-center znikają satelity?
Tak miałem, więc wpisałem UBX+NMEA.
Speedaco
Posty: 106
Rejestracja: sobota 23 lip 2016, 20:14
Lokalizacja: Myślenice

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Speedaco »

Lech55 pisze:
Speedaco pisze:Protocol out->UBX ) - powoduje że z podglądu w u-center znikają satelity?
Tak miałem, więc wpisałem UBX+NMEA.
No ok ale jak to się ma np. do takiego stwierdzenia znalezionego w sieci - cytuję:

NMEA protokół komunikacji między morskimi urządzeniami elektronicznymi
Dane są transmitowane w postaci „zdań” zapisanych kodem ASCII. Pojedyncza sekwencja zawiera do 82 znaków. Znakiem zaczynającym dane w protokole jest „$”, dalej następuje identyfikator zdania i pola danych oddzielone przecinkami, a na końcu znajdują się symbole <CR><LF> (carriage return, line feed).

UBX protokół binarny, jest zastrzeżonym systemu u- blox. Komunikaty protokołu UBX pracują asynchronicznie przez szeregowe połączenie w standardzie RS - 232. Wiadomości są sortowane w różnych kategoriach, takich jak konfiguracja, czas itp.

Podsumowując gps ustawiony w standardzie NMEA nie będzie dzialać lub nie będzie działać prawidłowo ponieważ APM opiera się o mikrokotroler Atmega w którym mamy protokoły: ISP, I2C, i ten który nas tu obchodzi czyli port szeregowy, z czego wniosek ze potrzeba nam UBX'a
Koniec cytatu.
piterp22
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 21 lut 2017, 17:01
Lokalizacja: Kalisz

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: piterp22 »

Temat trochę ucichł, a ja dalej zostałem z problemem jakim jest pływanie łódki zygzagiem... dzisiaj miałem trochę czasu i postanowiłem wziąć laptopa nad wodę i się pobawić Z kalibracją kompasu, bo zdaniem kilku osób tu tkwi problem...

4 razy nad wodą kalibrowałem łódkę z ustawionym zewnętrznym kompasem rezultat taki sam jak zawsze łódka pływa jak pijana

postanowiłem założyć zworkę i skalibrować również 4 razy z ustawionym wewnętrznym kompasie wbudowanym w Apm rezultat taki sam

Ustawiałem deklinacją na ręczną i później znów na automatyczną nic nie pomagało, kierunek północny wskazuje prawidłowo porównywałem na kompasie w telefonie po obróceniu o 90 stopni również pokazuje prawidłowy kierunek

Więc chyba kalibracja kompasu odpada na dobre ?

Nie ustawiałem tylko od nowa kalibracji Akcelerometru, bo słyszałem kilka opinii że i tak nic to nie zmieni

Serwo jest podłączone pod Kanał 1 w Apm silnik zaś pod kanał 3 Skid Steer ustawiony na 0

Nie mam już pomysłów w czym tkwi problem, dlatego załączam zdjęcia jak mam to zamontowane i filmik jak zachowuje się łódka na wodzie
może ktoś mądrzejszy rozwikła zagadkę

Link do Filmu https://youtu.be/cx-Nn9kf7I8

Dziękuje za uwagę i liczę na nowe sugestie :)
Załączniki
20170522_143718 (Kopiowanie) (2).jpg
20170522_143718 (Kopiowanie) (2).jpg (290.6 KiB) Przejrzano 2938 razy
Bouli_wro
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 02:14

Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Bouli_wro »

A ten gps tak sobie leży wewnątrz łódki, czy wystawiasz go na jakimś maszcie?? Filmik wymaga logowania do YT czy mi tylko coś w telefonie odmawia posłuszeństwa ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Adrián »

Film nie działa.
rollaz
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 21 maja 2017, 08:42
Lokalizacja: Racibórz

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: rollaz »

Witam
Chciałbym się podłączyć do tematu posiadam w miarę dopracowaną łódkę z auto pilotem na pokładzie jednak mam dwa mankamenty z którymi nie mogę sobie poradzić i był bym wdzięczny gdy by ktoś podpowiedział jak te problemy zlikwidować otóż
problem polega na połączeniu się z pixem gdy łódka jest wyłączona jakiś dłuższy czas po załączeniu pixa nie mogę od razu
nawiązać połączenia muszę załączyć pixa na około 1 min po czym wyłączyć i ponownie włączyć i wtedy program mission planner łączy się dopiero z pixem. Drugi problem to poruszanie się łódki, płynie idealnie prosto wykonuje swój program bez zastrzeżeń jednakże podczas płynięcia na wprost słychać naprzemienną prace silników w sumie gdyby zatkać czymś uszy to wizualnie wygląda to idealnie ale powiem szczerze że troszkę mnie to drażni, czy ktoś ma podobne problemy i ewentualnie jak to zmienić podejrzewam że można to wyregulować parametrami EK2 ale który?
Pozdrawiam
piterp22
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 21 lut 2017, 17:01
Lokalizacja: Kalisz

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: piterp22 »

Bouli_wro pisze:A ten gps tak sobie leży wewnątrz łódki, czy wystawiasz go na jakimś maszcie?? Filmik wymaga logowania do YT czy mi tylko coś w telefonie odmawia posłuszeństwa ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Jest Przyklejony taśmą dwustronną, Nie wystawiam na żadnym maszcie bo ładnie łapie satelity i nie ma takiej potrzeby, przed chwilą przestawiłem film na publiczny, bo przypadkowo ustawiłem na prywatny mój błąd
Bouli_wro
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 02:14

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Bouli_wro »

Ok ale oba kompasy są teraz w podobnej sytuacji jeśli są tam jakieś zakłócenia, może warto spróbować wynieść wyżej ten w gps i mieć z głowy następną niewiadomą ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ